COVID-19/ BSH GATI PLANIN B ME POLITIKA MONETARE TË JASHTËZAKONSHME, JA ÇFARË PRITET TË...

Pas uljes së normës bazë të interesit në 0,5% dhe heqjes së kufizimeve për likuiditet, Banka e Shqipërisë lajmëron se do të aplikohet politika...

PEZULLOHEN TENDERËT E INSTITUCIONEVE SHTETËRORE, LEJOHEN VETËM ATO QË KANË LIDHJE ME COVID-19 (NDËRPRITEN...

Bllokohen deri në një urdhër të dytë të gjitha prokurimet e institucioneve dhe ndërmarrjeve publike, njoftoi sot Agjencia e prokurimit Publik. Sipas njoftimit të kësaj...

RAMA: PAKETA EKONOMIKE PËR PASOJAT E COVID-19 DO ZGJEROHET NË PRILL

Paketa ekonomike e hartuar për të përballuar pasojat e koronavirusit, pritet të zgjerohet në muajin prill. Një lajm i tillë është bërë i ditur...

NIS SOT, JA PROCEDURA SI TË APLIKONI PËR “PAGËN E LUFTËS”; VETËM NJË E...

Nga sot 1 prill, ka nisur aplikimi i subjekteve të vogla, me qarkullim deri në 14 milionë lekë, për të përfituar pagën minimale, apo...

PARASHIKIMI/ BANKA BOTËRORE: 35 MILIONË PERSONA MUND TË MBESIN NË VARFËRI. KRIZA E MADHE...

Kriza ekonomike nga pandemia e koronavirusit do t’i përballë gati 24 milionë persona me varfëri në Lindje të Mesme dhe Paqësor, ka thënë Banka...

PAGA E LUFTËS/ 176 MIJË TË PUNËSUAR NË BIZNESIN E VOGËL, LISTA E AKTIVITETEVE...

Janë rreth 99 mijë subjekte në vend, të cilat janë të regjistruara si biznes i vogël, pra që kanë një qarkullim vjetor deri në...

KORONAVIRUSI, GENT SEJKO: BSH UL NORMËN E INTERESIT NGA 1% NË 0,5%, TË MINIMIZOJMË...

Një masë për të luftuar efektet e përhapjes së koronavirusit ka ndërmarrë sot edhe Banka e Shqipërisë. Në një dalje për mediat guvernatori i Bankës...

EURO KËRCEN AFËR 124 LEKËVE NË TREGUN VENDAS; EKSPERTËT: NUK KA VËLLIME TREGTARE

Monedha e përbashkët ka shënuar një rritje të fortë në tregun vendas gjatë ditës së sotme, pas tre ditëve pushim zyrtar. Sipas kursit zyrtar të...

BANKA E SHQIPËRISË PRITET QË TË ULË SOT NORMËN BAZË NË NIVELE MINIMALE HISTORIKE,...

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë është...

KORONAVIRUSI, FMN: RRITJA EKONOMIKE E SHQIPËRISË DO NGADALËSOHET

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, përhapja e koronavirusit pritet ta ngadalësojë më tej rritjen ekonomike të Shqipërisë gjatë këtij viti. Në këtë përfundim ka...

BOTA