18 C
Shkoder, AL

SULMI I PARË KIBERNETIK NDODHI NË VITIN 1834

Në Maj të vitit 2017, një virus kompjuteri, i quajtur “Wannacry”, goditi me mijëra kompjuterë në të gjithë botën, duke detyruar disa spitale në...

NË 20 JANAR SUPER HËNA E PËRGJAKUR

Super hëna e kuqe do të shfaqet në qiell në mbrëmjen mes 20 dhe 21 janarit dhe ky do të jetë një fenomen i...

LEXIMI DUHET TË JETË PRIORITET, E THOTË EDHE SHKENCA

Më shumë se 25% e amerikanëve të rritur e kanë pranuar se nuk e kanë lexuar as edhe një pjesë të vetme të një...

BEBJA LIND ME FLOKË TË ZINJ E BALUKE TË BARDHA

Një bebushe e lindur para pak ditësh, është në qendër të vëmendjes në rrjetet sociale për një arsye shumë të veçantë: Ajo ka lindur...

PEMA E KRISHTLINDJEVE MUND TË SHPËTOJË PLANETIN

Pema juaj e Krishtlindjes mund të përpunohet për të prodhuar kimikate të rëndësishme dhe për të ulur prodhimin e gazit dhe rrezatimeve, thonë studiuesit. Hala...

ZBULOHET PAS 100 VJETËSH LETRA E 9 STUDENTËVE SHQIPTARË DËRGUAR WILSON

Zbulohet pas 100 vjetësh letra që 9 studentë shqiptarë të Universiteteve të Vjenës i dërguan presidentit Woodrow Wilson për të ndihmuar Shqipërinë në Konferencën...

KRIJOHET “BOMBA” PËR TË KAPUR HAJDUTËT

Një ish-inxhinier i NASA-s kaloi gjashtë muaj për të ndërtuar një kurth ngjan si bombë për të mashtruar hajdutët pasi disa parcela ishin vjedhur...

ZBULOHET DIAMANTI GJIGAND NË KANADA, MË I MADHI I GJETUR NË AMERIKËN E VERIUT

Është gjetur në Kanada diamanti më i madh që mund të zbulohej në Amerikën e Veriut. Diamanti ka ngjyrë të verdhë është i paprerë dhe...

10 DHJETOR 1901, NISEN RRUGETIMIN ÇMIMET NOBEL

Më dhjetë dhjetor të vitit 1901, ndahen për herë të parë Çmimet Nobel. Pas negociatave të tejzgjatura, pjesërisht me qeverinë franceze e cila kërkonte të...

NJË QYTET-SHTET LUNDRUES! PROJEKTI QË PRITET TE REALIZOHET

Sipas kuptimit tradicional, një shtet është një organizatë politike me një qeveri qendrore që ka monopolin dhe legjitimitetin për të ushtruar edhe forcën brenda...

Na ndiqni

72,169FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA