FASULET JANË USHQIMI I PREFERUAR I SHQIPTARËVE, POR NUK E KISHIM DITUR SE ÇFARË...

Fasulet janë një ushqim energjetik e mbushur me proteina, fibra, vitamina B, hekur, kalium, dhe janë të pakta në yndyrë; por ky ushqim i...

KY ËSHTË 107 VJEÇARI QË ENDE I JEP MERCEDESIT TË TIJ ME TË FEJUARËN...

Joe Newman, 107-vjeç, është banori më i vjetër i ndërtesës ku jeton në Sarasota, Florida. “Natyrisht që kam dhimbje”, ka thënë Newman për “Today” të...

PRODHIMI I ENERGJISË ELEKTRIKE TANI EDHE NGA ERRËSIRA

Shkencëtarët gjejnë mënyrën për prodhimin e energjisë elektrike nga errësira. Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë kanë bërë “panele antidiellore” që funksionojnë të kundërtën e...

KUJDES! KËTA NJERËZ NUK DUHET TA KONSUMOJNË KAFENË TURKE, JA ÇFARË IU SHKAKTON NË...

Tanimë e dimë që kafeja ka vlerat të pazëvendësueshme shëndetësore. Në artikuj të shumtë AgroWeb.org ka paraqitur efektet e saj në shëndetin e organizmit në...

AR KUNDËR KANCERIT, SHKENCËTARËT IZRAELITË BËJNË EKSPERIMENTIN E RRALLË

Lufta ndaj kancerit është një luftë e hapur dhe shumëvjeçare për shkencëtarët. Së fundmi disa studiues në Izrael po zhvillojnë kërkimet për të shëruar...

GJENDET OBJEKTI PREJ DRURI MË I VJETËR NË BOTË

Një enë prej druri rreth 7000-vjeçare është gjetur nga arkeologët në Republikën Ceke. Studiuesit pasi kanë bërë analizimet përkatëse kanë dalë në përfundimin se...

PARASHIKIMI PËR TENDENCAT KLIMATIKE, NXEHTËSI REKORD PËR PESË VITET E ARDHSHME

Pesë vitet e ardhshme mund të jenë më të nxehtat, të regjistruara ndonjëherë në botë, sipas shërbimeve meteorologjike britanike, që përmendin gjithashtu një rrezik...

NË 2030 SHUMICA E AUTOMJETEVE NË TREGUN BOTËROR DO TË JENË ELEKTRIKE

Shitjet e automjeteve elektrike po rriten më shpejt nga sa pritej. Pritet të arrijnë 1/3 e tregut botëror të automjeteve deri në vitin 2025...

THESARI HIJA E KORBIT, NJË NGA MË TË MËDHENJTË NË SHQIPËRI

Thesari Hija e Korbit, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në janar të vitit 1982, në...

VENUSI ME VULLKANË AKTIVË

Në planetin Venus gjenden vullkanë aktivë edhe sot. Këtë konfirmon një eksperiment i bazuar në të dhënat e misionit Venus Express të agjencisë hapësinore...

BOTA