26 C
Shkoder, AL

FILLON LIBERALIZIMI I TREGUT TË ENERGJISË, DALIN NË TREG 78 BIZNESE

Në vitin 2018-të 78 biznese që furnizohen në linjën e tensionit 35 kilovot janë të detyruar që ta sigurojnë vetë energjinë elektrike. Liberalizimi i tregut do të vazhdojë më tej edhe për nivele të tjera, të cilat llogaritet të përfshijnë një numër të konsiderueshëm ndërmarrjesh. Elton Sevrani, drejtor i shitjeve në kompaninë OSHEE, thotë se bizneset ende nuk janë shprehur të gatshëm për të gjetur vetë energjinë elektrike, megjithatë në muajin Mars, OSHEE do të bëjë stakimin fizik të linjave.

FERMERËT, ASNJË LEK NGA TVSH. E PAZBATUESHME SKEMA E RIMBURSIMIT

Fermerët, asnjë lek nga TVSH. E pazbatueshme skema e rimbursimit

EURO VIJON TË HUMBASË TERREN, KËMBEHET ME 121.85 LEKË

Monedha e përbashkët europiane është nënçmuar sërish dje përkundrejt lekut. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro u këmbyer me 121.85 lekë,...

SHQIPTARËT MË PUNËTORËT E ITALISË, MBAJNË VENDIN E PARË ME 300 MIJË TË REGJISTRUAR

Shqiptarët janë komuniteti më punëtorë në Itali. Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Sigurimeve Shoqërore dhe Shëndetësore në Itali numri i të punësuarve...

TETORI REKORD DEBITORESH TE TATIMET,NE LISTE 19.000 SUBJEKTE

Tetori, rekord debitorësh te tatimet, në listë 19 mijë subjekte

RRITEN ME 220 MILIONË USD TË ARDHURAT NË BUXHET

Të ardhurat në buxhetin e shtetit për 11 muaj të këtij viti janë rritur me 220 milion dollarë. Kontributin kryesor për shtimin e arkëtimeve në buxhetin e shtetit e ka tatimi mbi vlerën e shtuar, i cili krahasuar me një vit më parë ka sjellë 70 milion dollarë më shumë, ndërsa nga akcizat shtesa është në nivelin e 34 milion dollarëve. Sipas ministrisë së Financave, TVSH-ja për importet e karburantit ka rënë për shkak të rritjes së prodhimit dhe përpunimit të naftës në tregun vendas, por me rritje kanë rezultuar futjet në doganë të gazit të lëngët, cigareve dhe kafesë.

KOLAPSI I RRJETIT HEKURUDHOR,DRAFT PER LIBERALIZIMIN E SHERBIMIT

Kolapsi i rrjetit hekurudhor, draft për liberalizimin e shërbimit

INDEKSI 2018, SHQIPTARËT NDËR MË ‘KURNACËT’ NË EUROPË

Vetëm 26 % e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë. Ndërsa,...

FESTAT DOBËSOJNË EURON

Ardhja e emigrantëve në Shqipëri me rastin e festave të fundvitit ka forcuar ndjeshëm lekun shqiptar dhe ka zhvlerësuar monedhën europiane. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë një euro po këmbehet me 132.9 lekë një nivel ky ndër më të ulëtit që prej gushtit. Monedha evropiane ka pësuar një zhvlerësim edhe në tregjet ndërkombëtare. Sipas ekspertëve Monedha Evropiane nuk do të prekë më nivelin e 140 lekëve.

EKONOMIA SHQIPTARE U DETYROHET 8.11 MILIARDË € PARTNERËVE TË HUAJ

Stoku i borxhit të jashtëm bruto të Shqipërisë, ku përfshihet, jo vetëm shteti, por edhe privatët, shënoi vlerën totale prej 8.11 miliardë eurosh në...

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA