21 C
Shkoder, AL

“RADIOJA SPIUNE” QË MUND TA DËGJOJË KUSHDO

Për dekada, njerëzit në të gjithë globin kanë pasur mundësinë të dëgjojnë një transmetim misterioz spinuazhi nga e gjithë bota thjesht me një radio. Gordon Corera, korrespondent i BBC-së për sigurinë ka investiguar botën e çuditshme të numrave të këtij stacioni radiofonik.

KAMERA MË E SHTRENJTË NË BOTË

https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=2BsP2vMe5pg Realizon fotografi me rezolucion 400 megapiksel, imazhet arrijnë deri në 2.4 gigabajt dhe kushton aq shumë sa që mund të blini një banesë për...

EUROPA NJEH QIELLGËRVISHTËSIN E RI

Ndërtesa më e lartë në Evropë është pothuajse e përfunduar. E vendosur mbi një kompleks të ri ujor në Shën Petersburg, Rusi, kulla e...

JAPONI, ASHENSORI QË DO T’I DËRGOJË NJERËZIT NË HAPËSIRË

I fantazuar së pari nga novelisti Arthur Clarke, ashensori që do t’i dërgojë njerëzit në hapësirë ka filluar të ndërtohet me të vërtetë. Këtë është...

IPHONE FITON GJYQIN, SAMSUNG DUHET TË PAGUAJË 539 MILIONË DOLLARË

Kompania iPhone fitoi betejën ligjore ndaj Samsung, por duhet të paguajë një shumë të madhe parash. Grupi koreano-jugor ka kopjuar dizajnin e iPhone dhe do...

YOUTUBE DOWN PËR NJË ORË NË TË GJITHË BOTËN

Shërbimi i videove streaming Youtube ka qenë i paarritshëm për më shumë se një orë në zona të ndryshme në të gjithë botën. Youtube ka...

“ÇELËSI” 20 DOLLARËSH QË DUHET PËRDORUR NGA TË GJITHË

Një nga mënyrat më të zakonshme që njerëzit të bien pre e hakerave quhet “phishing” ose “spearphishing”. Në thelb, hakerat krijojnë një email që...

RREZET E TELEFONAVE SHKAKTOJNË KANCER

Rrezatimi i telefonit celular mund të paraqesë rrezik për kancer të caktuar për disa për disa individë. Kështu thotë një ide e re nga zbulimet paraprake të dy studimeve të reja të mëdha nga Instituti Kombëtar Shëndetësor në Britani.

“SAMSUNG” VJEN ME EKRANIN E PATHYESHËM OLED

“Samsung” po vjen me një ndryshim të rëndësishëm sa i takon telefonave. Mësohet se kompania në fjalë po zhvillon një telefon me ekran të...

INDIA LËSHON SATELITIN MË TË MADH TË INTERNETIT

Sateliti më i madh i Indisë është lëshuar në orbitë me një raketë franceze për të ndihmuar në rritjen e shërbimit të internetit. Me një...

Na ndiqni

72,150FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA