28 C
Shkoder, AL

DYQANI MË I PAZAKONTË, 100 METRA MBI TOKË

Përkujdesja për nevojat e alpinistëve në Parkun Kombëtar Gjeologjik Shiniuzhai të Kinës, është shoqëruar edhe me ngritjen e një dyqani për të shitur ujë...

STUDIM, UJI NË MARS KA OKSIGJEN PËR JETËN E GJALLESAVE NËNUJORE

Gjatë një studimi duke eksploruar planetin Mars është gjetur uji i kripur nga i cili është kuptuar se mund të ketë jetë për gjallesat...

PIANISTI KONCERT NË MES TË PLEHRAVE

Quhet ‘Breath of the Planet’, projekti sensibilizues për problemet e ambientit, i pianistit rus Pavel Andreev, i cili ka bërë një performance shumë të...

STUDIM, KAFSHËT NDIHMOJNË SHËNDETIN E NJERËZVE TË MOSHUAR

Të kesh një kafshë mund t'u ndihmosh njerëzve të moshuar të përballen me çështje të shëndetit mendor dhe fizik. Sipas një studimi, më shumë...

MË 31 JANAR SPEKTAKLI I HËNËS, PRITEN DY FENOMENE QË NDODHIN ÇDO 150 VJET

Në fund të muajit Janar përgatituni që të shikoni një spektakël qiellor, atë të eklipsit të hënës. Më 31 Janar do të ndodhë eklipsi i plotë hënor ose ajo që ndryshe quhet “Hëna e përgjakur”. Ky fenomen përkon edhe me “Hënën blu”, që do të thotë se është hera e dytë brenda një muaji kur hëna do të jetë e plotë. Për vitin 2018, fenomeni “Hëna blu” do të ndodhë dy herë. Por, është hera e parë në 150 vjet që eklipsi i plotë hënor përkon me “Hënën blu”, sipas faqes Space.com. Këtë fenomen të dyfishtë, disa e kanë quajtur “Superhëna blu e përgjakshme”.

USHQIMET MË TË RREZIKSHME PËR KAFSHËT SHTËPIAKE

Kafshët shtëpiake janë shumë të dashura për çdo familje që i mban dhe kujdeset për to.

KUSH JANË 290 EMOJIT E REJA QË DO TË VIJNË KËTË VIT

Unicode publikoi ditën e sotme listën e re të emoji për 2019 e cila sjell 290 simbole të reja. Unicode do të lançojë përditësimin në...

STUDIUESIT: BAKTERET MUND TË DEPËRTOJNË DERI NË TRU, LANI DHËMBËT

Bakteret “Gingivitis” që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru. Aty ato shkatërrojnë qelizat nervore dhe mund të...

NË PRITJE TË EKLIPSIT MË TË GJATË TË SHEKULLIT, 103 MINUTAT E HËNËS SË...

Në 27 korrik do të jetë eklipsi i plotë i Hënës, më i gjati i shekullit. Në këtë mbrëmje toka do të gjendet në mes...

TË GJITHA VAKSINAT E FËMIJËVE NË NJË INJEKSION TË VETËM

Një tekologji e cila mund të unifikojë të gjitha vaksinat e fëmijëve në një injeksion të vetëm është zhvilluar nga studiuesit amerikanë.

Na ndiqni

75,622FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA