PËRFUNDON NË SHINAT E TRENIT PËR NJË VARËSE

Përfundon në shinat e trenit për një varëse

ZBULOHET SHKAKU I DJEGIES SË KULLËS 24-KATËSHE NË LONDËR

Autoritetet britanike kanë bërë të ditur se tashmë kanë shkakun zyrtar të zjarrit në kullën prej 24 kate në Londër.

TURQIA MBYLL 131 KANALE TELEVIZIVE

Qeveria turke ka mbyllur deri më tani 131 kanale televizive, gazeta dhe media të ndryshme.

INTERPOL: ISIS, 137 KAMIKAZË GATI PËR TË GODITUR EUROPËN

Të paktën 137 militantë të Shtetit Islamik janë stërvitur për të organizuar dhe kryer sulme vetëvrasëse në Europë.

AKSIDENT I RENDE, HUMBIN JETËN 6 PERSONA

Gjashtë persona kanë gjetur vdekjen dhe një tjetër ndodhet në gjendje kritike për jetën, pas një aksidenti masiv mes disa automjeteve, të ndodhur orët e para të mëngjesit të së dielës, në Birmingham të Anglisë. Sipas “The Guardian”, në aksident u përfshinë 6 automjete, në mesin e tyre edhe një taksi.

MË NË FUND! MARRËVESHJE KOALICIONI NË GJERMANI

Debatet ishin të zgjatura e nuk mjaftuan ditët, por u deshën edhe netët së fundmi që të arrihej kompromisi mes partisë CDU, CSU dhe partisë socialdemokrate. Më në fund të mërkurën bëhet i ditur kompromisi për një raund të ri koalicioni me bazë të gjerë mes konservatorëve dhe socialdemokratëve. Temat kryesore që kishin ngecur në fund para përfundimit të marrëveshjes ishin mënjanimi i trajtimit mjekësor me “dy klasa”, siç thuhej shpesh nga socialdemokratët dhe moszgjatja pa fund të kontratave të punën të kufizuara në kohë.

MARSH NË TATARSTAN KUNDËR KRIZËS BANKARE

Qindra njerëz, shumica prej të cilëve klientë të tri bankave në republikën ruse të Tatarstanit, licencat e të cilave janë revokuar, kanë marshuar drejt selisë së qeverisë, për t’ia dorëzouar një letër proteste udhëheqësisë së republikës.

ITALI, SEKUESTROHEN 119 KG DROGË TRANSPORTOHEJ NGA SHQIPËRIA

Rreth 119 kg drogë e cila vinte nga Shqipëria është sekuestruar nga policia italiane këtë të shtunë në ujrat pulieze, shkruajnë mediat italiane.

SHEMBET ARGJINATURA E LUMIT ARNO NE FIRENZE

Ngjarja ka ndodhur sot rreth ores 7:30 te mengjesit te sotem. 

POLICIA FRANCEZE ARRESTON NJË 15-VJEÇAR: ISHTE TERRORIST

Policia franceze arrestoi një 15-vjeçar në Paris, i cili dyshohet se do të kryente një sulm terrorist.

BOTA