Qeveria kineze ka ndaluar një anije të marinës së SHBA-së që të ankorohej në Hong Kong në mes të një debati diplomatike në rritje midis dy fuqi botërore, pas sanksioneve strikte ushtarake të vendosura nga Washington.

USS Wasp, që mbart avion të vegjël dhe me një ekuipazh prej 1000 marinarësh, ishte planifikuar të bënte një telefonatë në port në Hong Kong muajin e ardhshëm sipas dy zyrtarëve amerikanë.

Nuk është hera e parë që Pekini ka anuluar vizitën e një luftanije të SHBA si në shenjë proteste.

Kina ndaloi anijen USS John C. Stennis të hynte në Hong Kong në vitin 2016, pasi anija solli Sekretarin amerikan të Mbrojtjes Ash Carter në një vizitë në Detin e Kinës Jugore.

Masa ka të ngjarë të përkeqësojë marrëdhëniet mes Washingtonit dhe Pekinit, të cilat janë përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme që nga java e kaluar pas sanksioneve të reja të SHBA ndaj ushtrisë kineze lidhur me blerjen e armëve ruse.

Përgjigjja e Kinës ndaj sanksioneve të reja amerikane ka qenë e shpejtë dhe e ashpër. Vendimi për të anulluar vizitën në portë ndoqi masën e Pekinit për tu tërhequr gjithashtu

nga një takim i nivelit të lartë midis komandantëve të lartë kinezë dhe atyre amerikanë, që do të mbahej këtë javë