LAJME
U AKUZA SE VOTOI NË EMËR TË DEPUTETVE TË OPOZITËS,REAGON BALLA

Pas fotove dhe akuzave që kanë qarkulluar ditën e ...

KRYEMADHI-RAMËS: SA TË MARR FRYMË, NUK DO PISH KAFE I QETË

'Ndalimi i anëtareve të LRI, me urdhër të Ramës'. ...

VOTIMI PËR KRYEPROKURORIN, PD NXJERR PROCESVERBALIN: I PAVLEFSHËM

Deputetët e Partisë Demokratike denoncuan ...

AMBASADA E SHBA: KRYEPROKURORI QË REFUZONTE TË HETONTE POLITIKANET IKU

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ...

MBYLLET MBLEDHJA PD-LSI: NGA JANARI PROTESTA INTENSIVE

Përfundon mbledhja e përbashkët e grupeve ...

BASHA- BERISHA: QEVERIA PO KAP DREJTËSINË

Në oborrin e parlamentit kreu i PD-së Lulzim ...

“SHKODRA 2017” TURNEU I HANDBALLIT

Të dielën në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” ...

VLLAZNIA B – TËRBUNI, NJË TJETËR HUMBJE PËR SHKODRANËT

Vllaznia B ka pësuar një tjetër humbje në ...

KALAJA: MORËM NJË FITORE ME VLERA

Ka qënë protagonist mjaft i rëndësishëm në dy ...

“YJET E SË ARDHMES” ME TINKA KURTIN

Në vazhdën e festimeve për 85-vjetorin e aktores ...

RAMA: KY ËSHTË TURPI I OPOZITËS

Kryeministri Edi Rama ndodhet në një konferencë ...

VASILI: VETTINGU VDIQ, SOT KRYEMINISTRI ËSHTË EDHE KRYEPROKUROR

Kryetari i grupit parlamentar të LSI, Petrit ...

PROFILI I KRYEPROKURORES SË PËRKOHSHME ARTA MARKU

Arta Marku 41-vjeçarje u diplomua në shkollën e ...

MES TYMIT NË KUVEND BETOHET KRYEPROKURORJA E PËRKOHSHME

Kuvendi i Shqipëris ka votuar mes tensioneve Arta ...

“TYM E FLAKË”, ARTA MARKU KRYEPROKURORE

Mes kaosit dhe tymueseve në sallën e Kuvendit dhe ...

PROTESTUESIT PËRPLASEN ME POLICINË, TENSION PËRPARA PARLAMENTIT

Protesta e opozitës përpara parlamentit ka ...

KRYEMADHI: RAMA FRIKACAK, PARLAMENTI TREGOI SE I PËRKET HABILAJVE

Kryetari i LSI, Monika Kryemadhi përpara ...

SERISH PERPLASJE FIZIKE NE KUVEND

Tensione sërish në Kuvend në momentin kur Ruçi ...

BERISHA, “DHEMB PËR DHËMB” NË KUVEND

 Pas pushimit prej 5 minutash Kryetari i Kuvendit ...

KRONIKE
DO U SHEMBET BANESA FAMILJA KËRCËNON ME VETËFLIJIM

Banesa e familjes Hoxha pranë ministrisë së ...

POLICIA TREGON SA EFEKTIVË JANË PLAGOSUR, HESHTJE PËR QYTETARËT

Policia ka reaguar në lidhje me dhunën në ...

RRËSHQET NGA FURRNELLI I GALERISË SË MINIERËS, PLAGOSET I RIU

Një 27- vjeçar është plagosur gjatë ditës së ...

KANOS NËNËN ME THIKË, ARRESTOHET 25-VJEÇARI

Një 25-vjeçar ka kanosur me thikë nënën e tij ...

MARKETING
"PIAZZA PARK": GJITHMONË ME SHËRBIMET MË TË MIRA, BAR DHE RESTORANT ME KUALITETIN MË TË MIRË. PICA FURRE DRURI, PICA TAXI, GJITHASHTU DHE PASTIÇERI FANTASTIKE. FËMIJËT GJEJNË ARGËTIM NË KËNDIN E TYRE TË LOJRAVE. NË AMBJENTET TONA FAMILJA BASHKOHET PËR TË KALUAR ORËT MË TË BUKURA. TELEFONONI NË NUMRIN: 022249090  ADRESA: SHESHI "LUIGJ GURAKUQI", SHKODËR    -------------- AUTOSERVIS "MILANO": I SPECIALIZUAR NE ITALI QE NE VITIN 1994 PER RIPARIMIN E KARROMBOLEVE DHE LYERJEN E MAKINAVE ,LYERJE CILESORE NE FURRE DHE PJEKJE BOJE ME 10 VJET GARANCI, SALDIME PLASTIKE, PASTRIM FENERESH,SHERBIME MEKANIKE DHE XHENERIKE C'DO GJE QE NEVOITET PER RIPARIMIN E MAKINAVE. C'DO TE HENE  PUNIMET E PARA JANE ME 50% ZBRITJE. KEMI  KURSE PER LYERJE MAKINASH.  NA GJENI: SUPERSTRADA SHKODER-TIRANE Km 1, TEL:0693598783  -------------- RESTORANT "SPAGHETI & FISH COLOSSEO", TIRANË:  QETËSIA E AMBJENTIT DHE SHIJA E PRODHIMEVE TË DETIT JU SHOQËROJNË NË CDO STINË TË VITIT. JU MUND TË ZGJIDHNI DHE TË SHIJONI PESHKUN E FRESKËT, TË SHIJONI SPAGHETI SI ASKUND TJETËR, TA SHOQËRONI ME VERËRAT MË CILESORË. MIKPRITJE TRADICIONALE, ÇMIME TË ARSYESHME. ADRESA: TEK KRYQEZIMI I "21 DHJETORIT", 150 m PAS HOTEL "MONDIAL". RRUGA "KONGRESI I LUSHNJES" Nr.14, TIRANË. TEL 042240133 & CEL 0692074555.JU MIREPRËSIM  PËR REKLAMIMIN E BIZNESIT TUAJ: NA  KONTAKTONI NË KËTË Nr.CEL: 069 60 95 654 OSE  E-MAIL marketing@starplus-tv.com  --------------

TRISHTIMI I FËMIJËVE SHQIPTARË, 94% E SHOHIN TË ARDHMEN JASHTË VENDIT

  • E merkure, Nen 22 2017

Shqipëria nuk është një vend i bukur për të jetuar.

Situata e vështirë sociale dhe ekonomike në të cilën gjenden qindra fëmijë në vendin tonë, e ku zëri nuk u dëgjohet, ka bërë 94% e tyre të mendojnë për një jetë më të mirë jashtë vendit. Një studim i kryer nga organizata "Save the Children", ka nxjerrë të dhëna shqetësuese lidhur me problemet që fëmijët hasin në shkollë, në komunitet nga varfëria dhe diskriminimi. 14-vjeçarja nga Burreli, Xhorda Dervishi, ka përcjellë me zërin e të gjithë fëmijëve shqetësimet e tyre të përditshme, duke kërkuar më shumë vëmendje nga institucionet përgjegjëse. Xhorda Dervishi: "81% e fëmijëve do të donin të kishin më shumë akses në vendimmarrje për çështje që atyre iu takojnë, ndërkohë që 60% e fëmijëve deklarojnë se ata nuk kanë pasur aspak ose pak mundësi për t'u dëgjuar nga politikbërësit; 58% e fëmijëve kanë parë fëmijë që të dhunohen fizikisht, ndërsa 34% e tyre kanë qenë viktima të bulizmit; 75% e fëmijëve ndjehen të stresuar nga rezultatet në shkollë; 90% e fëmijëve e konsiderojnë shumë të domosdoshëm praninë e psikologut ose punonjësit social në shkollë; 39% e fëmijëve nuk dinë ose janë të pasigurt se ku mund të drejtohen kur ndjehen të dhunuar ose të keqtrajtuar, ndërsa 10% e fëmijëve nuk ndjehen të sigurt në shkollë.

Pothuajse gjysma e fëmijëve, 49.9% ndjehen të trishtuar për një kohë të gjatë dhe vetëm 45% janë optimistë për gjetjen e një pune pas përfundimit të shkollës" Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca, u bëri apel fëmijëve që t'i drejtohen këtij institucioni për shkeljet që ata hasin. Erinda Ballanca: "Ne nuk kemi shumë ankesa nga fëmijët. Kontaktoni strukturat e Avokatit të Popullit, nëse realisht ka një rast në të cilin ju e ndjeni veten se të drejtat tuaja janë shkelur. Kjo gjetje, që 94% e fëmijëve shqiptarë e projektojnë të ardhmen e tyre jashtë vendit është një gjetje që duhet të na bëjë të gjithëve që të mendohemi jashtëzakonisht shumë, pasi realisht tregojmë se vendi që kemi nuk është që ai fëmijët tanë duan" Përmes raportit "Zëri i të rinjve 2017", i cili publikohet edhe në vendet europiane, fëmijët kërkojnë pjesëmarrje në të gjitha nivelet e qeverisjes, ku një ndër prioritetet kryesore duhet të jetë arsimimi.

Publikuar ne VENDI
Aktualitet
NGA PËRPLASJET JASHTË KUVENDIT U PLAGOS DHE NJË EFEKTIV I "SHQIPONJAVE"

Një efektiv i "Shqiponjave" është plagosur gjatë ...

SINJALISTIKA NË RRUGËN E PREKALIT!

Kjo pjese e rruges qe lidh qytetin e Shkodres me ...

LUMI KIR RRËZON SHTYLLAT E ENERGJISË

Vershimi i lumit Kir demtoi disa shtylla dhe ...

Kush eshte online

Momentalisht janë online 283 vizitor

FARMACI VITA
Adresa :Përballe Universitetit “Luigj Gurakuqi”

  • Studio e Hapur
  • Star Sport

Publicitet

LAJME NGA BOTA

PAPA FRANCESKU 81 VJEÇ, BËN

Papa Françesku festoi 81 vjetorin e tij dhe bëri thirrje

Me shume

QËLLOHET PËR VDEKJE

Autoritetet në Kolorado të SHBA kanë publikuar pamjet e

Me shume

AKSIDENT I RENDE, HUMBIN

Gjashtë persona kanë gjetur vdekjen dhe një tjetër ndodhet

Me shume

AUSTRALI, ARRESTOHET AGJENTI

Një burrë është arrestuar nga policia australiane në

Me shume

ZBULOHET PROGRAMI SEKRET I

Pentagoni ka pranuar për herë të parë ekzistencën e një

Me shume

BREXIT, TANI E TUTJE DO TË

Nё konferencёn e pёrfundimtare tё shtypit nё samitin e

Me shume