18 C
Shkoder, AL

SHQIPËRIA DHE MALI ZI MARRËVESHJE PËR SEZONIN TURISTIK

FIRMOSET NGA DY DREJTORËT E POLICISË ÇAKO DHE STOJANOVIÇ. Sezoni turistik ka qenë në fokus të një takimi që u zhvillua në Shkodër mes dy drejtorëve respektiv të policisë, Haki Çako të Shqipërisë dhe Slavko Stojanoviç të Malit të Zi të cilët firmosën edhe një marrëveshje bashkëpunimi. Pas një takimi 45 minutësh me dyer të mbyllura, në fund duke folur për gazetarët drejtori Çako u shpreh se takimi konsiston për rritjen e sighurisë që vizitojnë plazhet e dy vendeve.

BASTET VAZHDOJNË NGA JASHTË. KOMPANITË E HUAJA “ONLINE”NUK JANË BLLOKUAR

Kur kanë kaluar 4 ditë nga shpallja e paligjshme e lotarive sportive, bastet “online” në faqe të huaja vijojnë të jenë të hapura. Kur përdorim...

RESHJET NË VEND, RRITET NDJESHËM NIVELI NË HEC-e

 Rreshjet e shiut kanë rritur prodhimin e energjisë në vend ku Korporata Elektroenergjetike edhe pse ka ruajtur kuotën e nevojshme për periudhën e verës ka prodhuar maksimalisht duke eksportuar.

BARDHI: INVESTIMET NË ZONAT RURALE TË JENË MË TË PLOTA

MENAXHERI I MADA: TË NXISIM TË RINJTË SEPSE PO LARGOHEN NGA FSHATRAT. Paketat e investimeve për të varfërit e zonave rurale duhet që të jenë më të plota. Kështu shprehet menaxheri i angjecisë së zhvillimit të zonave malore Roland Bardhi. Sipas tij aplikimet herë pas herë për fermerët e zonave rurale nuk janë të favorshme. Zhvillimi i produkteve bujqësore dhe blegtorisë duhet të lidhet edhe me mbrojtjen e mjedisit ndërkohë që mungon edhe një nxitje për të rinjtë të cilët menaxheri Bardhi thotë se po largohen masivisht nga fshatrat.

PROJEKTI I BE PËR THETHIN RREZIKON TË DESHTOJË

Projekti i bashkimit europian prej miliona eurove i premtuar ne Theth mund te deshtoje.

KRYEBASHKIAKJA ADEMI: LEGALIZIMET NUK JANË FALAS

“Legalizimet nuk janë falas”. Kështu deklaroi kryetarja e bashkisë Shkodër Voltana Ademi gjatë takimit konsultativ për paketën fiskale pas një pyetje që bëri anëtari i këshillit bashkiak Fatlum Nurja në lidhje me taksën e ndikimit në infrastrukturë ndërsa tha se shumë shpejt po punohet edhe për planifikimin urban.

SHETITORJA E SHIROKËS, FREKUENTOHET EDHE GJATË NATËS

Qytetaret Shkodrane kane tashme një shetitore me shume për te kaluar momentet e pushimit duke ndjere erën e freskët qe ofron liqeni .Investimi i rrugës se Shirokës tashme ne përfundim te saj ka bere qe kjo zone te ketë pamje tjetër duke u frekuentuar nga dhjetëra qytetare te cilët i japin nje gjallerim kesaj perle natyrore. Si ne çdo pjese te qytetit edhe këtu ecjet tradicionale gjate natës janë kthyer nje ritual i përditshëm.

TURQIA APEL SHQIPËRISË: ‘FETO’ PO JU ROBOTIZON FËMIJËT

Frika e institucioneve turke se në Shqipëri janë një rrjet shkollash që drejtohen nga Fetullah Gylen, është aq e madhe sa edhe në një aktivitet festiv siç ishte 25-vjetori i medresesë "Haxhi Sheh Shamia" nuk u anashkualua ky fakt nga përfaqësues të këtij shteti.

103 VJETORI I PAVARËSISË, KRYETARI I BASHKISË VAU DEJËS URON BANORËT

Në 103 vjetorin e pavarësisë së vendit nuk ka munguar edhe urimi i Kryetarit te Bashkise Vau Dejes, per te gjithe banoret. Ne nje urim shperndarep er banoret ne rrjetin social facebook, Zef Hila ka uruar te gjithe shqiptaret per kete date te shenuar, duke e cilesuar kete date, si nje dite te vecante per mbare kombin shqiptar.

video

CENI: NUK GUXOJ TË FUTEM NË OBOT

Nisur nga rritja e shpejtë e nivelit të ujit në fshatin Obot, unë nuk guxoj të futem në këtë fshat. Kjo ka qenë deklarata...

Na ndiqni

72,169FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA