LAJME
PËRJASHTIMI NGA LIBRA, FLET PËR HERË TË PARË MIMOZA HAFIZI

Mimoza Hafizi, deputete e LIBRA-s, ka folur për ...

ITALI, KANDIDATI PËR KRYEMINISTËR: DO DËBOJMË 500 MIJË EMIGRANTË

Italia është përfshirë gjatë kohëve të fundit nga ...

DITMIR BUSHATI, ZGJIDHET POLITIKANI I VITIT NE SHKODER

Në një sondazh të zhvilluar online nga agjensia e ...

KRYETARI I PARTISË DEMOKRATIKE LULZIM BASHA TAKIM ME DEMOKRATET SHKODRANE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka ...

SHTROHET NË SPITAL AKTORJA E NJOHUR TINKA KURTI

Aktorja e madhe Tinka Kurti është shtruar me ...

DËNOHET PËR DOPING RUMUNI, SHTANGISTI SHQIPTAR QERIMAJ FITON MEDALJEN

Erkand Qerimaj shkruan një faqe të rëndësishme të ...

PËR SHKAK TË FLAMURIT SHQIPTAR, NUK LEJOJNË MËSIMIN E SHQIPES

Prindër dhe nxënës në ishullin e Kretës nuk kanë ...

SHBA, VRITET NJË STUDENT DHE PLAGOSEN 5 TË TJERË NË KOLEGJ

Një student ka mbetur i vdekur dhe 5 të tjerë ...

RAKIPI DHE REHOVECI KËRKOJNË KTHIMIN E IMUNITETIT, ANKIMOJNË NË GJYKATË

Ish deputeti Aqif Rakipi ankimon në Gjykatën e ...

BARKIÇI: JAVA MË E KEQE E PESHËNGRITJES SHQIPTARE

Pas publikimit të lajmit se peshëngritësja ...

TUFI: PISTA E TARTANIT NË KUSHTE PERFEKTE

Në stadiumin “Loro Boriçi” tashmë edhe pista e ...

KAPITENI I EKIPIT U-19 FIRMOS ME VLLAZNINË

Tek Akademia e Vllaznisë pasditen e së dielës ...

NË SHKODRËN E 1001 PROBLEMEVE…

Një qytet si Shkodra përvec resurseve të medha, ...

ERË PROTESTASH DHE ZGJEDHJESH NË PD

Me stinën e protestave Partia Demokratike e ...

GJONAJ PARALAJMËRON PUNONJËSIT E BURGJEVE:TË GJITHË NË VETTING

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka ...

EUROPA NË ALARM, VIDHET NË BELGJIKË KAMIONI ME 34 MIJË LITRA KIMIKATE

Një kamion që besohet të ketë rreth 34,000 litra ...

RRJEDHJE GAZI, EVAKUOHEN 1450 PERSONA

Afro 1.450 persona janë evakuuar nga një lokal ...

18 TË ARRESTUAR NË ITALI, MES TYRE EDHE SHQIPTARË

18 persona kanë përfunduar në prangat e ...

KRONIKE
KANOS ISH KUNATEN,NDIQET PENALISHT

Një 41-vjeçar me banim në Kamzë është nën hetim ...

GRABITET ME DHUNË NJË PIKË E KËMBIMIT VALUTOR

Një pikë e këmbimit valutor ka rënë pre e ...

MJETI DEL NGA RRUGA DHE PËRPLASET ME PISHAT,PLAGOSET RENDE DREJTUESI

Nje aksident rrugor ka rezultuar me pasoja per ...

MARKETING
"PIAZZA PARK": GJITHMONË ME SHËRBIMET MË TË MIRA, BAR DHE RESTORANT ME KUALITETIN MË TË MIRË. PICA FURRE DRURI, PICA TAXI, GJITHASHTU DHE PASTIÇERI FANTASTIKE. FËMIJËT GJEJNË ARGËTIM NË KËNDIN E TYRE TË LOJRAVE. NË AMBJENTET TONA FAMILJA BASHKOHET PËR TË KALUAR ORËT MË TË BUKURA. TELEFONONI NË NUMRIN: 022249090  ADRESA: SHESHI "LUIGJ GURAKUQI", SHKODËR    -------------- RESTORANT "SPAGHETI & FISH COLOSSEO", TIRANË:  QETËSIA E AMBJENTIT DHE SHIJA E PRODHIMEVE TË DETIT JU SHOQËROJNË NË CDO STINË TË VITIT. JU MUND TË ZGJIDHNI DHE TË SHIJONI PESHKUN E FRESKËT, TË SHIJONI SPAGHETI SI ASKUND TJETËR, TA SHOQËRONI ME VERËRAT MË CILESORË. MIKPRITJE TRADICIONALE, ÇMIME TË ARSYESHME. ADRESA: TEK KRYQEZIMI I "21 DHJETORIT", 150 m PAS HOTEL "MONDIAL". RRUGA "KONGRESI I LUSHNJES" Nr.14, TIRANË. TEL 042240133 & CEL 0692074555.JU MIREPRËSIM  PËR REKLAMIMIN E BIZNESIT TUAJ: NA  KONTAKTONI NË KËTË Nr.CEL: 069 60 95 654 OSE  E-MAIL marketing@starplus-tv.com  -------------- AUTOSERVIS "MILANO": I SPECIALIZUAR NE ITALI QE NE VITIN 1994 PER RIPARIMIN E KARROMBOLEVE DHE LYERJEN E MAKINAVE ,LYERJE CILESORE NE FURRE DHE PJEKJE BOJE ME 10 VJET GARANCI, SALDIME PLASTIKE, PASTRIM FENERESH,SHERBIME MEKANIKE DHE XHENERIKE C'DO GJE QE NEVOITET PER RIPARIMIN E MAKINAVE. C'DO TE HENE  PUNIMET E PARA JANE ME 50% ZBRITJE. KEMI  KURSE PER LYERJE MAKINASH.  NA GJENI: SUPERSTRADA SHKODER-TIRANE Km 1, TEL:0693598783  --------------

VDEKJA E FOSHNJAVE, SPAHIA: JAM I ZHGËNJYER ME REAGIMIN E MINISTRISË

  • Premte, Jan 12 2018

Shqiptaret u njohen me nje realitet te dhimbshem, me nje numer te frikshem vdekjesh neonatale ne mes te Tiranes. E prisja ekzaktesisht ate lloj reagimi nga drejtuesit, ishte ashtu sic eshte vete "rilindja", e papergjegjshme, mashtruese, cinike, siperfaqesore dhe per fat te keq per shume kend vrastare.

Nje sistem komplet i centralizuar ne te cilin edhe kur konstatohen problemet apo ankesat e mjekeve dhe pacienteve reagimi nga ministria mungon fare, eshte i percipte apo me keq akoma tenton te mbuloje me ane te propagandes keto probleme. Por mungesa e vendeve te oksigjenimit per neonatet nuk eshte i vetmi problem apo e vetmja mungese. Ne qendren e gruas jane vetem 2 Echo te vjeteruara qe datojne ne vitet 2005-2006, pa cilesi imazhesh te cilat perdoren edhe per urgjencen. Te gjitheve na kujtohet episodi i dhimbshem i humbjes se shtatzanes ne shtator 2016. Problem tjeter madhor eshte raporti numer bebesh/ numer personeli qe kujdesen. Ka pasur largime te disa mjekeve nga ky maternitet per te punuar jashte vendit apo dhe ne sistemin privat, madje dhe te mjekeve mjaft te kualifikuar e me eksperience. Kjo e ben alarmante situaten nderkohe qe vijon mospergjigja e ministrise per mangesite e sherbimit. Nderkohe reagimi per rastin konkret duket artificial, nuk sqaron por perkundrazi tenton te hedhe mjergull dhe konfirmon situaten katastrofale te sistemit shendetesor madje per kete ne menyre shume diabolike fajin kerkon ta hedh tek mjeket duke ju referuar perkushtimit te tyre, perkushtim dhe sakrifice e cila nuk eshte vene ne diskutim asnjehere.

Cfare ndodhi ne kete fillim janari qe u shtuan kaq shume anomalite e organeve tek te porsalindurit, dhe qe u rrit kaq shume vdekshmeria neonatale?Nje gje eshte e sigurte, kjo eshte nje situate e tmerrshme e pa degjuar me pare, heshtja apo mbulimi i te ciles perben nje akt kriminal. Dhe pergjegjesi per kete mban Edvin Rama me qeverine e tij te zhytur deri ne fyt ne llumin e korrupsionit edhe atehere kur behet fjale per jete te pafajshme.

Publikuar ne VENDI
Aktualitet
RRITET NUMRI I TURISTËVE NË 2017-ën NË SHKODËR

Turizmi përgjtë 2017-ës ka njohur rritje të ...

RASTI I ARIELES, KËMBANA ALARMI DHE NË SHKODËR

Vrasja e Ariela Muratit nga i riu me te cilin nuk ...

I FTOHTI, RREZIKOHEN TË SËMURËT KARDIAK

Muaji Janar dhe Shkurt jane muajt me te ...

Kush eshte online

Momentalisht janë online 160 vizitor

FARMACI VITA
Adresa :Përballe Universitetit “Luigj Gurakuqi”

  • Studio e Hapur
  • Star Sport

Publicitet

LAJME NGA BOTA

ITALI, KANDIDATI PËR

Italia është përfshirë gjatë kohëve të fundit nga një debat

Me shume

SHBA, VRITET NJË STUDENT DHE

Një student ka mbetur i vdekur dhe 5 të tjerë janë plagosur

Me shume

EUROPA NË ALARM, VIDHET NË

Një kamion që besohet të ketë rreth 34,000 litra kimikate,

Me shume

RRJEDHJE GAZI, EVAKUOHEN 1450

Afro 1.450 persona janë evakuuar nga një lokal nate dhe një

Me shume

ALASKA GODITET NGA TËRMETI

Një alarm i kuq për cunami është lëshuar në bregun

Me shume

KROACIA NDRYSHON RRËNJËSISHT

Zrinka Znidarcic ka një libër- foto të ri për djalin e saj

Me shume