ZHVILLIMI I TRURIT TË FËMIJËS VARET NGA PRINDËRIT

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti amerikan ‘’Washington’’ truri i fëmijës varet nga kujdesi dhe dashuria që nëna i kushton. Në bazë të skanimeve...

FOTOLAJM/ Pamja e rrallë e Europës nga sateliti natën e Vitit të Ri

Ora 00:00 solli ndriçim në çdo pjesë të botës përmes spektakleve të dritave. Data 31 dhjetor tregon më së miri fuqinë e dritave shumëngjyrëshe që ndezën...

SEKRETET E EGJIPTIT

Egjipti fsheh ende shumë sekrete arkeologjike, dhe njëri sapo është zbuluar në afërsi të Aleksandrisë. Bëhet fjalë për një sarkofag në granit të zi,...

FASULET JANË USHQIMI I PREFERUAR I SHQIPTARËVE, POR NUK E KISHIM DITUR SE ÇFARË...

Fasulet janë një ushqim energjetik e mbushur me proteina, fibra, vitamina B, hekur, kalium, dhe janë të pakta në yndyrë; por ky ushqim i...

15-VJEÇARJA QË PO SHKUND NJË SHTET TË TËRË

Kohët e fundit bota është bërë pa kuptim dhe e vetmja gjë që mund të bëjmë është të angazhohemi në mosbindje civile, madje edhe...

BROKOLI KURON SKIZOFRENINË

Sipas një studimi të bërë së fundmi, kura për trajtimin e skizofrenisë mund të gjendet te brokoli. Shkencëtarët zbuluan se brokoli përmban elemente që...

Keni pirë shumë alkool?! Këto janë ushqimet që duhet të hani pas festave

Festat e fundvitit shoqërohen me pije alkoolike e ndonjëherë pak më tepër seç duhet. Kjo  shoqërohet me pas me dhimbje koke, dobësi dhe lodhje,...

AR KUNDËR KANCERIT, SHKENCËTARËT IZRAELITË BËJNË EKSPERIMENTIN E RRALLË

Lufta ndaj kancerit është një luftë e hapur dhe shumëvjeçare për shkencëtarët. Së fundmi disa studiues në Izrael po zhvillojnë kërkimet për të shëruar...

ARKEOLOGËT GJEJNË KOKAINËN 1000-VJEÇARE NË NJË VARR

Njerëzit që kanë jetuar 1000 vjet më parë nuk do t’i kishin imagjinuar kurrë përparimet e pabesueshme që do të sillnin shekujt e mëvonshëm. Ajo...

ZBULONI SHTATË ARSYET PSE ZGJOHENI TË LODHUR NGA GJUMI I NATËS

Gjumi është një proçes që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe trupit. Ky proçes rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht nga 7 deri në...

BOTA