GJENDEN PJESË TË TRUPIT TË GAZETARIT NË KOPSHTIN E KONSULLATËS SAUDITE

Pjesë të trupit të gazetarit Jamal Khashoggi janë gjetur në kopshtin e konsullatës saudite në Stamboll, raporton Russia Today. Sipas burimeve të Sky News, trupi...

DITA E FALENDERIMEVE, OBAMA NDIHMON TË VARFRIT

PRESIDENTI I SHBA, KUJDESET PËR ATO QË VUAJNË NGA I FTOHTI .Familja e presidentit amerikan Barak Obama ndihmoi të varfërit në juglindje të Ëashinton D.C., 24 orë para ditës së falenderimeve.Presidenti Obama shpërndau për të gjithë të varfërit në qytet ushqime, si bukë dhe patate, ndërkohë që edhe zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Mishel iu dha të varfërve ushqime të ndryshme.

TRUMP NËNSHKRUAN NDALIMIN E TRANSGJINORËVE NË USHTRI

Presidenti amerikan Donald Trump ka nënshkruar një memorandum, përmes të cilit ka rivendosur ndalimin e transgjinorëve në ushtri, masë kjo e aborguar nën Barak Obamën.

ZGJEDHJET NË BRITANI/ KONSERVATORËT E MAY, HUMBIN SHUMICËN

Konservatorët e Theresa May nuk ia dolën dot të marrin shumicën parlamentare, në zgjedhjet elektorale të zhvilluara në Britani.

FMN, 130 MN $ KUNDËR EBOLAS

NËSE NUK E PARANDALOJMË SHPEJT DËMI I SHKAKTUAR DO TË JETË I MADH. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka vënë në dispozicon 130 milionë dollarë në dispozicion të vendeve të prekura me virusin Ebola si Guinea, Liberi dhe Sierra Leone. Lajmi u bë i ditur në konferencën vjetore të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar. 

JEP DORËHEQJEN NJË TJETËR NDIHMËS I PRESIDENTIT TRUMP

Ndihmësi për sigurinë kombëtare i Presidentit Trump Sebastian Gorka tha se ka dhënë dorëheqjen, një tjetër zyrtar i Shtëpisë së Bardhë që largohet prej andej.

PËRPLASEN DY ANIJE, ZHDUKEN 32 PERSONA

Të paktën 32 persona janë zhdukur si pasojë e përplasjes së dy anijeve në brigjet lindore të Kinës, sipas mediave vendase. Pas përplasjes, dhjetëra persona humbën në ujërat e detit. Përplasja mes tankerit të naftës "SANCHI" të regjistruar në Panama dhe transportuesi i mallrave Hong Kong "CF CRYSTAL" ndodhi rreth orës 20:00 në orën lokale të shtunën, 160 milje detare në lindje të grykës së lumit Yangtze, njofton Xinhua duke cituar Ministrinë kineze të Transportit . Aksidenti shkaktoi një zjarr masiv në bord e"SANCHI", duke shkaktuar animin e anijes cisternë.

TËRMETI 6.5 BALLË SHKUND KINËN, 5 TË VDEKUR 63 TË PLAGOSUR

Një tërmet i fortë tronditi Kinën Jugperëndimore duke lënë pesë të vdekur dhe 63 të plagosur.

PAKISTAN, VRITEN 126 PERSONA, 84 FËMIJË

TALEBANËT VIJOJNË SULMET NDAJ PERSONAVE TË PAFAJSHËM.Nga sulmi i talebanëve në një shkollë ushtarake në Pakistan kanë mbetur të paktën 126 të vrarë, mes tyre 84 fëmijë, dhe 122 të plagosur. Ndërkohë qindra të tjerë janë ende të mbajtur peng prej tyre në qytetin Peshavar, në veriperëndim të Pakistanit, pranë kufirit me Afganistanin.

FRANCA BËN GATI LIGJIN, 16 VJEÇARET NË FACEBOOK VETEM ME LEJEN E PRINDËRVE

Ai që do të hyjë në rrjetet sociale do ti nënshtrohen lejes prindërore. Kjo do te aplikohet për fëmijët nën 16 vjeç ne France? Kjo masë është një nga komponentët e projekt-ligjit të dedikuar për mbrojtjen e të dhënave personale të paraqitura këtë të mërkurë në Këshillin e Ministrave.

Na ndiqni

66,479FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA