29 C
Shkoder, AL

15 FAKTE QË NUK I DINIT NGA JETA E FROJD-IT

Pionier i terapisë së kafshëve, i tmerruar nga numri 62, i kënaqur me veset e tyre. Ja cilat janë aspektet e habitshme të jetës...

PALLATI I AKULLT I STALINIT

Një labirint i jashtëzakonshëm me tunele akulli i ndërtuar në arktikun rus gjatë Luftës së Ftohtë, po shkrin. Pamje të pabesueshme tregojnë se struktura, e...

TREGU MË I RREZIKSHËM NË BOTË

Në Tajlandë ndodhet padyshim tregu më i rrezikshëm në botë. Ky treg ndodhet në Maeklong, Tailandë. Në pamje të parë ai duket si një treg...

‘AMBASADORI I KOMBIT’ DHE PASAPORTA PATRIOTIKE E KOHËS SË MBRETIT ZOG

Kryeministri dhe ministri për diasporën dhanë çmimin apo titullin (nuk e di saktësisht si quhet) “ambasador i kombit”, për disa pjesëmarrës në takimin (jo shqip...

MAGNA CARTA/ AKTI QË VENDOSI THEMELIN PËR LIRITË E NJERIUT

Magna Carta, vlerësohet shpesh si një moment i rëndësishëm në historinë njerëzore. Thuhet se miratimi i saj garantoi të drejtat individuale, të drejtën për...

RUSI, VDES FIZIKANTI I ÇMIMIT NOBEL ZHORES ALFEROV

Është ndarë nga jeta në moshën 88 vjeçare fizikanti rus i çmimit Nobel Zores Ivanovich Alferov. Lajmin e ka dhënë bashkëshortja e tij Tamara...

NJË KËNGË E MOÇME SHQIPTARE DHE SHËN VALENTINI

Romancierët kanë kërkuar gjithmonë një bashkim të denjë të të dashuruarve. S’janë të pakta ato histori kur njeriu lë gjithçka për dashurinë e tij...

PËR HERË TË PARË NJË ASTEROID I AFROHET KAQ SHUMË DIELLIT

Vrojtohet për herë të parë një asteroid që orbiton shumë pranë Diellit. Ka një orbitë ndryshe nga të tjerët dhe është trupi qiellor që...

KUSH JANË 290 EMOJIT E REJA QË DO TË VIJNË KËTË VIT

Unicode publikoi ditën e sotme listën e re të emoji për 2019 e cila sjell 290 simbole të reja. Unicode do të lançojë përditësimin në...

FLAMURI I SHQIPTARËVE NDËR 5 MË TË VJETRIT NË BOTË

Sa herë që vjen puna për të diskutuar flamurin kombëtar, gati çdo vend i botës mburret me të tijin, për shumë arsye. Por ajo që...

Na ndiqni

76,958FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA