ZBULIM I RI: MPIKSJA E GJAKUT DHE ENJTJA E KËMBËVE, SIMPTOMAT MË TË RREZIKSHME...

Një pacienti i cili kishte rezultuar pozitiv me koronavirus ishte në një gjendje të qëndrushme dhe virusin po e kalonte në shtëpinë e tij. 38-vjeçari...

ÇFARË ËSHTË SËMUNDJA ‘KAWASAKI’ QË PREK FËMIJËT DHE SI LIDHET ME COVID-19?

Specialistët e pediatrisë në Londër në Mbretërinë e Bashkuar kanë paralajmëruar që një numër i vogël, por në rritje i fëmijëve, sëmuren me një...

KJO ËSHTË SIMPTOMA E RE MISTERIOZE E KORONAVIRUSIT

Simptomat e zakonshme të koronavirusi përfshijnë kollë të thatë, vështirësi në frymëmarrje dhe temperaturë, por zyrtarët e shëndetësisë po thonë se njollat në gishtat...

A NDIKON VITAMINA D NË LUFTËN KUNDËR KORONAVIRUSIT?

Shkencëtarët po hetojnë një lidhje të mundshme mes shanseve të mbijetesës nga koronavirusi dhe niveleve të vitaminës D. Një testim dhjetë-javor që përfshin 200 pacientë...

KUJDES NGA AJRI I KONDICIONUAR, NDIKON NË TRANSMETIMIN E COVID-19

Hapja e dritareve në ndërtesa, përfshirë shtëpitë tona, mund të parandalojë përhapjen e coronavirusit, besojnë shkencëtarët Ekspertët e shëndetësisë, mjedisit të ndërtuar dhe mikrobiologjisë në...

NJË EPIDEMI E PANJOHUR NË SHQIPERI, MASAT QË U MORËN, NGA VENDOSJA NË KARANTINË...

Në shekullin e kaluar, bota është goditur vazhdimisht nga epidemi e pandemi të ndryshme, të cilat padyshim që kanë prekur edhe Shqipërinë. Por ajo...

PANDEMIA QË TRANSFORMOI JETËN/ JA DISA KËSHILLA NGA EKSPERTËT SI TË LUFTONI ANKTHIN GJATË...

Pandemia e koronavirusit ka transformuar jetën e njerëzve në gjithë botën. Në shumë vende, shkollat dhe bizneset janë mbyllur. Familjet janë ndarë. Njerëzit druhen...

A ËSHTË VAKSINA E ZBULUAR NJË SHEKULL MË PARË, “ÇELËSI” PËR TU PËRBALLUR ME...

Pse Spanja ka mbi 10 mijë të vdekur nga pandemia e koronavirusit ndërsa numri i vdekjeve në Portugalinë fqinje është rreth 200? Një “pabarazi” e...

BËHUNI GATI! PAS 2 DITËSH NË QIELL DO TË SHIHNI “HËNËN ROZË”!

Ajo që njihet si Hëna Rozë apo Hëna e Trëndafiltë e Pashkëve pritet të jetë e dukshme më 8 prill. Hëna e plotë do të...

MBRONI VETEN DHE FAMILJEN TUAJ: DEZINFEKTONI MENJËHERË KËTA PESË ARTIKUJ

Ekspertët kanë paralajmëruar prej ditësh që koronavirusi zgjat në sipërfaqe të caktuara, kështu që është e rëndësishme të dezinfektoni gjëra të caktuara në shtëpinë...

BOTA