QIELLI I MARSIT PËRSHËNDET PRANVERËN ME SUPER HËNËN

Qielli i Marsit përshëndet hyrjen e pranverës me Super Hënën e dytë të vitit 2020 dhe një karusel planetesh me Marsin, Jupiternin dhe Saturnin,...

SHKENCËTARËT: NJË HËNE E VOGËL I AFROHET TOKËS

Ky është një objekt shumë i komplikuar dhe ka nevojë për të dhëna që të determinohet se çfarë është. Shkencëtarët kanë zbuluar një imazh të...

NGROHTË, FTOHTË, LAGËSHTIRË? ÇFARË U DUHET VIRUSEVE PËR MBIJETESË

A do të zhduket virusi Korona me rritjen e temperaturave? Virologu Thomas Pietschmann shpjegon, se përse pranvera vërtetë na jep shpresë e përse gratë...

KUJDES! KËTO JANË RASTET SHËNDETËSORE KUR NUK DUHET TË HANI XHENXHEFIL

Xhenxhefili është një zhardhok i mrekullueshëm për shëndetin. Ai është përdorur për tu dhënë shije gatimeve por edhe për të përmirësuar shëndetin për mijëra vite...

FOTO/ EKZISTON NJË PERIUDHË KUR KULLA E PIZËS PJERRTËSOHET MË PAK, ZBULONI ARSYEN

Kulla e anuar e Pizës është pikë referimi si e qytetit me të njëjtin emër në Itali edhe Katedrales në afërsi të saj. Në...

NUK DO TA BESONI! SHKENCATARËT TREGOJNË SE SHKUARJA NË UNIVERSITET JU SHTON JETËN KAQ...

Të qëndrosh në shkollë dhe të shkosh në universitet mund të të shtojë vite në jetën tënde, ka treguar një studim. Studiuesit lexuan të dhënat...

FASULET JANË USHQIMI I PREFERUAR I SHQIPTARËVE, POR NUK E KISHIM DITUR SE ÇFARË...

Fasulet janë një ushqim energjetik e mbushur me proteina, fibra, vitamina B, hekur, kalium, dhe janë të pakta në yndyrë; por ky ushqim i...

KY ËSHTË 107 VJEÇARI QË ENDE I JEP MERCEDESIT TË TIJ ME TË FEJUARËN...

Joe Newman, 107-vjeç, është banori më i vjetër i ndërtesës ku jeton në Sarasota, Florida. “Natyrisht që kam dhimbje”, ka thënë Newman për “Today” të...

PRODHIMI I ENERGJISË ELEKTRIKE TANI EDHE NGA ERRËSIRA

Shkencëtarët gjejnë mënyrën për prodhimin e energjisë elektrike nga errësira. Shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë kanë bërë “panele antidiellore” që funksionojnë të kundërtën e...

KUJDES! KËTA NJERËZ NUK DUHET TA KONSUMOJNË KAFENË TURKE, JA ÇFARË IU SHKAKTON NË...

Tanimë e dimë që kafeja ka vlerat të pazëvendësueshme shëndetësore. Në artikuj të shumtë AgroWeb.org ka paraqitur efektet e saj në shëndetin e organizmit në...

BOTA