14 C
Shkoder, AL

PUKË, 5 PUNONJËS TË OSHEE DEBITOR

ENDE NUK DIHET FATI I PUNONJËSVE DHE ZBATIMI I URDHRIT TË OSHEE. Listës se punonjësve te OSHEE te cilët nuk kane paguar energjinë elektrike nuk I mungojnë dhe emra te kësaj kompanie këtu ne rrethin e Pukës.

“BRANKO KADIA” ME FUSHË TË RE SPORTIVE

INVESTIM PREJ 73. MLN LEKË I BASHKISË, LUKA I PRANISHËM .Kjo është pamja e mëparshme e mjedisit sportive në shkollën 9-vjeçare “Branko Kadia”.

LUKA KËRKON FALJE PËR HYRJEN E SHKODRËS

KRYEBASHKIAKU: DUHET TË PËRFUNDOJË BRENDA DATËS 17 DHJETOR.Kryetari i Bashkisë së Shkodrës, Lorenc Luka i kërkon falje qytetarëve për stërgjatjen e punimeve në hyrjen e qytetit.

8 DHJETORI NË MEMORIEN E ISH-STUDENTËVE

KALAMISHI: AS TORTURAT NUK E NDALËN HOVIN TONË, DONIM DEMOKRACINË.Ishin të rinj e me një ideal të vetëm. Kërkonin demokracinë. 24 vite kanë kaluar që nga ngjarjet e 8 dhjetorit të vitit 1991 kur në qytetin Studenti në Tiranë me mijëra vetë i hapën rrugë rrëzimit të diktaturës komuniste. Neritan Kalamishi, është një prej 22-vjeçareve të asokohe që kujton sot ato ditë të vështira.

8 DHJETORI, DITA E RINISË

ÇFARË NDODHI 24 VITE MË PARË, NGA PROTESTA DERI TEK REGJIMI.Fundi i vitit 1990 ishte ndoshta me i paparashikueshmi ne historinë e periudhës se komunizmit ne Shqipëri. 24 vjet me pare, ne 8 dhjetor, ne Qytetin Studenti lindi një shkëndijë e një proteste spontane fillimisht e motivuar me kërkesa ekonomike për ujë e drita.

MJEGULLA, PËRFSHIN SHKODRËN DHE LEZHËN

POLICIA APEL DREJTUESVE TE AUTOMJETEVE PËR SHMANGIEN E AKSIDENTEVE.Mjegulla ka përfshire ne orët e para të mëngjesit qytetin e Shkodrës. Që prej orës 7 të mëngjesit deri në orën 9 të së hënës, Shkodra ka qëne e mbuluar ka një re e madhe mjegulle.

PUKA, 2015-TA MË PAK FONDE SE 2014-TA

SIPAS SHPËRNDRJES SË FINANCAVE, 2015 PARASHIKOHET VIT I VËSHTIRË .Njesite e qeverisjes vendore ne rrethin e Pukes gjate vitit 2015 do të përballen më grande apo fonde akoma me te ulta se sa ata te vitit 2014. Sipas ndarjes qe ka bere Ministria e Financave buxheti I bashkise se Pukes per vitin 2015 do te jete 34 milion e 174 mije leke,

GJUHA E HUAJ, E DETYRUESHME NË 9-VJEÇARET

PROVIM QË DO JETË PËR TË PARËN HERË, PRITET UDHËZIMI I MINISTRISË ARSIMIT.Për herë të parë në të gjitha shkollat 9-vjeçare të Shkodrës por edhe të Shqipërisë gjuha e huaj do të jetë provim i detyrueshëm. Burime konfidenciale pranë zyrtarëve të drejtorisë rajonale të arsimit bëjnë të ditur një gjë të tillë.

DEDVUKAJ: RRUGËT TË SIGURTA

DREJTORI I VERIUT: FIRMAT DUHET TË ZBATOJNË KONTRATAT, NDRYSHE GJOBITEN.Pas më shumë se një muaji nga takimi i autoritetit rrugor me firmat e kontraktuara për të mirëmbajtur rrugët e veriut, drejtori rajonal Nikolin Dedvukaj

OSHEE, ULEN HUMBJET RRITEN ARKËTIME

PLAN-VEPRIMI KOMBWTAR KA NDIKUAR NË PËRMIRËSIMIN E SITUATËS PËR ENERGJINË.Plan-veprimi kombëtar për energjinë elektrike, një vendim i qeverisë shqiptare pas një periudhe më shumë se një mujore ka dhënë rezultate pozitive.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA