13 C
Shkoder, AL

Nga shërbimet e Komisariatit Shkodër u bë ndalimi në iniciativë i shtetasit

-H. R., 59 vjeç, banues në Bosnje Hercegovinë. Ndalimi i tij u bë pasi ky shtetas ka vjedhur varëse floriri në dy dyqane argjendari në Shkodër. Pas kallzimit të pronarëve të këtyre dyqaneve u bë e mundur dokumentimi ligjor i vjedhjës, nëpërmjet një videoje të regjistruar në dyqan. Materialet i kaluan Prokurorise së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprën penale « Vjedhja », parashikuar nga Neni 134 i Kodit Penal.

HUMB KONTROLLIN, NË GJËNDJE TË RËNDË 25 VJEÇARI

Nje aksident I rende eshte regjistruar mbremjen e se dieles, ne lagjen Skenderbeg te qtytetit te Shkodres. Nje motorciklete, eshte gjetur e perplasur ne toke nga banoret e lagjes Fermentim, te cilet kane njoftuar menjehere forcat e policise per zbardhjen e rrethanave te kesaj ngjarje.

STERKAJ: ASIM BURGAJ HAJDUT I PRONËS, S’KAM LIDHJE ME TRITOLIN

“Hajdut të pronës së banorëve të Malësisë së Madhe”. Kështu e quan deputeti socialist Paulin Sterkaj ish-kryekomunarin Asim Burgaj në një lidhje telefonike për “Star Plus”. Deputeti Sterkaj iu përgjigj akuzave që Burgaj bëri në drejtim të tij pas vendosjes së tritolit tek biznesi i ish-kryekomunarit.

TRITOL BIZNESIT ISH-KRYEKOMUNARIT TË GRUEMIRËS ASIM BURGAJ

2 kallepë tritoli janë vendosur në biznesin e ish-kryetarit të komunës Gruemirë Asim Burgaj. Ngjarja është shënuar në fshatin Hot i Ri ku ndodhen magazinat që ka Burgaj. Nga shpërthimi nuk ka patur të lënduar por vetëm dëme material. Vetë ish-kryekomunari Burgaj thotë se tritoli është vendosur nga bandat e deputetit të PS Paulin Sterkaj.

Një tjetër avion me drogë mbërrin nga Shqipëria drejt Italisë.

Në bordin e tij qenë fshehur 80 kg lëndë narkotike. Lajmi u publikua sot në mediat italiane. Policia italiane e qytetit të Torinos ka arrestuar sot 4 persona anëtarë të një bande kriminale në organizmin e trafikut të lëndës narkotike nga Shqipëria dretj Italisë.

VAZHDOJNË OPERACIONET ANTIKANABIS NË SHKODËR

Nga puna e shërbimet të Komisariatit të Policisë Shkodër, Malësi e Madhe dhe Pukë, në vijim të operacioneve antikanabis, për gjetjen dhe asgjesimin e bimëve narkotike të mbjella, u ushtrua kontroll i imtësishëm territori në disa zona në Qarkun e Shkodrës ku u gjetën dhe u asgjesuan :

LUFTA E KANABISIT, NË DY JAVË ASGJËSOHEN 93.601 RRËNJË

Lufta ndaj kanabis satives ka qene kryefjale e policise se shkodres te pakten ne dy javet e fundit, por gjate gjithe sezonit veror. Megjithate marre ne statistika dhe analiza, blute e Shkodres, ne operacionin e koduar Dukagjini 2, arriti te sekuestronte rreth 75 mije rrenje kanabis, nderkohe qe trendi, i aksioneve ka qene gjithnje ne rritje, pas kontrolleve nga ajri qe avionet e policise kane bere ne zonen e Dukagjinit, por jo vetem ne te gjitha zonat e Qarkut te Shkodres.

ANTI KANABIS, ARRESTOHEN 4 PERSONA TË SË NJËJTËS FAMILJE

Katër pjesëtarë të së njëjtës familje u arrestuan nga policia e Shkodrës pasi kishin mbjellë në oborrin e banesës së tyre lëndë narkotike kanabisi. Nikollë Marashi, 62 vjeç,  Florjan  Marashi, 27 vjeç, Altin  Marashi 38 vje dhe Ervin marashi 19 vjeç u vunë në pranga pasi gjatë kontrollit në shtëpinë e tyre policia gjeti brenda rrethimit të banesës një parcelë me bimë narkotike kanabis sativa.

Shkoder,asgjesohen 224 rrënjë bimë narkotike.

Gjatë ditës së djeshme, në vijim të operacioneve antikanabis nga Policia Shkodër, në bashkëpunim me FNSH, është goditur një rast i kultivimit të bimëve narkotike. Si rezultat janë gjetur dhe asgjesuar 224 rrënjë bimë narkotike. Konkretisht në vëndin e quajtur « Guri Mashtës », fshati Pult, në Shkodër.

DITA E DYTË E OPERACIONIT ANTIKANABIS, ARRESTOHET NJË SHTETAS

Policia e Shkodrës në fund të ditës së dytë të operacionit anti-kanabis në zonën e Dukagjinit ka shkatërruar 148 parcela me 42 605 bimë kanabis. Gjatë ketij operacioni u arrestua në flagrancë dhe një kultivues narkotikësh. I arrestuari është Lazër Kaptanaj nga fshati Xhan në Dukagjin.  Në parcelat e shkatërruara ishin kultivuar nga 50 deri në 2 mijë bimë narktike.

Na ndiqni

73,492FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA