13 C
Shkoder, AL

RRITET PAPUNËSIA ME 0.2 PIKË PËRQINDJE

Instituti i Statistikave raportoi se papunësia u rrit me 0.2 pikë përqindje në tremujorin e tretë të vitit. Më konkretisht, sipas Instat-it, nga 17.3% që ishte në fund të qershorit, niveli i papunësisë u rrit në 17.5% në tremujorin e tretë.

BIZNESET, NGA SOT MASAT E REJA PËR EVAZIONIN FISKAL

Duke nisur nga sot, administrata tatimore do të ketë në dorë masat e reja të penaliteteve për bizneset që kryejnë evazion fiskal. Në disa prej subjekteve tregtare madje është publikuar edhe një afishe ku theksohet “se në bazë të ligjit për proçedrat tatimore juve si blerës ju lind e drejta të mos paguani për vlerën a mallit apo shërbimit nëse nuk pajiseni me kuponin tatimor”.

EKONIMIA SHQIPTARE PREK RREZIKUN, BORXHI 1 TRILION LEK

KY REKORD HISTORIC, REFEROHET NGA STATISTIKAT E MINISTRISË SË FINANCAVE Për herë të parë në histori, borxhi publik i Shqipërisë kalon nivelin e 1 trilion lekëve. Shifra, e vështirë për t’u përfytyruar nga qytetari i thjeshtë, është e barabartë me 1 mijë miliardë lekë të reja (shifër me 12 zero) ose 10 mijë miliardë lekë të vjetra.

FUNDI I 2014-ës, SHTRËNGOHET KREDIDHËNIA PËR BIZNESIN

BANKA E SHQIPËRISË KONSTATON SE NDAJ BIZNESIT KA PASUR TKURRJE, RRITJE PER INDIVIDËT. Shtrëngohet kredidhënia për biznesin gjatë tremujorit të katërt të 2014 ndërkohë që të njëjtat prirje parashikohen edhe për tremujorin e parë të 2015.

LIRIA EKONOMIKE, SHQIPËRIA SHËNON RËNIE

SIPAS RAPORTIT BËHET ME DIJE SE KJO RËNIE NGA DOBËSIMI I LIRISË NË BIZNES . Liria ekonomike në vendin tonë ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Kjo konstatohet në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage.

INSTAT, INFLACION MBETET 2 %

NDRYSHIMI VJETOR I INDEKSIT TË ÇMIMEVE TË KONSUMIT 1.7%.Instituti i Statistikave njoftoi se në muajin nëntor 2014 ndryshimi vjetor i indeksit të çmimeve të konsumit është 1.7%. Një vit më parë ky ndryshim ishte 1%. Inflacioni vijon kështu të nbetet për një kohë të gjatë nën kuotën minimale të preferuar nga Banka e Shqipërisë, prej 2 përqindësh, çka shpreh konsum dhe kërkesë të reduktuar.

CEZ KALON 100 % SHTET

AKSIONET I KALOJNË TË GJITHA DREJT KOMPANISË OSHEE. Shteti shqiptar ka marrë 100% të aksioneve të kompanisë CEZ. Lajmi konfirmohet nga Ministria e Energjisë ku përmes një komunikate për shtyp, bëhet e ditur se sot u arrit nënshkrimi i Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe shoqërisë CEZ a.s, për Transferimin e Aksioneve të shoqërisë OSHEE, të cilat ishin në pronësi të shoqërisë CEZ a.s.

JEAN TIROLE, NOBEL NË EKONOMI

AI ËSHTË NJË NGA EKONOMISTËT MË ME NDIKIM TË KOHËS. Profesori francez Jean Tirole mori çmimin Nobel 2014 për Ekonomi, pasi hodhi dritë mbi mënyrën se si qeveritë duhet të rregullojnë kompanitë e fuqishme që dominojnë tregjet.

“STANDARD & POOR’S” VLERËSON EKONOMINË

KRYEMINISTRI RAMA: KY NJË LAJM SHUMË I MIRË PËR VENDIN. Vlerësimi nga një ekonomi e qëndrueshme në atë pozitive, i raporit të agjensisë “Standard & Poor’s” ditën e djeshme, është përshëndetur edhe nga kryeministri Edi Rama.

DOGANAT, 18.9 MLD LEKË MË SHUMË

BILANCI I 12 MUAJVE, ULJE E BORXHIT DOGANOR NË NIVELIN 17.5%.
Drejtoria e Doganave bëri sot analizën 12 mujore të punës së saj, nën qeverisjen e mazhorancës së majtë, ku të pranishëm ishin edhe Ministri i Financave Shkëlqim Cani si dhe zëvendësministri Niko Peleshi.

Na ndiqni

73,492FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA