26 C
Shkoder, AL

SHBA, VIJOJNË PROTESTAT

QINDRA PROTESTUES KËRKOJNË TË NDALET BRUTALITETI POLICOR .Qindra persona në SHBA kanë bllokuar rrugët duke protestuar në mënyrë paqësore për vendosjen e drejtësisë dhe dhënien fund të asaj që ata e quajnë “brutalitet policor”.

SHBA, MES PROTESTAVE

QINDRA DEMOSTRUES MBLIDHEN NË PROTESTË KUNDËR POLICISË. Qindra demonstrues janë mbledhur jashtë zyrave të mëdha qeveritare në Ëashington duke protestuar kundër vendimit të Jurisë së Madhe për mosndëshkimin e vrasjes së adoleshentit me ngjyrë, Eric Garner nga një oficer policie.

ITALI, VOTËBESOHET RENZI

SENATI ITALIAN I JEP TË DREJTËN ATIJ TË HARTOJË REFORMAT NË PUNËSIM. Kryeministri i Italisë, Matteo Renzi fitoi një votëbesim në Senatin italian gjatë së mërkurës, i cili i jep atij pushtetin të hartojë reformat e punësimit me synimin për ta bërë ekonominë “vazhdimisht të ngadalësuar” më kompetitive.

ÇEÇENI, OPERACION ANTI – TERRORIST

AKSIONI PAS SULMEVE TË SEPARATISTËVE NDAJ NJË PATRULLE POLICIE. Një operacion anti-terrorist po zhvillohet në kryeqytetin çeçen të Groznit pas një sulmi të separatistëve kundrejt një patrulle policie në orët e para të mëgnejsit të sotëm.

FOND I RI KUNDËR EBOLËS

OBAMA NGA KONGRESI: NUK MUND TË HEQIM VËMËNDJEN NGA KY PROBLEM. Një fond i ri për të luftuar avancimin e virusit ët ebolës. Kjo është kërkesa e Presidentit Barak Obama në kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

ISIS, DISPONON “BOMBËN E PISTË”

“DAILY MAIL” MILITANTËT E ISIS KANË NË ZOTËRIM NJË SASI TË MADHE URANIUMI.Militantët e Shtetit Islamik të ISIS kanë në posedimin e tyre, një nga armët më të rrezikshme të shpikura ndonjëherë nga njeriu, “Bombën e Pistë”.

PAPA: ISLAMI NUK PËRFAQËSON TERRORIZMIN

PAS VIZITËS NË TURQI, ATI I SHENJTË FLET PËR IMPRESIONET NGA KY TUR. Gjatë udhëtimit për në Romë, pas vizitës në Turqi, Papa Françesku, tha se barazimi i islamit me dhunën është e gabuar. 

PAS PAPËS, TURQIA PRET PUTIN

AXHENDA KRYESORE E DISKUTIMEVE ÇËSHTJET E ENERGJISË. Një ditë pas largimit të Papa Françeskut nga Turqia, vendin do ta vizitojë Presidenti rus, Vladimir Putin. Edhe pse fillimisht takimi ishte klasifikuar në protokollet si “vizitë pune”, të premten ai u ngrit në nivelin e “vizitës shtetërore”.Në krye të axhendës pritet të jenë çështjet e energjisë, ku do të nënshkruhet edhe një marrëveshje bashkëpunimi mes Putinit dhe Presidentit turk, Rexhep Erdogan.

PAPA FRANÇESKU MBYLL VIZITËN NË TURQI

MESAZHE PËR HARMONI MES NJERI TJETRIT DHE FUND LUFTËS.Papa Françesku mbyll sot vizitën treditore në Turqi, me një meshë private në Stamboll sëbashku me Patriarkun Ortodoks, Bartolomeu I, në Katedralen Patriarkale të Shën Gjergjit,

SARKOZI NË KRYE TË PARTISË OPOZITARE

RIZGJEDHJA SHIHET SI MUNDËSI PËR TË KANDIDUAR PËR PRESIDENT.Nikola Sarkozi u rizgjodh të shtunën si kryetar i Partisë konservatore franceze, Bashkimi për Lëvizje Popullore, duke fituar 64,5% të votave.

Na ndiqni

72,276FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA