29 C
Shkoder, AL

RRËZIMI I AVIONIT, SHKAK PËR KËTË PILOTI I DYTË

ZBULIMI U BË NGA HETUESIT FRANCEZË PAS RIKUPERIMIT TË KUTISË SË ZEZË. Piloti i dytë ka përplasur me dashje avionin e kompanisë Germanëings në alpet franceze, duke u bërë kështu përgjegjës për vdekjen e 150 personave në bord.

NË AVIONIN E RRËZUAR PO UDHËTONIN EDHE 16 NXËNËS NË EKSKURSION

NË TOTAL, 67 PREJ VIKTIMAVE MENDOHET SE JANË GJERMANË NDËRSA 45 JANË SPANJOLLË. 16 nxënës të një shkolle gjermane janë mes viktimave të aksidentit të së mërkurës, të cilët bashkë me dy mësuesit e tyre po ktheheshin nga një udhëtim nëntë ditor në Barcelonë.Për një shaka të hidhur të fatit, të gjithë mund të kishin shpëtuar, pasi u zbulua se një prej nxënësve kishte harruar pasaportën në shtëpinë ku kishte qendruar.

TRAGJEDI NË ALPET FANCEZE

RAPORTOHET SE RRETH 148 ËSHTË NUMRI I VIKTIMAVE QË ISHIN NË BORD. Një avion Airbus A320 e rrëzua në Alpet franceze.Aeroplani thuhet se ishte nisur nga Barcelona në Dusseldorf

FRANCA ZGJEDH, NË RAUNDIN E PARË FITON PARTIA E SARKOZY

NË VENDIN E DYTË ËSHTË RENDITUR PARTIA E EKSTREMIT TË DJATHTË FRONTI KOMBËTAR. Partia Konservatore UMP e ish-Presidentit të Francës Nikolas Sarkozy fitoi zgjedhjet lokale duke u kthyer fuqishëm, pas pritshmërive se do të ishte Fronti Kombëtar me Marine Le Pen partia kryesuese në nivel kombëtar.

MASAKRA NË TUNIZI, PUBLIKOHEN PAMJET

AUTORITETET KANË ARRESTUAR MË SHUMË SE 20 TË DYSHUAR QË PREJ SULMIT. Qeveria tuniziane ka publikuar filmimet që shfaqin autorët e sulmit në muzeun e Bardosë, të mërkurën, ku u vranë 25 persona. Në xhirimet e realizuara nga kamerat e sigurisë, e të bëra publike nga Ministria e Brendshme, shfaqen 2 agresorët ndërsa ecin në muze me armë dhe çanta në duar. 

MERKEL TAKON TSIPRAS, JAVËN TJETËR NË GREQI

KANCELARJA GJERMANE THA SE NUK DO TË HIQEN SANKSIONET NDAJ RUSISË. Kancelarja Angela Merkel deklaroi në Bundestagun gjerman se javën e ardhshme do të takohet në Berlin me kryeministrin grek Aleksis Tsipras “Do të kemi kohë të flasim me njëri tjetrin shtruar për të gjitha detajet dhe argumentet, tha merkel nga dhoma e ulët e parlamentit gjerman, deklaratë kjo e shoqëruar me të qeshura në sallë.”

GJËNDET VARRI I GJIGANDIT TË LETËRSISË SPANJOLLE SERVANTES

TË PAKTËN KËSHTU THONË SHKENCËTARËT MJEKO-LOGJORË NË MADRID. Gjendet varri i gjigandit të letërsisë spanjolle Migel Servantes 400 vjet pas vdekjes së tij.

BRAZIL, AKSINDENT I RËNDË VDESIN 42 PERSONA

SIPAS POLICISË VENDASE, NJË AUTOBUS ME RRETH 50 TURISTË RA RRETH 400 METRA NË NJË ZONË TË PYLLËZUAR. Të paktën 42 persona humbën jetën si pasojë e një aksidenti të rëndë rrugor në Brazil.

VATIKANI MBËSHTET LUFTËN KUNDËR ISIS

PËR HERË TË PARË NJË DEKLARATË PUBLIKE, SELIA E SHENJTË DËNON VRASJET E NJERËZVE.

CIKLONI PAM ZHVENDOSET NË PAQËSORIN E JUGUT, DËME TË SHUMTA

,SHTËPITË NË PORT VILA JANË SHKATËRRUAR DHE BANORËT KANË MARRË RRUGËT PËR NDIHMË. Cikloni Pam është përplasur në arqipelagun e Paqësorit të jugut, Vanuatu, duke lënë pas një shkatërrim total dhe duke vrarë të paktën 6 persona, raportojnë agjencitë e ndihmës së shpejtë. Sipas burimeve, të cituara nga mediat ndërkombëtare, shtëpitë në kryeqytetin Port Vila janë shkatërruar dhe banorët kanë marrë rrugët në kërkim të ndihmës. 

Na ndiqni

76,088FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA