11 C
Shkoder, AL

“VARËSI NGA IMPORTET”, RAPORTI I FMN: POLITIKAT QEVERITARE TË SHQIPËRISË KANË NXITUR MË PAK...

Politikat qeveritare kanë nxitur më pak eksportet në Shqipëri se në çdo vend tjetër të Ballkanit Perëndimor, sipas gjetjeve të një raporti të fundit...

STATISTIKAT E FMN/ SHQIPËRIA E 102-A NË BOTË DHE NDËR MË TË VARFRAT E...

Edhe gati 3 dekada pas kalimit në ekonominë e tregut, shqiptarët, që jetojnë në një vend të bekuar nga zoti, me bukuri të shumta...

TETË SIPËRMARRJE TË DREJTUARA NGA SHQIPTARE NËN HETIM NGA FINANCA ITALIANE

Nëntë shtetas shqiptarë, pronarë dhe administratorë të 8 sipërmarrjeve me aktivitet në sektorin e kantiereve detare në Venezia, janë vënë nën hetim me urdhër...

SISTEMI BANKAR/ ZGJEROHET STOKU I DEPOZITAVE DHE I KREDISË PËR INDIVIDË E BIZNESE

Muaji shtator rezulton se ka qenë pozitiv për sistemin bankar. Si depozitat ashtu dhe kreditë kanë rezultuar në rritje. Sipas statistikave të Bankës së...

PAKETA E RE: TË GJITHA NDRYSHIMET FISKALE 2020, SI PO PËRSHTATET LEGJISLACIONI PËR FISKALIZIMIN

Paketa Fiskale, këtë vit, vjen me një nxitje pozitive për industrinë automative, duke përcaktuar një normë 5% për tatimfitimin për bizneset që bëhen pjesë...

TETORI DHE NËNTORI MUAJ ‘TË VDEKUR’, EURO I RIKTHEHET RËNIES

Monedha e përbashkët po humbet pikë prej fillimit të kësaj jave në tregun vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është...

SOT ZHVILLOHET FORUMI I BIZNESIT SHQIPËRI-RUMANI, MUNDËSI BASHKËPUNIMI PËR ZHVILLIMIN E EKONOMISË

Ashtu si edhe një vit më parë, në Shqipëri do të mbahet forumi i biznesit mes Shqipërisë dhe Rumanisë mbështetur nga Ambasada rumune në...

RAPORTI/ BASHKIMI EUROPIAN: 16% MË SHUMË INVESTIME TË HUAJA DIREKTE NË SHQIPËRI

Bashkimi Evropian dhe Shqipëria kanë diskutuar më 3 tetor progresin e Shqipërisë në fushat ekonomike dhe financiare sipas Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit me BE-në. Sipas...

SITUATA FINANCIARE E STUDENTËVE SHQIPTARE MË E RËNDA NË EUROPË, 73% NË VËSHTIRËSI FINANCIARE

Studentët shqiptarë paraqiten më vështirësitë më të mëdha financiare në Europë sipas një studimi që bëri Qendra Gjermanë për Kërkime në Arsimin e Lartë...

FORCOHEN NDJESHËM VALUTAT E HUAJA NË TREGUN E KËMBIMEVE

Monedha e përbashkët është forcuar ndjeshëm në tregun e brendshëm gjatë tre javëve të fundit. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro...

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA