17 C
Shkoder, AL

KAMERON: SKA MË REFERENDUM PËR SKOCINË

KRYEMINISTRI I BRITANISË ËSHTË ZOTUAR QË TË MARRË NË KONSIDERATË KËRKESAT. Kryeministri i rizgjedhur i Britanisë, Devid Kameron, ka hedhur poshtë çdo mundësi që të zhvillohet një tjetër referendum në Skoci për pavarësinë, por është zotuar t’i marrë në konsideratë kërkesat për më shumë të drejta të skocezëve, sidomos pas fitores plebishitare të nacionalistëve në zgjedhjet e përgjithshme të javës së kaluar.

BE, EMIGRANTËT JANË PËRGJEGJËSI E JONA

MOGHERINI: "EMIGRANTËT DHE REFUGJATËT NUK DO TË KTHEHEN MBRAPSHT”. Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, u shpreh në takimin e Këshillit të Sigurisë të OKB-së, se problemi i emigrantëve është detyrë morale e Bashkimit Europian dhe kërkon masa të jashtëzakonshme. "Emigrantët dhe refugjatët nuk do të kthehen mbrapsht”,- deklaroi Mogherini. Ish-ministri i jashtëm italian, i cili u paraqit me një “plan për emigrantët”, i bëri thirrje OKB-së:

PAPA TAKOHET ME PRESIDENTIN E KUBËS RAUL KASTRO

ËSHTË DISKUTUAR NË LIDHJE ME NDËRMJETËSIMIN MES KUBËS DHE SHBA. Presidenti i Kubës, Raul Castro, ka takuar në Vatikan Papa Françeskun, i cili ka ndërmjetësuar në përmirësimin e marrëdhënieve midis Kubës dhe SHBA-së. “Falënderoj Papën për atë që ka bërë.

70 VJETORI I FITORES NDAJ NAZIZMIT, PUTIN LËSHON AKUZA

20 KRERË SHTETESH MARRIN PJESË NË PARADËN USHTARAKE TË MBAJTUR NË SHESHIN E KUQ. “Bashkëpunimi ndërkombëtar është vënë në rrezik vitet e fundit, gjithnjë e më shpesh po shohim në rritje një mentalitet bllokimi”. Ka qenë ky mesazhi i Presidentit rus, Vladimir Putin, drejtuar liderëve botërorë që bojkotuan aktivitetet me rastin e 70-vjetorit të fitores ndaj nazistëve gjermanë në Luftën e Dytë Botërore.

ZJARRI NE FIUMICINO, MBYLLET AEROPORTI I ROMËS

PAS DISA ORËSH ZJARRI VIHET NËN KONTROLL, NUK KA TË LËNDUAR. Ka zgjatur tre orë beteja e forcave zjarrëfikse me zjarrin e rënë në terminalin 3 të aeroportit të Fiumiçinos gjatë natës së kaluar, duke detyruar evakuimin e zonës së fluturimeve ndërkombëtare.

NJË VAJZË NE FAMILJEN MBRETËRORE

KEJT MIDËLLTON, SJELL NË JETË FËMIJËN E DYTË MOTRËN E PRINCIT XHORXH. Pas vetëm dy orësh në spitalin “St Mary”, Dukesha e Kembrixhit, Kejt, solli në jetë fëmijën e dytë, një vajzë, motrën e Princit të vogël Xhorxh Aleksandër.

ZGJEDHJET NË BRITANINË E MADHE, PROFILET E DY KANDIDATËVE

DEVID KAMERON DHE ED MILIBAND NË GARËN PËR TË MARRË DREJTIMIN E QEVERISË. Ndërsa na ndan vetëm një javë nga zgjedhjet e përgjithshme në Britaninë e Madhe, që pritet të kenë impakt edhe mbi të ardhmen e gjithë Europës, Star Plus, sjelle profilet e dy pretendentëve:

TRAZIRAT NË MILANO, NISIN HETIMET

AKTET E DHUNSHME JANË CILËSUAR SI AKTE KRIMINALE DHE SHKATËRRUESE. Në Milano kanë nisur hetimet nga Prokurori Francesco Paolo Tronca mbi protestat e “No Expo” që shkaktuan dhunë e trazira. Hipotezat e akuzat e para mbi trazirat e aktet vandale në zemër të Milanos, janë cilësuar kryesisht si akte kriminale dhe shkatërruese, ku përgjegjësit e sulmit mund të dënohen deri në 15 vite burg.

SI LINDI 1 MAJI, DITA BOTËRORE E PUNËTORËVE

SYNON ANGAZHIMET SINDIKALE DHE VËSHTRIMIN EKONOMIK-SOCIAL TË PUNËTORËVE. Në shumë vende të botës përkujtohet 1 maji, dita e punëtorëve. Dita e Punës, ose Festa e Punëtorëve, synon të kujtojë angazhimin e lëvizjeve sindikale dhe vështrimin ekonomik-social të punëtorëve. Dita e Punëtorëve është e njohur në shumë vende të botës, por jo në të gjitha.

NEPALI LLOGARIT PASOJAT E KATASTROFËS

SIPAS AUTORITETEVE ZYRTARE TË NEPALIT JANË RRETH 6,204 VIKTIMA. Qytetet dhe fshatrat të cilët ndodhen pranë epiqendrës së tërmetit  të së shtunës në qendër të Nepalit, kanë pësuar “shkatërrim pothuajse total”, deklaron Kryqi i Kuq. Skuadrat e kërkimit dhe shpëtimit thonë se kanë gjetur të mbijetuar “në gjendje të dëshpëruar”.

Na ndiqni

73,557FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA