12 C
Shkoder, AL

INDOZIA, PËRKUJTON TSUNAMIN

QENDRA E CEREMONIVE ËSHTË PROVINCA E ACEHUT.Në Indonezi, vendi më i prekur nga tsunami i shkatërrues i vitit 2004, që shkaktoi mbi 200 mijë viktima, kanë nisur ceremonitë përkujtimore me rastin e 10-vjetorit të tragjedisë.

PAPA FRANÇESKU URON BESIMTARËT

MESAZHI I PAQES, ËSHTË MË I FORTË SESA ERRËSIRA DHE KORRUPSIONI.Papa Francesku ka uruar 1.2 miliardë besimtarë katolikë në mbarë botën me rastin e festës së Krishtlindjes. Ai u bëri thirrje atyre që të lejojnë Perëndinë të hyjë në jetën e tyre për t’i ndihmuar të luftojnë errësirën dhe korrupsionin.

SIRI,EKSTREMISTËT E ISIS RRËZOJNË NJË AVION

PUBLIKOHEN FOTOT E KAPJES SË GJALLË TË PILOTIT.Militantët e Shtetit Islamik kanë rrëzuar një avion ushtarak të koalicionit ndërkombëtar të drejtuar nga Shtete e Bashkuara të Amerikës në veri të Sirisë, në Raqa.

GJERMANI, 400 MIJË DRITA PËR FESTA

SHTËPIA E ZBUKURUAR NDODHET NË QYTETIN CALLE NË GJERMANI. Një shtëpi e zbukuruar me 400 mijë drita në qytetin Calle të Gjermanisë ka tërhequr vëmendjen e vizitorëve.

PRESIDENTI TURK, NUK KA ANSHMËRI NË HETIME

ERDOGAN DEKLARON SE PROÇESI NDAJ KUNDËRSHTARËVE ËSHTË I DREJTË.Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vlerësuar se procesi ndaj kundërshtarëve të tij është “i pastër dhe ligjor”.Ndërkohë që këtë proces e ka kritikuar ashpër Bashkimi Evropian.

SHBA, DY POLICË EKZEKUTOHEN

DY POLICËT U GODITËN ME ARMË NË KOKË, EKZEKUTORI VRAU VETEN.Dy policë të Neë Yorkut janë qëlluar për vdekje ndërsa ishin duke patrulluar me makinën e tyre në lagjen e Bruklinit.Policia tha se dy efektivët u goditën me armë në kokë nga një person i armatosur i cili më pas vrau veten.

FMN: S’KA MARRËVESHJE ME UKRAINËN PËR NDIHMA

GUEORGUIEV: UKRAINA PO PËRGATITET PËR NJË PROGRAM REFORMIMI TË EKONOMISË.Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) theksoi se kishte zhvilluar diskutime produktive me autoritetet ukrainase në Kiev,

SULMI I PARË NË GAZA PAS ARMËPUSHIMIT

AVIONËT E IZRAELIT SULMOJNË NJË OBJEKT NE HAMAS.Avionët e Izraelit kanë bombarduar një objekt në Gaza, sulmi i parë që prej shpalljes së armëpushimit në gusht. Sulmi ajror është kryer në një objekt të Hamasit, ndërsa ka ardhur si përgjigje ndaj një rakete lëshuar më herët nga Gaza, -është shprehur ushtria izraelite.

NJË BUSH PËR PRESIDENT NË SHBA

DJALI I PRESIDENTIT PRITET TË KANDIDOJË PËR SHTËPINË E BARDHË. Xheb Bush, djali i Presidentit amerikan Xhorxh Bush ka vendosur “të shqyrtojë mundësinë për të kandiduar për President në zgjedhjet e vitit 2016.

PAKISTAN, VRITEN 126 PERSONA, 84 FËMIJË

TALEBANËT VIJOJNË SULMET NDAJ PERSONAVE TË PAFAJSHËM.Nga sulmi i talebanëve në një shkollë ushtarake në Pakistan kanë mbetur të paktën 126 të vrarë, mes tyre 84 fëmijë, dhe 122 të plagosur. Ndërkohë qindra të tjerë janë ende të mbajtur peng prej tyre në qytetin Peshavar, në veriperëndim të Pakistanit, pranë kufirit me Afganistanin.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA