28 C
Shkoder, AL

GREKËT NJË “JO” TË FORTË PËR EUROPËN

TSIPRASl: GREKËT BËNË NJË ZGJEDHJE TË GUXIMSHME. “Grekët bënë një zgjedhje të guximshme”. Me këto fjalë iu drejtua kryeministri grek Aleksis Tsipras mijëra mbështetësve të tij që i thanë Jo reformave të propozuara nga ndërkombëtarët. “Të gjithë ne së bashku, kthyem një faqe të ndritur në historinë moderne evropiane. Ne kemi provuar se edhe në rrethanat më të vështira, demokracia nuk mund të shantazhohet.

GREKËT TË NDARË PËR REFERENDUMIN

57% E GREKËVE DO TË VOTOJNË “JO” PJESA TJETËR NË DYSHIM. Ndërsa ditët kalojnë, duket se referendumi i 5 korrikut po e ndan më dysh shoqërinë greke. Qeveria greke ka publikuar edhe një faqe në internet dedikuar tërësisht referendumit, duke lënë edhe numërimin mbrapsht sesa kohë u ka ngelur për të votuar. Një sondazh vendas tregon se afërsisht 57% e grekëve do të votojë “Jo” ndaj kushteve të kreditoreve, nga ana tjetër 30% e tyre janë të gatshëm të pranojnë reformat e bashkimit europian, duke lënë 13% të popullsisë si votues gri, të pavendosur përballë tablosë që u paraqitet.

PAPA FRANÇESKU LUTET PËR FAMILJET GREKE

ATI I SHENJTË NË KOMUNIKATËN ZYRTARE “LE TË LUTEMI TË GJITHË PËR TA”. Papa Francesko i gjëndet pranë popullit grek e shumë familjeve greke në vështirësi nga kriza e rëndë që ka goditur vendin. Në një komunikatë publike, zyra e shtypit të Vatikanit ka përcjellë lutjen speciale të Papa Franceskos për popullin grek. “Le të lutemi të gjithë për ta”, thuhet në të. “Lajmet që vijnë nga Greqia preokupojnë mbi situatën ekonomike e sociale të këtij vendi, është shprehur zëdhënësi i Selisë së Shenjtë At Federico Lombardi, e Ati i Shenjtë dëshëron t’i gjëndet pranë popullit grek, me një mendim e lutje speciale për shumë familje greke që vuajnë një krizë humane e sociale kaq komplekse.

GREQIA PRANON KUSHTET E KREDITORËVE, TËRHIQET TSIPRAS

KËRKOHËT ZGJERIMI NË KOHË I AFATIT PËR SHLYERJEN E PAGESAVE. Aleksis Tsipras do të pranojë të gjitha kushtet e kreditorëve për shpëtim, që iu vunë në tryezë këtë fundjavë me vetëm disa ndryshime të vogla, sipas një letre që kryeministri grek dërgoi mbrëmjen e djeshme më 30 qershor e që u morr nga Financial Times. Letra dy-faqëshe,  që i drejtohet krerëve të Komisionit Europian, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Qëndrore Europiane, shtjellon kërkesën surprizë të së martës për një zgjerim në kohë të afatit tashmë të skaduar për pagesën, shkruan Peter Spiegel.

BERLUSKONI KUNDËR BE: E SHKATËRRUAN VETË GREQINË

FAJTORJA KRYESORE E SITUATËS ËSHTË EUROBUROKRACIA NË EUROPË. Pas një takimi katërditore me miku e tij, Presidentin rus Vladimir Putin, në Siberinë e largët, lideri i opozitës italiane, Silvio Berlusconi sulmon Bashkimin Europian ndaj krizës në Greqi e situatës së emigracionit në Europë. Ish kryeministri italian deklaron se është i zhgënjyer nga Europa dhe e konsideron Euroburokracinë si fajtoren kryesore ndaj situatës dramatike në Greqi.

TSIPRAS GREKËVE: NËSË THONI “PO” NË IKIM

KRYEMINISTRI GREK PARA REFERENDUMIT, DEKLARON SE DO DORËHIQET NËSE PRANOHET FMN. Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka bërë të qartë popullit grek që nëse pranon masat shtrënguese të kreditorëve ndërkombëtarë në referendumin e të dielës, kabineti i tij do të japë dorëheqjen pasi ta ketë ratifikuar atë në parlament, në një përpjekje të fundit për të bindur bashkëkombasit e tij që të refuzojnë ofertën.

GREQI, QEVERIA MBYLL BANKAT PËR 7 DITË

MBYLLJA E BANKAVE NUK KA TË BËJË ASPAK ME PASIGURINË E DEPOZITAVE. Qeveria greke duke përmendur nevojën ekstremisht urgjente për të mbrojtur sistemin financiar, ka vendosur të mbyllë bankat deri në 6 korrik për shkak të mungesës së likuiditetit. Vendimi vjen një ditë pasi Banka Qëndore Europiane vendosi të ndërpresë financimin emergjent të sistemit bankar grek. Athina ka vendosur që tërheqjet nga bankat të kufizohen në 60 euro në ditë.

SULM TERRORIST NË FRANCË, NJË I VDEKUR

NGJARJA E RËNDË ËSHTË REGJISTRUAR NË NJË QYTEZË NË LION. Një person ka mbetur i vdekur pasi i është prerë koka, ndërsa disa të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një sulmi që duket i tipit terrorist, ndodhur në një fabrikë në Grenoblë, një qytezë në juglindje të Lionit. Sipas raportimeve lokale, atentatori, që është arrestuar në vendngjarje, ka qenë i vetëm, dhe pasi ka hyrë në fabrikë duke thërritur se është përfaqësues i Shtetit Islamik, ka lëshuar disa bombola gazi që kanë shkaktuar një shpërthim.

REICHEL: GJERMANIA MBËSHTET KOSOVËN SI SHTET TË PAVARUR

I DËRGUARI I MERKEL: “DUAM QË EDHE SHTETET E TJERA TË BËJNË TË NJËJTËN GJË. i dërguari special i Kancelares Merkel, Ernst Reichel në një intervistë për gazetën serbe “Danas” eshte shprehur se “gjermania mbështet kosovën si shtet të pavarur” Merkel, ka thënë Reichel, nuk sjell dhurata për Serbinë në vizitën e planifikuar në Beograd, kurse Gjermania pret nga Serbia zbatimin e plotë të marrëveshjes së prillit të vitit 2013 për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore Serbi– Kosovë.

KAMERON: SKA MË REFERENDUM PËR SKOCINË

KRYEMINISTRI I BRITANISË ËSHTË ZOTUAR QË TË MARRË NË KONSIDERATË KËRKESAT. Kryeministri i rizgjedhur i Britanisë, Devid Kameron, ka hedhur poshtë çdo mundësi që të zhvillohet një tjetër referendum në Skoci për pavarësinë, por është zotuar t’i marrë në konsideratë kërkesat për më shumë të drejta të skocezëve, sidomos pas fitores plebishitare të nacionalistëve në zgjedhjet e përgjithshme të javës së kaluar.

Na ndiqni

77,012FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA