25 C
Shkoder, AL

SHBA, NEW HAMPSHIRE NE PËRGATITJE PËR ZGJEDHJET E KANDIDATËVE

 Qytetarët në New Hampshire të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po bëhen gati të votojnë kandidatët demokratë dhe republikanë që pretendojnë të drejtojnë Shtëpinë e Bardhë në mandatin e adhshëm, pas largimit të presidentit Barak Obama.

NDËRTOHEN KAMPE TË REJA PËR REFUGJATËT SIRIANË

 Punonjësit turq të ndihmave kanë ngritur tenda dhe kanë shpërndarë ushqime për mijëra refugjatë të rinj sirianë që janë ndaluar të hyjnë në Turqi.

HONG KONG, FESTIMET PËR VITIN E RI PËRFUNDOJNË NË PËRLESHJE

 Në Mong Kok të Hong Kongut celebrimet e Vitit të ri Hënor kanë përfunduar në përleshje dhe dhunë.

GJERMANI, PËRPLASEN TRENAT, DERI TANI 4 TË VDEKUR 150 TË PLAGOSUR

 Dy trena pasagjerësh janë përplasur në Bavari të Gjermanisë.

SHBA, DEBAT MES KANDIDATËVE REPUBLIKANË PËR PRESIDENT

 Në një debat të zjarrtë mes kandidatëve republikanë për president të SHBA-ve, vetëm 3 ditë përpara përpara zgjedhjeve të së martës në Neë Hemshire, akuzat rënduan jo mbi miliarderin Donald Trump por mbi Marco Rubio.

PAPA FRANÇESKU, LUTET PËR SIRINË DHE PËR MBARË NJERËZIMIN

 Papa Françesku meshën e kësaj të diele ja kushtoi Sirisë dhe dhunës me të cilën po përballen njerëzit që jetojnë ditë pas dite në luftë.

OKB, MBLIDHET URJGENTISHT PËR RAKETËN E KORESË SË VERIUT

 Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar lancimin e raketës së  fundit të Koresë së Veriut, duke u zotuar se do të marrë  masa në përgjigje të shkeljeve që Peniani po u bën rezolutave të Kombeve të Bashkuara.

HOLLANDE – MERKEL, TAKIM TË PËRBASHKËT PËR EMIGRANTËT

 Kriza e klandestinëve ka nevojë për një zgjidhje në nivel europian.

SPANJË, ARRESTOHEN 7 PERSONA SI TË DYSHUAR PËR TERRORIZËM

 Autoritetet spanjolle kanë arrestuar shtatë persona si të dyshuar për lidhje me Shtetin Islamik dhe një grup tjetër ekstremist.

LEOPARDI HYN NË SHKOLLË, 6 TË PLAGOSUR

 Një leopard hyri në një shkollë në qytetin Indian të Bangalore duke plagosur 6 persona të cilët po përpiqeshin ta kapnin.

Na ndiqni

74,740FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA