24 C
Shkoder, AL

FIRENCE PËRFSHIHET NGA PËRMBYTJET, RESHJE TË MËDHA SHIU

Stuhi, breshër e erë shumë e fortë ka përfshirë qytetin e Firencës në mbrëmjen e së shtunës. Brenda 45 minutash ka rënë rreth 35 mm kub rreshje shiu duke bllokuar rrugët e këtij qytetit, sidomos në zonën jugore si dhe sistemin hekurudhor të qytetit. Janë bllokuar të gjitha linjat e trenave që udhëtojnë nga Firence drejt Romës e Bolonjës.

LUFTA NDAJ ISIS, TURQIA KËRKON NDIHMË NGA NATO

Turqia ka kërkuar një mbledhje urgjente të Natos për shkak të rritjes së shqetësimeve në sigurinë e vendit. Ministria e jashtme turke me anë të një deklarate për shtyp bën me dije se kjo kërkesë vjen pas sulmeve të njëpasnjëshme në disa krahina turke në kufirin jugor me Sirinë si dhe aktit terrorist në Suruc një javë më parë, ku mbetën të vrarë 32 studentë.

ME ÇFARË PËRBALLEN AZILKËRKUESIT NË GJERMANI

Mbi 22 mijë qytetarë nga Shqipëria dhe 31 mijë të tjerë nga Kosova kanë shkuar në Gjermani për të kërkuar statusin e azilantit. Shumica e tyre kanë marrë guximin të lënë vendin e tyre për shkak të dezinformimit. Vazhdimisht është thënë se Gjermania ka nevojë për krah pune, por harrohet që bëhet fjalë për persona me kualifikim Procesi duhet të mbyllet brenda tre muajve si standard.

SHQIPËRIA “FUT NË SHERR” POLITIKËN GJERMANE

Fluksi i lartë i emigrantëve nga Ballkani në Gjermani është shndërruar në një debat politik në vend, edhe brenda aleancës së konsdervatorëve në pushtet. Kryeministri i landit të Bavarisë, Horst Zehofer, i Partisë Kristiansocialiste aleate e Kristianëdemokratëve të Merkel, ka sugjeruar se ndaj azilkërkuesve shqiptarë, kosovarë dhe malazezë të ndërmerren masa më të ashpra, duke krijuar kampe të posaçme grumbullimi për të gjithë ata që nuk përfitojnë azil, në mënyrë që të bëhet më i lehtë deportimi i tyre për në vendet e origjinës.

LAS VEGAS, ZJARR NË HOTELIN LUKSOZ DY TË PLAGOSUR

2 të plagosur dhe qindra turistë u detyruan të largohen ndërkohë që flakët përfshinë tarracën e ndërtesës mesditën e të shtunës. Zjarri nisi në katin e 14 ku ndodhej pishina dhe u përhap menjëherë dukë lënë në flakë objektet dhe pemët përreth. Shtëllunga zjarri u panë në qiell teksa pushuesit u evakuan dhe 100 forca zjarrëfikësish nxituan për në vendngjarje.

OBAMA NË INTERVISTËN EKSLUZIVE NË BBC

Presidenti amerikan Barack Obama nuk e dinte se vetëm pak orë pas deklaratës  së tij mbi debatin e armëve, një tjetër i armatosur do të hapte zjarr në mes të kinemasë duke u marrë jetën 2 personave dhe plagosur 9 të tjerë. Megjithatë, Barak Obama në një intervistë për BBC tha se gjatë mandadit të tij ka dështuar për miratimin e një ligji për sigurinë e armëve në vend dhe se kjo ka qenë drama e preseidencës së tij.

TURQIA, NIS SULMET AJRORE NDAJ ISIS

Avionët luftarakë turq kanë kryer për herë të parë sulm mbi bazat e ISIS në Siri. Të paktën 4 avionë kanë bombarduar objektivë të ndryshëm, në shenjë hakmarrje ndaj sulmit të muxhahedinëve të enjten ndaj një baze ushtarake turke. Disa orë përpara sulmit qeveria turke kishte paralajmëruar se gëzonte të gjithë të drejtat, për të marrë masat e nevojshme për sigurinë e vendit. Deklarata ka ardhur pas sulmit islamik ne Kilis, aktit terrorist ndaj të rinjve në Suruç, si dhe një sërë sulmesh nga guerrilasit kurd.

GREQIA, JEP “OK” EDHE PËR REFORMAT E DYTA

Parlamenti grek ka dhënë dritën jeshile për transhin e dytë të reformave të kërkuara nga kreditorët ndërkombëtarë për të rihapur tratativat në lidhje me planin e shpëtimit. Në paketë janë përfshirë modifike të kodit të procedurës civile dhe miratimin e direktivës së BE-së mbi riorganizimin dhe zgjidhjen e krizës së institucioneve të kreditit që synojnë mbrojtjen e bankave. Vendimi erdhi ditën kur Banka Qendrore Europiane rriti me 900 milionë të tjera fondin e emergjencës për Greqinë.

ZBULIMI I MADH, DEL NË DRITË KUR’ANI 1370 VJEÇAR

Një zbulim i madh dhe i rëndësishëm për pasurinë botërore dhe në veçanti për besimtarët myslimanë ka ndodhur në Universitetin e Birminghamit. Mes mijëra dorëshkrimesh dhe dokumentesh të lindjes së mesme janë gjetur fragmentet më të vjetra të Kuranit deri më sot. Dorëshkrimi është shkruajtur me radiocarbon në lëkurë kafshësh dhe mendohet të jetë 1370 vjeçar, më i vjetri në ekzistencën e tij.

BE DËSHTON NË PAKETËN PËR EMIGRANTËT

Ministrat e Brendshëm të BE u mlodhën për të diskutuar rreth shpërndarjes së refugjatëve në Europë. 40.000 nga Greqia dhe Italia si dhe 20.000 të ardhur nga afrika veriore do të duhej të shpërndaheshin mes vendeve europiane.Por kur vjen puna tek refugjatët në europë mer fund solidariteti. Bisedimet ishin të vështira tha komisioneri i BE-së për refugjatët, Dimitris Avramopulos.

Na ndiqni

76,973FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA