-3 C
Shkoder, AL

ARTISTËT ME NJË QËNDRIM: QEVERIA KA ARMIQËSI NDAJ NJERËZVE TË PUNËS MENDORE

Artistët dhe aktorët kërkojnë nga Qeveria të kërkojë ndjesë, pas deklaratës së Kryeministrit Edi Rama se godina e Teatrit Kombëtar do të prishet. “Qeveritë e kanë parë dhe e shohin teatrin si një të keqe publike, që i duhet nxirë lavdia e i duhet errësuar perspektiva. Kjo konstante është e njëjtë edhe për të gjitha institucionet e tjera arsimore, kulturore e shkencore.

“LAMTUMIRË KOPËSHTI IM”, AKTIVITETI NË MEDRESENË “HAXHI SHEH SHAMIA”

“Lamtumirë Kopështi Im”. Kështu është titulluar aktiviteti që u organizua në medresenë “Haxhi Sheh Shamia” në qytetin e Shkodrës nga fëmijët e grupit të pestë të kopështit “Aromë Trendafili”.

FLORI MUMAJESI FITUES I “KËNGËS MAGJIKE” 2018

Finales së spektaklit më të madh të muzikës në Shqipëri, “Këngës Magjike” i ka ardhur fundi. Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të...

KONCERT NË VIGJILJE TË FESTËS SË KORPIT TË KRISHTIT

KISHA KATOLIKE FESTON ME AKTIVITETE ARTISTIKE DHE SENSIBILIZUESE. Ne prag te festes se korpit te krishtit katedralja shen shtjefni ka zgjedhur nje menyre te vecante per te kremtuar kete feste bashke me besimtaret, nje koncert me numra te ndryshem artistik qe percjellin mesazhe te forta.

TEATRI “MIGJENI”, FAZA E PARE E PUNIMEVE DREJT FUNDIT

 Rikonstruksioni i Teatrit “Migjeni” po ecën me ritme mjaft te kënaqshme.

NEXHMIJE PAGARUSHA DEKOROHET NGA TRUMP

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes, mbretëresha e këngës shqiptare Nexhmije Pagarusha dekorohet me medaljen e “Mirënjohjes” nga President i ShBA-së Donald Trump. Vendimi...

“HASAN RIZA PASHA” NDEROHET ME ÇMIME

Ceremonia e ndarjes së çmimeve dhe bursave të nxënësve fitues të kolegjit "Hasan Riza Pasha" është kthyer në traditë tashmë. Me dhjetëra cmime u shpërndanë...

USHQIMI DHE SHEMBULLI ITALIAN I KUZHINËS

AKTIVITET NGA PROFESORË DHE STUDENTË TË ITALIANISTIKËS. Ushqimi është i imi është i yti, është i te gjithëve.Ky është titulli i një aktiviteti te organizuar nga fakulteti I gjuhëve te huaja ne degën e italianistekes mbi marëdhëniet me ushqimin dhe shembullin qe ofron kuzhina Italiane.

KALENDARI I FESTAVE KOMBËTARE

 Me rastin e festave kombëtare, e gjithë java ka patur aktivitete të ngjeshura të parashikuara nga Bashkia Shkodër, të cilat do të përmbyllen në datën 28, ditën e flamurit.

“LA TRAVIATA” RIKTHEN TOB NË SHKODËR

Opera “La traviata” rikthen pas 31 vitesh, Teatrin e Operas dhe Baletit ne qytetin e Shkodrës në Teatrin “Migjeni”.

Na ndiqni

66,449FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA