25 C
Shkoder, AL

KORI NGA KALIFORNIA NË SHKODËR

DHURUAN NJË MBRËMJE MUZIKORE TË VEÇANTË ME KËNGË NË GJUHËN SHQIPE. Pas nje turi te gjate ne te gjithe boten dhe ne disa qytete te Shqiperise mberriti ne Shkoder nga Universiteti i Masterit ne Kaliforni grupi koral prej 70 kengetaresh lirike duke dhuruar disa momente te mrekulllueshme muzikore per spektatorin dhe nje repertor me kenge shqipe.

ELHAIDA DANI, KALON NË FINALEN E EUROSONG

SHQIPËRIA NË FINALE, TINGUJT E BALADËS PUSHTUAN VIENËN. Numri 14 duket se i dha fat këngëtares Elhaida Dani, duke i prerë biletën për në natën finale të “Eurovision”-it.

ELHAIDA DANI, SONTE NË SKENËN E EUROVIZION

TONIGHT STAR PLUS, SONTE ORA 21:00, NJË EMISION PËR PËRFAQËSIMIN E SHQIPËRISË. Mbrëmjen e sotme këngëtarja  shkodrane Elhaida Dani do të bëjë debutimin e saj në skenën e Eurovzion në Austri. Pjesëmarrja e saj në këtë festival është duke u pritur me mjaft kërshëri dhe entuziazëm, pasi  Dani është diskutuar edhe si një nga pretendentet për të fituar këtë kompeticion muzikor.

ARKELOLOGËT NGA POLONIA NË KALANË “ROZAFA”

“PO BËJMË GËRMIME SEPSE ËSHTË NJË KALA ME VLERA TË JASHTËZAKONSHME”. Një grup arkeologesh të rinj kanë mbërritur nga universiteti i Varshavës në Poloni për të bërë disa gërmime arkeologjike në kalanë “Rozafa”.

“JARE MAJI” NË SHKODËR NGA ALBANA FANI

KËNGA POPULLORE SHKODRANE BASHKON NJERËZIT, EDHE KANDIDATET PËR BASHKINË. “Jare Maji”, ka mbledhur te gjithe se bashku ne nje aktivitet festiv, nen nje concert 100% shkodran.

AKTIVITET NGA “DRKK” NË DITËN NDËRKOMBËTARE TË MUZEVE

U ZGJODH KALAJA “ROZAFA” PËR T’U VIZITUAR NGA NXËNËS TË SHKOLLËS “28 NËNTORI”. Në ditën ndërkombëtare të muzeve drejtoria rajonale e kulturës kombëtare zgjodhi kalanë “Rozafa” si një prej parqeve arkeologjike duke organizuar një aktivitet me nxënësit e shkollës së mesme “28 nëntori" Specialistja e DRKK Xhemalije Vuka tregon edhe rëndësinë e kalasë “Rozafa”, i shpallur park arkeologjik që në vitin 2005.

KETI BAZHDARI MBËSHTET TALENTËT E MUZIKËS

BAZHDARI: MBËSHTETJA NDAJ TYRE ËSHTË DETYRIM I YNI. Mbeshtetja e talenteve te reja tëe muzikes eshte nej objektin e candidates per kryetare te Bashkise se Shkodres Keti Bazhdari. I tille ka qene edhe aktiviteti I mbajtur në pedonalen e Shkodres Kole Idromeno, me femije pjesmarrës dhe fitues te aktiviteteve kulturore qe jane zhvilluar ne qytetin e Shkodres.

“PËRJETËSISHT ME TY”

“HAXHAI SHEH SHAMIA” PËRKTUJTON DITËLINDJEN E PROFETIT MUHAMED. Medreseja e Shkodrës “Haxhi Sheh Shamia” në kuadër të aktiviteteve të organizuara gjatë këtij muaji në përkujtim të lindjes së profetit Muhamed., ka organizuar në teatrin “Migjeni” programin festiv “Përjetësisht me ty”. Në këtë aktivitet ka përshëndetur nën/drejtoresha e Medresesë “Haxhi Sheh Shamia”, dega e vajzave, znj. Elona Sytari.

“PRANVERA POETIKE SHKODRANE”

TEMALI: KONKURSI I TALENTEVE TË RINJ ISHTE RISIA E KËTIJ VITI. Shoqata e Shkrimtareve te Shkodrës me mbështetjen e Konsullit te Nderit ne Shkodër organizoi këtë te shtune ne bibliotekën “Marin Barleti” veprimtarinë e saj kryesore vjetore te titulluar “Pranvera Poetike Shkodrane”.

PREZANTOHET LIBRI SHQIPTARËT E TRIESTES

KONSULLATA SHKODËR I HAP DYERT AUTORIT PAOLO MUNER. Ne ambientet e konsulltes italiane ne Shkoder eshte prezantuar libri shpresa e shqipnis,shqiptaret e Triestes e autorit te njohuir Italian paolo muner.Te pranishëm ishin pedagoge, intelektuale italiane dhe konsulli I nderit Vito Stigliani. Perkthyesja e ketij libri ne shqip albana nexhipi u shpreh entuziaste per pranine e saj ne Shkoder ndersa ftoi lexuesin te shfletojne faqet e ketij libri I cili mbart vlera historike.

Na ndiqni

74,730FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA