17 C
Shkoder, AL

“NAMI” NË SHKODËR, FUNDJAVA QUHET “ASTORIA”

Pas shume vitesh ne po vjen nje frym e re, nje vend ku cdo kush mund ta gjej veten.

SHKODËR, “NDËRMENDJE LETRARE”

Në bibliotekën e univesriteti “Luigj Gurakuqi” në Shkodër u zhvillua aktiviteti letrar “Ndërmendje Letrare”. Alida Luka, drejtore e këtij insitucioni foli mbi vlerën e...

SHKOLLA “PRENKË JAKOVA”, NË FUND TË MUAJIT KONKURSET E PRANIMEVE

 Shkolla e mesme artistike “Prenkë Jakova” në fund të këtij muaji do të ketë konkurset për pranimet në shkollë në klasën e parë, të gjashtë dhe vitin e parë të shkollës së mesme.

PROMOVOHET LIBRI “NËNË TEREZA NË PULLAT SHQIPTARE”

Studiuesi Hysen Dizdari ka promovuar në bibliotekën "Marin Barleti" librin e tij "Nënë Tereza në Pullat Shqiptare", një libër ky që i kushtohet historisë...

VDES FADIL HASA, “ARTISTI I MERITUAR” NDËRROI JETË NË MOSHËN 78 VJEÇARE

Fadil Hasa, aktori i njohur i humorit që u dha jetë dhjetra roleve dhe bëri të qeshin disa breza ardashësish, ndërroi jetë këtë të...

ZBULOHET ARTEFAKTI I RRALLË HISTORIK, PREZANTOHET NGA KRYEMINISTRI EDI RAMA

Në mbyllje të vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe në prag të 575-vjetorit të shpalosjes së flamurit të qëndresës dhe mëvetësisë nga Heroi...

“SHOK”, FILMI KOSOVAR SHUMË AFËR OSCAR-it

Sonte është mbremja e madhe e çmimeve Oscar.

DRAMË KUSHTUAR MARTIRIT DOM DEDË MAÇAJ

"Lulja më e bukur" është drama kushtuar dom Dedë Maçaj. Kjo dramë u vu në skenë në kishën e motrave Stigmatine në Shkodër nga...

“ARTI POETIK I NICOLAS BOILEAU”

 U zhvillua takimi I tretë I festivalit letrar në Shkodër , ku I ftuar ishte shkrimtari , pedagogu dhe përkthyesi Vinçenc Marku .

GAZETA “DUKAGJINI” FESTON 15 VITE NË TREG

Gazeta “Dukagjini” ka festuar këtë të shtunë vitin e 15 të publikimit të saj për herë të parë në treg ku janë publikuar 181 numar me rreth 480 autorë që kanë publikuar artikuj të tyre. Në këtë përvjetor u organizua një aktivitet me pjesëmarrës të ndryshëm dhe atyre që bënë të mundur edhe publikimin e kësaj gazete ndër vite me rradhë.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA