11 C
Shkoder, AL

KORSITË E BIÇIKLETAVE TË BLLOKUARA EDHE NË DITËN PA MAKINA

Edhe ne diten pa makina korsite me bicikleta nuk kane pasur hapesiren e duhur duke qene serish te bllokuara nga parkimet.

BASHKIA MALËSI E MADHE, HARRON DITËN PA MAKINA

Nese ne qtytetet kryesore te vendit, Dita Makina eshte ulur kembekryq duke percjelle mesazhe sensibilizuese dhe aktivitete me te rinjte e qyteteve respektive qofte ne Tirane apo ne Shkoder, ne Bashkine Malesi e Madhe nuk eshte regjistruar nje gje e tille.

SHKODRANËT NUK I PËRGJIGJEN “DITËS PA MAKINA”

Nuk kanë mjaftuar as lajmërimet e shumta për ‘Ditën Ndërkombëtare pa makina”, për t’i shtyrë shkodranët që t’i mbyllin automjetet e tyre të paktën për sot. Me qindra makina kanë qarkulluar në rrugët e Shkodrës ndryshe nga shumë qytete të tjera të botës, ku dita pa makina është respektuar në masë të madhe.

“JAVA EVROPIANE E LËVIZJES PA MAKINA”

Lëvizjes dhe Dita pa Makina”. Sipas organizatoreve qëllimi i këtij aktiviteti është promovimi i vlerave dhe standarteve evropiane për një pjesëmarrje më të gjerë të qytetarëve në përmirësimin e mjedisit dhe cilësisë së ajrit për një jetë më të shëndetshme.

KËSHILLI I BASHKISË, MIRATON PRIORITETET NË VAU DEJËS

Mbledhja e radhës e këshillit te Bashkisë Vau Dejës, përveç miratimit te ndihmës ekonomike dhe paaftesise, ka pasur edhe një pike te veçante, atë te miratimit te prioriteteve për pjesën e mbetur te vitit. Edhe pse me një buxhet jo shume te madh, dhe ne vështirësi te mëdha ekonomike.

GURAZIU: TË PËRNDJEKURIT, NË VËMENDJEN E KËSHILLIT BASHKIAK

Keshilli i ri bashkiak i dale pas zgjedhjeve lokale te 21 qershorit do te perballet me nje sere sfidash te cilat presin qe te marrin zgjidhje gjate zhvillimit te mbledhjeve te ardhshme.Si perfaqesues i ish te perndjekurve politike ne listen e Partise Demokratike qendron Filip Guraziu i cili nenvizon detyrat e vecanta qe e presin gjate ketij mandati 4-vjecar.

KRYEBASHKIAKJA ADEMI: PLAN EMERGJENT PËR TREGJET

Kryetarja e bashkisë Shkodër Voltana Ademi bashkë me stafin e saj po përgatisin një plan emergjent për vendet ku do të zhvendosen tregtarët që aktualisht shesin në rrugë apo trotuare. Kjo është një përgjigje qoftë për tregtarët e Zdrales por edhe për gjithë pjesën tjetër.Kryebashkiakja Ademi po mendon që edhe taksat për këta tregtarë në vendet ku bashkia do t’i përcaktojë të mos jenë të larta.

TUKAJ: PROTESTA NJË MESAZH I QARTË PËR EKZEKUTIVIN

Një ditë pas protestës së zhvilluar ne Shkoder kryetari I BSPSH ne Shkoder Albert Tukaj ne nje interviste per Star Plus, pervec falenderimit per pjesmarrjen e te gjithe banoreve te shkodres ne kete proteste, ka deklaruar se kjo proteste ishte nje sinjal I qarte per ekzekutivin shqiptar, sepse shkodra nuk lejon me njeri q eta shtype dh eta shkele me kembe.

TROKASIN RESHJET, VJEN ZYRTARISHT VJESHTA

Ashtu sic ishte paralajmëruar, kjo e diele ka shenuar zyrtarisht uljen e temperaturave dhe reshjet e shiut, duke na sjelle zyrtarisht edhe sitnen e vjeshtes. Qe ne orën 11 te paradites te se dielës, qyteti I Shkodrës eshte perfshire nga reshjet e shumta te shiut, te cilet kane qene prezente ne te gjithë territorin e Qarkut te Shkodres. Ulja e temperaturave ka nisur gjate natës, duke na sjelle një te diele te zymte dhe plot vranesira.

MALËSIA E MADHE, MIKPRET MINISTRA DHE AMBASADORË TË VENDIT

Zona e Kelmendit, ka hapur dyert, duyke mikpritur personalitete dhe diplomate shqiptare. Ne nje aktivitet te organizuar nga Ministria e Jashtme, Bashkia Malesi e Madhe dhe shoqata Vis Albania, kane bere qe Kelmendi, te jete ne syte e te gjitheve. 5 Ministra te kabinetit shqiptar kane qene prezent ne kete aktivitet kaq te vecante, nderkohe qe nuk kane munguar edhe ambasadore te akreditur ne Shqiperi, mes te cileve edhe ambasadori Amerikan Donald Lu.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA