12.5 C
Shkoder, AL

LIRIA EKONOMIKE, SHQIPËRIA SHËNON RËNIE

SIPAS RAPORTIT BËHET ME DIJE SE KJO RËNIE NGA DOBËSIMI I LIRISË NË BIZNES . Liria ekonomike në vendin tonë ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Kjo konstatohet në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage.

INSTAT, INFLACION MBETET 2 %

NDRYSHIMI VJETOR I INDEKSIT TË ÇMIMEVE TË KONSUMIT 1.7%.Instituti i Statistikave njoftoi se në muajin nëntor 2014 ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit është 1.7%. Një vit më parë ky ndryshim ishte 1%. Inflacioni vijon kështu të nbetet për një kohë të gjatë nën kuotën minimale të preferuar nga Banka e Shqipërisë, prej 2 përqindësh, çka shpreh konsum dhe kërkesë të reduktuar.

CEZ KALON 100 % SHTET

AKSIONET I KALOJNË TË GJITHA DREJT KOMPANISË OSHEE. Shteti shqiptar ka marrë 100% të aksioneve të kompanisë CEZ. Lajmi konfirmohet nga Ministria e Energjisë ku përmes një komunikate për shtyp, bëhet e ditur se sot u arrit nënshkrimi i Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe shoqërisë CEZ a.s, për Transferimin e Aksioneve të shoqërisë OSHEE, të cilat ishin në pronësi të shoqërisë CEZ a.s.

JEAN TIROLE, NOBEL NË EKONOMI

AI ËSHTË NJË NGA EKONOMISTËT MË ME NDIKIM TË KOHËS. Profesori francez Jean Tirole mori çmimin Nobel 2014 për Ekonomi, pasi hodhi dritë mbi mënyrën se si qeveritë duhet të rregullojnë kompanitë e fuqishme që dominojnë tregjet.

“STANDARD & POOR’S” VLERËSON EKONOMINË

KRYEMINISTRI RAMA: KY NJË LAJM SHUMË I MIRË PËR VENDIN. Vlerësimi nga një ekonomi e qëndrueshme në atë pozitive, i raporit të agjensisë “Standard & Poor’s” ditën e djeshme, është përshëndetur edhe nga kryeministri Edi Rama.

DOGANAT, 18.9 MLD LEKË MË SHUMË

BILANCI I 12 MUAJVE, ULJE E BORXHIT DOGANOR NË NIVELIN 17.5%.
Drejtoria e Doganave bëri sot analizën 12 mujore të punës së saj, nën qeverisjen e mazhorancës së majtë, ku të pranishëm ishin edhe Ministri i Financave Shkëlqim Cani si dhe zëvendësministri Niko Peleshi.

KREDITË BANKARE, FITIME MARRAMENDËSE

PARATË DEPOZITOHEN ME 1.5%, KREDITË JEPEN DERI ME 10% INTERES
Keni depozituar para ne banke? Ju kane joshur me norma interesi deri ne 1.5%. Ju I keni lene parate ne banke duke marre vetem nje cope leter garanci.Pa provoni te merrni njehere kredi ne banke dhe do ta shihni se do te paguani deri ne 10% interes.

BIZNESET E KOMUNAVE, TË PALICENSUARA

DREJTORI HYSA: ZONA E MALËSISË SË MADHE, MË PROBLEMATIKJA
Zona e Malesise se Madhe eshte me problematikja e qarkut Shkoder ne mbledhjen e taksave si dhe ne licensimin e bizneseve.
Sipas drejtorit Hysen Hysa, nga grupet e inspektimit te Drejtorise Rajonale Tatimore Shkoder, ka perfunduar faza e kontrolleve ne zonat urbane dhe rurale te  Malesise se Madhe. Gjate veres puna e drejtorise  perqendrohet te zonat turistike dhe kryesisht te lokalet e dasmave.

VELIPOJË, LIÇENSOHEN 310 BIZNESE

QARKU SHKODËR, VËMENDJA TEK LIÇENSIMI I BIZNESEVE TË VOGLA .

RRESHJET, NDIKIMI I TYRE TEK PRODHIMET BUJQËSORE

MANDIA: NDIKOJNË PËR MIRË NË VADITJE DHE PËR KEQ NË KORRJE .

Na ndiqni

70,701FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA