“iPhone 7”, një koncept i ri me ekran më të madh dhe pa buton...

Pavarësisht se duhet të presim akoma edhe një vit për prezantimin e iPhone 7, konceptet që e imagjinojnë këtë pajisje por rriten dita e ditës në rrjet. Njëri prej tyre imagjinon se inovacioni i ardhshëm do të ketë të bëjë me dizajnin. Dizajneri Marek Weidlich ka realizuar një model interesant të iPhone 7 që propozon disa ndryshime radikale në linjën e thashethemeve që kanë të bëjnë me gjeneratën e ardhshme të iPhone.

Dell thyen të gjitha rekordet – blen kompani për 67 miliardë dollarë

Dell njoftoi sot se ka arritur marrëveshje për ta blerë gjigantin e cloud-computing, EMC për 67 miliardë dollarë që e bën këtë blerjen më të madhe në historinë e industrisë së teknologjisë.

Apple dhe Google sërish markat më të fuqishme në botë!

Shumë nga kompanitë e mëdha të teknologjisë janë në mesin e markave më të vlefshme në botë, thuhet sipas një raporti të ri nga kompania Interbrand. Apple, Google, Microsoft dhe IBM vazhdojnë të jenë në krye të tabelës për të pestin vit radhazi, dhe me këtë e shfaqin edhe më tej ndikimin e tyre teknologjik në skenën globale. Apple dhe Google mbeten në krye edhe në vitin 2015, pasi markat e tyre kanë performuar mjaft mirë me kalimin e viteve.

Hakerat mund të marrin kontrollin e WhatsApp-it

Prej kohësh WhatsApp ka hedhur në treg shërbimin web, një shërbim që së fundmi u ofrohet edhe përdoruesve të aplikacionit që kanë iPhone. Por hakerat kanë përfituar nga kjo risi e WhatsApp për të gjetur një “rrugë” përmes të cilës nderhyjne ne të gjitha kontaktet e viktimës së tyre duke i bllokuar ato në këmbim të një pagese të caktuar.

Apple prezanton iPhone 6s dhe 6s Plus: 3D Touch, 12MP, chip A9, Touch ID...

Apple ka prezantuar më në fund versionin e ri të iPhone i cili është iPhone 6s, pra ai që prisnim të gjithë. Gjatë prezantimit Tim Cook ka sjellë disa statistika në lidhje me suksesin e iPhone 6. Ai ka theksuar se iPhone 6 është iPhone më i suksesshëm i të gjitha kohërave duke kujtuar që aktualisht ky produkt ka fituar terren në treg në krahasim me produktet konkurrente, sidomos në Kinë.

iMac i ri së shpejti në treg

Apple duket se së shpejti do të nxjerrë në treg kompjuterin iMac të ri, me 21.5 inç dhe ekranin Retina në 4K. Sipas një raporti të fundit nga Mark Gurman thuhet se Apple do ta lansojë modelin e ri të iMac 21.5 inç Retina në tetor.

iPhone 6s: gjithçka që dimë për modelin e ri të Apple

Më 9 Shtator, Apple do të prezantojë dy modelet e reja iPhone "6s" dhe "6s Plus", të cilët pritet të jenë të ngjashëm me modelet e fundit për sa i përket pamjes, por me disa përditësime hardware. Gjatë këtyre muajve kemi lexuar shumë thashetheme, por vetëm disa mund të konsiderohen me të vërtetë të besueshëm. Le t'i zbulojmë sëbashku.

Mbyllet Wikipedia në Rusi: Të mëson si të kultivosh hashash

Rusia vazhdon akoma të mbajë një qëndrim të rreptë kundrejt rrjeteve sociale. Para disa ditësh, në këtë shtet u ndalua përdorimi i ueb-faqes Reddit.

Përsëri rrjedhin pamjet e iPhone 6S dhe 6S Plus

Edhe më herët në internet ishin shfaqur disa pamje të modelit të ri të telefonit të famshëm të Apple, iPhone 6S, ndërsa tani sërish janë shfaqur online disa pamje të reja që e shfaqin ekranin e iPhone me panelin LCD.

MICROSOFT PREZANTON WINDOWS 10

Në këtë model mësohet se Microsofti ka bërë përparime të mëdha që nga versioni i parë i Windowsit i lansuar më 20 nëntor 1985">1985....

BOTA