24 C
Shkoder, AL

ME 7 KORRIK, MBYLLEN LLOGARITË FINANCIARE TË KOMUNAVE

MINISTRIA E FINANCAVE LËSHON URDHRIN, NE SHTATOR STAFET E REJA. Në datën 7 korrik mbyllen llogaritë e komunave që shkrihen, ndërsa krerëve u hiqet “vula” për të kryer veprime në Thesar. Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, ka firmosur urdhrin për procedurat e mbylljes së llogarive të njësive të qeverisjes vendore që do të shkrihen. Ndërkaq, qeveria ka përgatitur një manual se si veprohet me transferimin e stafit në këto njësi. Janë të paktën 20 mijë punonjës që shkurtohen, proces i cili do të nisë nga sot, por do të vazhdojë edhe pas konstituimit të të zgjedhurve të rinj.

PROJEKTI FLOODIS, SYNON PARANDALIMIN E PËRMBYTJEVE

FINANCOHET NGA BE DHE ORGANIZOHET BASHKË ME UNESCO. Shkodra është qyteti i parë në Shqipëri që bëhet pjesë e projektit për përmbytjet FLOODIS, i financuar nga Bashkimi Europian i organizuar sëbashku me UNESCO-n. Ky projekt synon që të asistojë dhe ndihmojë për t’i paraprirë përmbytjeve dhe parandaluar përmes metodave të avancuara teknologjike. “Vij sot të prezantoj projektin Floodis që është një sistem i ri për të drejtuar në mënyrë të avancuar përmbytjet.

OSHEE AKSION NË VELIPOJË

VOLAJ: DO TË NDESHKOJMË TË GJITHË DEBITORËT E ENERGJISË ELEKTRIKE. Rreth 30 debitore te energjise elektrike u eshte nderprere energjia ne saje te nje aksioni te operatorit te sistemit te shperndarjes se energjise elektrike . Kete e konfirmon drejtori I oshee per Shkodren Gasper Volaj i cili ka asistuar personalisht gjate gjithe ketyre diteve ne terren.

KOMPLETOHET NDRIÇIMI NË UNAZËN LINDORE

SË SHPEJTI DO TË NISË LINJA URBANE E QYTETIT. Me ne fund unaza lindore ka filluar te marre formen e nje investimi te perfunduar plotesisht.Firma kontraktuese aktualisht po punon tek sistemi I ndricimit I cili per here te pare do te vihet ne funksion te plote.E ndersa shtyllave te ndricimit po u jepet dora e fundit,problem mbetet vijezimi i te gjithe kesaj rruge edhe pse prej kohesh kontraktoret kishin vendosur piketa .

DREJTORI I UJËSJELLËSIT: SHPËRDORIMET E UJIT PROBLEM PËR NE

LEONARD KEPI: KEMI VËSHTIRËSI, PO BASHKËPUNOJMË ME POLICINË. Shpërdorimet e ujit në Shkodër vazhdojnë të mbeten një problematikë madhore për ndërmarrjen e ujësjellës kanalizime në qytet. Drejtori i ujësjellësit Leonard Kepi thotë se shpërdorimet e ujit sjellin vështirësi ndaj është hartuar një plan pune sëbashku me forcat e policisë për të ulur shpërdorimet.

PREFEKTI KËRKON PËRFUNDIMIN E RRUGËS SË SHIROKËS

RADOVANI: NËSE NUK PËRFUNDON DERI NË KORRIK DOSJA NË PROKURORI. Nëse deri në fund të muajit korrik rruga e Shirokës nuk përfundon plotësisht prefekti i Qarkut Shkodër Paulin Radovani do ta dërgojë dosjen në prokurori. Kështu u shpreh prefekti pas një takimi që pati në Bashkinë Shkodër edhe me përfaqësues të fondit shqiptar të zhvillimit.

FEJZI PERDJA, NDEROHET ME TITULLIN “MIRËNJOHJA E QYTETIT”

KËSHILLI I BASHKISË SË SHKODRËS I AKORDON TITULLIN E LARTË MËSUESIT TË FIZIKËS. Mes miqsh, të afermish dhe shume ish nxenesve te tij, Fejzi Perdja, mesuesi I njohur I fizikes ne qytetin e Shkodres eshte nderuar me titullin “mirenjohja e qytetit”. Ne ceremonine e mbajtur ne biblioteken e qytetit te Shkodres, aty ku gjenden edhe kater vellimet e tij per fiziken, Kryetari I Keshillit te Bashkise se Shkodres I ka akorduar titullin e larte mesuesit te njohur ne Shkoder.

PROJEKTI I 3R-VE, GATI IMPLEMENTIMI NË BUSHAT

HILA: KY PROJEKT DO TË SHTRIHET NË TË GJITHË BASHKINË VAU DEJËS. Projekti “Jica”, tashme do të zbatohet ne terren, ne kater fshatrat e Komunes aktuale te Bushatit, duke perfshire fshatin e Rranxave, Bushatin, Melgushen dhe Stajkat. Perfaqesues te ketij projekti kane qene present ne Komunen e Bushatit ku jane takuar me kryetarin e sapo zgjedhur te Bashkise Vau Dejes, kryetain aktual te komunes z. Zef Hila.

PUKJANËT MASIVISHT PËR AZIL, BRAKTISET QYTETI

SIPAS QYTETARËVE SHKAK ËSHTË SITUATA E VËSHTIRË EKONOMIKE. Pas Kukesit jane pukjanet ata te cilet po vershojne masivisht ne kerkim te nje jete me te mire drejt vendeve te Europes si Franca Zvicra e kryesisht Gjermania. Vetem gjate javes se fundit nga qyteti I Pukes jane larguar dhjetra familje duke lene pas dyert e kyqura te banesave ndersa pjese e ketij eksodi qe nisi vrullshem jane dhe te moshuarit.

MEREPEZA: ISIS, SHQIPERIA VEND TRANZIT

MURIQAN, POLICIA SHQIPTARE PO KONTROLLON PIKAT KUFITARE. Kemi marre masat maksimale ne te gjitha zonat kufitare per rrezikun e isis.Kjo eshte deklarata e drejtorit te pergjithshem per kufirin dhe migracionin Genc Merepeze nga pika kufitare e Muriqanit.

Na ndiqni

79,167FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA