Pas dështimin ndaj Romës, Barcelona iu rikthye fitoreve në kampionat. Me Valencian fitoi 2-1 duke shkuar më pranë titullit kampion.

Barça nuk ishte në formën e saj më të mirë, por pati fat pasi futbollistët e Valencias shpërdoruan shumë.

Golat e katalanasve kanë si autorë Suarez dhe Umtiti ndërsa për Valencian ngushtoi me 11-metërsh Dani Pareho.