22 C
Shkoder, AL

ZBULOHET SHTËPIA LUKSOZE E SHEKULLIT TË DYTË

Një shtëpi luksoze e shekullit të dytë që daton në kohën e Perandorit Hadrian është thesari më i fundit arkeologjik i zbuluar gjatë gërmimeve...

MË 31 JANAR SPEKTAKLI I HËNËS, PRITEN DY FENOMENE QË NDODHIN ÇDO 150 VJET

Në fund të muajit Janar përgatituni që të shikoni një spektakël qiellor, atë të eklipsit të hënës. Më 31 Janar do të ndodhë eklipsi i plotë hënor ose ajo që ndryshe quhet “Hëna e përgjakur”. Ky fenomen përkon edhe me “Hënën blu”, që do të thotë se është hera e dytë brenda një muaji kur hëna do të jetë e plotë. Për vitin 2018, fenomeni “Hëna blu” do të ndodhë dy herë. Por, është hera e parë në 150 vjet që eklipsi i plotë hënor përkon me “Hënën blu”, sipas faqes Space.com. Këtë fenomen të dyfishtë, disa e kanë quajtur “Superhëna blu e përgjakshme”.

TË GJITHA VAKSINAT E FËMIJËVE NË NJË INJEKSION TË VETËM

Një tekologji e cila mund të unifikojë të gjitha vaksinat e fëmijëve në një injeksion të vetëm është zhvilluar nga studiuesit amerikanë.

GJENDET ‘KOKA’ E ALI PASHË TEPELENËS

‘Trupi në Janinë e koka në Stamboll’.Ky është vargu i një prej këngëve më të njohura shqiptare që këndohet për nder të Ali Pashë...

LODRA AQ E DASHUR PËR FËMIJËT GJATË DUSHIT ËSHTË SHUMË E RREZIKSHME

Shkëncëtarët kanë zbuluar se lodra aq e dashur për fëmijët gjatë dushit janë një strehëz për papastërtitë. Rosakët e verdhë përmbajnë shumë mikrobe që notojnë...

NJË QYTET-SHTET LUNDRUES! PROJEKTI QË PRITET TE REALIZOHET

Sipas kuptimit tradicional, një shtet është një organizatë politike me një qeveri qendrore që ka monopolin dhe legjitimitetin për të ushtruar edhe forcën brenda...

TREGU MË I RREZIKSHËM NË BOTË

Në Tajlandë ndodhet padyshim tregu më i rrezikshëm në botë. Ky treg ndodhet në Maeklong, Tailandë. Në pamje të parë ai duket si një treg...

DYQANI MË I PAZAKONTË, 100 METRA MBI TOKË

Përkujdesja për nevojat e alpinistëve në Parkun Kombëtar Gjeologjik Shiniuzhai të Kinës, është shoqëruar edhe me ngritjen e një dyqani për të shitur ujë...

BERBERI 107 VJEÇ: S’KAM NË PLAN TA LË PUNËN

Të gjithë e kërkojnë dhe të gjithë e duan sepse eksperiencën e tij 95-vjeçare nuk e ka askush. Bëhet fjalë për berberin Anthony Mancinelli,...

MOS RESHTNI SË PARI PERËNDIMIN E DIELLIT, JA PËR ÇFARË NDIHMON

Të përqafuar buzë detit, apo të relaksuar në mal, apo dhe në katet më të larta të një ndërtese të qytetit, perëndimi përfaqëson një nga momentet më të pritura të verës, të lidhura me relaksin dhe vetë idenë e pushimeve.

Na ndiqni

73,744FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA