Policia ka arritur të parandalojë përshkallëzimin e një konflikti të nisur për motive të dobëta në fshatin Podë, duke vërë në pranga një 43-vjeçar.

I arrestuari është shtetasi me inicialet A.Ll, të cilit i janë gjetur dhe sekuestruar një armë zjarri, kapsolla detonatore, fitil zjarrpërcjellës, si edhe municion luftarak.

Mbi të arrestuarin rëndon vepra penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Ja njoftimi i plotë policisë:
Policia ndërhyn për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të një konflikti, arreston në flagrancë një 43 vjeçar. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e 43 vjeçarit, i cili ishte dhe shkaktari i konfliktit.

Policia gjeti dhe sekuestroi një armë zjarri, kapsolla detonatore, fitil zjarrpërcjellës, si edhe municion luftarak.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Kolonjë, pas marrjes së njoftimir se në fshatin Podë, dy bashkëfshatarë po konfliktoheshin për motive të dobëta, kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit.

Në vijim të veprimeve të tjera procedurale, gjatë kontrollit të banesës së shtetasit A.LL, 43 vjeç, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale: armë zjarri tip pushkë, disa krehra për mbajtje fishekësh luftarak, kapsolla detonatore, fitil zjarrpërcjellës, fishekë armë gjahu, kapsolla për fishekë çifteje, material të dyshuar barut.

Shtetasi A.LL, u arrestua për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, dhe materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme.