18 C
Shkoder, AL

INDEKSI 2018, SHQIPTARËT NDËR MË ‘KURNACËT’ NË EUROPË

Vetëm 26 % e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë. Ndërsa,...

RAPORTI/ HERITAGE FOUNDATION: SHQIPËRIA NGJITI 13 VENDE NË LIRINË EKONOMIKE

Në raportin vjetor “Liria ekonomike 2019”, të publikuar dje, që analizon të dhënat nga të gjitha vendet e botës për vitin e kaluar, Fondacioni...

TURIZMI GJALLËRON KONSUMIN, RRITJA MË E LARTË NË TRE VJET

Konsumi i popullatës ka shfaqur shenja gjallërimi në vitin 2018, duke reflektuar efektet e rritjes së ndjeshme të numrit të turistëve që vizitojnë vendin. Sipas...

BIZNESET NË SHITJE, SHQIPËRIA KRYESON NË EVROPËN JUGLINDORE

Tregu i shitjeve dhe blerjeve në Shqipëri u rrit katërfish në aspektin e volumit të marrëveshjeve sa i përket vitit të shkuar, duke e...

“SHTHURET”POLITIKA FISKALE, “ULJA E PRAGUT TË TVSH PA REZULTAT”

Amendimi vit pas viti i ligjeve fiskale ka cenuar progresin që qeveria shqiptare duhet të arrinte në drejtim te të ardhurave. Fondi Monetar Ndërkombëtar në...

EKSPORTET, 105 MLN EURO HUMBJE NË 2018-N, VETËM NGA ZHVLERËSIMI I EUROS

Eksportet arritën në 310 miliardë lekë për vitin 2018, sipas të dhënave të INSTAT, duke arritur në një nivel rekord, me një rritje prej...

EMIGRANTËT DËRGUAN 4 MLN EURO MË PAK NGA ITALIA

Emigrantët e strehuar në Itali kanë dërguar drejt vendeve të tyre rreth 4 milion euro në vitin 2017. Ministria e Financave të këtij vendi ka...

SHPALLET FITUESI PËR AEROPORTIN E KUKËSIT, INVESTIMI PRIVAT 8 MLN EURO

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka përmbyllur fazën e vlerësimit të ofertave dhe ka shpallur fituesin për garën e dhënies me koncesion/PPP të Aeroportit...

SHIFRAT/ EKONOMIA NË VEND, INVESTIMET TOTALE PËSOJNË TKURRJE

Rënia e intensitetit të punimeve në projektet e mëdha të investimeve, gazsjellësin TAP dhe HEC-et mbi lumin Devoll ka çuar në trajektore rënëse totalin...

PLOTËSIMI ME ANËTARËT E RINJ, KËSHILLI I BSH ZGJEDH ZV/ GUVERNATORIN E PARË

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka zhvilluar mbledhjen e parë për këtë vit pas zgjedhjes edhe të anëtarëve të rinj. Në mbledhjen e sotme...

Na ndiqni

72,169FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA