Akuzohet se kishte kryer një vrasje në Malin e zi por edhe për ngjarje të tjera kriminale dhe është arrestuar pas kërkesës së Interpolit nga forcat speciale të Kosovës.

Njoftimi eshtë bërë publik në mediat malazeze të cilat njoftuan se në operacionin e sotëm të Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës në Prishtinë janë arrestuar dy shtetas të Malit të Zi, të kërkuar përmes INTERPOL-it për vepra të ndryshme penale.

Sipas “fosmedia.me”, në këtë operacion Policia e Kosovës ka arrestuar M.M. nga Podgorica, i cili bashkë me I.M. dhe V.V. dyshohen për kryerjen e veprës penale – vrasje e rëndë.

Fjala është për vrasjen e Radomir Gjurikoviqit më 10 tetor 2016 në Cetinjë. Gjatë arrestimit të M.M. është kapur edhe Gj.P., i cili ishte arratisur nga një spital, ndërkohë që ishte duke vuajtur një dënim me burg për veprat penale të rrëmbimit e zhvatjes. Mediumi malazez raporton se aksioni i Policisë së Kosovës është kryer në bashkëpunim me Policinë e Malit të Zi.
I arrestuar është Mario Milosheviç i cili u ndalua pas urdhërarrestit të Interpolit në Kosovë pas hetimeve të gjera dhe koordinimit me policinë rajonale!

Ai ishtë, sipas të dhënave nga Administrata e Policisë, i armatosur gjatë arrestimit, dhe ishte në shoqërinë e Niksicanin  Paviqeviq i cili u dënua me pesë vjet e shtatë muaj për veprën penale të rrëmbimit dhe grabitje, dhe qëndroi në psikiatri në Kotor. Paviceviq, siç shkruante ekskluzivisht, iku nga spitali më 3 korrik të këtij viti. Gjatë arrestimit të tij, ai kishte dokumente personale që përmbanin emrin e tij të parë.

Mediat raportuar më parë se Millosheviqi është i fshehur në Serbi, dhe në mars të këtij viti përsëri e gjeti veten në qendër të vemendjes, kur një bombë u hodh në një dyqan optik, e cila është në pronësi të familjes së tij.

Ai është ish-karateist, por ai është shumë më i njohur për rolin e tij në botën kriminale. Millosheviçi ishte kërkuar nga policia për vrasjen e Radomir Djuricoviqit, i cili u likuidua në tetor 2016. Mediat malazeze shkruan më parë se Millosheviç ishte në territorin e Serbisë, por kjo nuk është provuar kurrë. Hetuesit po kërkojnë gjithashtu për Cetinje Vukan Vujaçic dhe Igor Mašanovic.

Millosheviç u dënua më parë me gjashtë vjet burg për vrasjen e Andrija Mijoviç më 29 qershor 2002 në Budva. Kjo ngjarje u parapri nga një luftë, dhe pas daljes nga burgu, Millosheviq kishte disa akuza.

Millosheviç dyshohej se po përpiqej të vriste Ilija Popoviç. Ai është, ndër të tjera, i akuzuar për rrëmbimin e shtetasve suedezë, duke pretenduar se po përpiqej të zhvaste 250,000 euro.