SHUHET MBRETI I ARABISË SAUDITE

Abdullah bin Abdulaziz VDES NË MOSHËN 90 VJEÇARE. Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare mbreti i Arabisë Saudite Abdullah bin Abdulaziz.

ISIS, KËRCËNON SËRISH

GRUPI TERRORIST KËRKON 200 MILION DOLLARË PËR DY PENGJE.Terroristët e shtetit Islamik kanë publikuar një video të re ku kërkojnë 200 milion dollarë brenda 72 orëve, përndryshe kërcënojnë se do të vrasin pengjet japoneze.

MINISTRAT E BE, BASHKE KUNDER TERRORIZMIT

EUROPA ËSHTË NË GADISHMËRI TË LARTË PASI NJË ATENTAT TERRORIST NË BELGJIKË. Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian do të takohen sot për të diskutuar rreth kërcënimit terrorist pas sulmeve në disa shtete europaine.

PAPA NË FILIPINE, 3 MILION NJERËZ NË MESHË

BESIMTARËT SFIDOJNË RESHJET, PRESIN PAPËN SI HERO.Miliona persona morën pjesë në ceremoninë e meshës së Papa Françeskut në kryeqytetin Filipinas në Manila, ku përllogaritet se janë mbledhur mbi 3 milionë besimtarë në parkun Rizal duke sfiduar shiun e dendur.

ZBULIMI AMERIKAN, NË EUROPË 20 CELULA TË ISIS

ZBULIMI NGRE NË ALARM TË GJITHË EUROPËN, PRITEN SULME.Zbulimi amerikan i një dite më parë se në Europë ndodhen 20 celula terroriste ka ngritur alarm në shumë shtete europiane për parandalimin e sulmeve të mëtejshme. Rrjeti televiziv amerikan CNN aludon me faktin që një zyrtar i lartë i ISIS që koordinon rrjetin terrorist ndodhet aktualisht në Greqi.

KERRY NË FRANCË, NDJESË PËR MUNGESËN

SEKRETARI AMERIKAN I SHTETIT SHPREH MBËSHTETJEN KUNDËR TERRORIZMIT. Sekretari amerikan i shtetit  John Kerry  është takuar me zyrtarët e lartë në Francë për të shprehur solidaritetin e Amerikës me popullin francez pas sulmeve terroriste të javës së kaluar.   Vizita e Kerryt vjen pas kritikave të vazhdueshme për mungesën e një përfaqësuesi të administratës së Obamës në marshimin masiv të së dielës në Paris, në të cilën morën pjesë rreth 40 krerë shtetesh dhe më shumë se 1 milion marshues, përfshirë dhe kryeministri Rama me 4 klerikët shqiptarë.  

ANTI TERRORIZMI, BELGJIKA NË GJËNDJE ALARMI

 

 

 

OPERACIONE TË TJERA KËRKIMI JANË ZHVILLUAR MË TEJ NË TË GJITHË BRUKSELIN. Belgjika ndodhet në gjendje alarmi duke rritur masat e sigurisë pas operacionit anti-terror në të cilin mbetën të vdekur dy militant të ISIS dhe u arrestua një tjetër, i dyshuar për bashkëpunim me terroristët. 

ISIS KËRCËNON EUROPËN DHE SHBA

“DO TË MBËRRIJMË NË EUROPË DHE NË SHBA!” MESAZHI KËRCËNUES PËR BOTËN.“Do të mbërrijmë në Europë dhe në SHBA!”. Ky është kërcënimi i fundit që vjen nga Shteti Islamik për perëndimin.

HOLLANDE: FRANCA MBRON MUSLIMANËT

PRESIDENTI FRANCEZ PREMTON SE DO TË RESPEKTOHEN TË GJITHA FETË.Presidenti francez Francois Hollande ka premtuar se vendi i tij do të mbrojë të gjitha fetë, përfshirë dhe muslimanët e zakonshëm, duke thënë se ata janë viktimat kryesore të radikalizmit.

“CHARLIE HEBDO” DEL SËRISH NË TREG

3 MILION KOPJE NË TREG, RADHË PËR TA BLERË. Numri i ri i Charlie Hebdo është nxjerrë në shitje dhe kërkesat për blerjen e revistës satirike janë tepër të mëdha në Paris, duke formuar radhë të gjata që në orët e para të mëngjesit dhe duke boshatisur shumë stenda.   Tre milionë kopjet me Profetin Muhamed në kopertinë janë printuar, një javë pas sulmit terrorist në redaksinë e revistës, ku u vranë 8 gazetarë dhe 4 qytetarë të tjerë në Paris.

BOTA