16 C
Shkoder, AL

“GJAKU I ARBRIT” PROVAT NË SKENË

AKTORËT TREGOJNË EMOCIONET E PJESËMARRJES NË KËTË TRUPË. Përgatitjet për 65-vjetorin e Teatrit Migjeni vijojnë intensivisht, regjizori Bruno Shllaku po realizon provat ne skene për dramën “Gjaku i Arbrit ndërkohe aktoret tregojnë emocionet për rikthimin ne rolet e tyre apo edhe emocionin e premierës ne ketë drame. 

TEATRI MIGJENI NË PRESHEVË

KOMEDIA “RËNDËSIA E SINQERITETIT” KONKURON NË FESTIVALIN E KOMEDISË .Trupa e aktoreve te komedise “Rendesia e te qenit i sinqerte” ka udhetuar drejt Presheves per te marre pjese ne festivalin “Ditet e komedise shqiptare” Presheve 2014. Megjithe problemet financiare per kete udhetim trupa udhetoi drejt Presheves per te perfaqesuar ne kete festival Teatrin “Migjeni”

“RIHAPJA E XHAMISË SË PLUBMIT, EMOCION I MADH”

ORGANIZATORËT RRËFEJNË MOMENTET E VËSHTIRA TË ASAJ DITE HISTORIKE.Një ditë pas transmetimit të plotë të ceremonisë së rihapjes së xhamisë së plumbit me 16 nëntor të 1990-ës, myftiu i Shkodrës imam Muhamed Sytari thotë se emocionet ishin të mëdha.

RIHAPJA E XHAMISË SË PLUMBIT

MYFTINIA E SHKODRËS TRANSMETON TË PLOTË MATERIALIN PREJ 35 MINUTASH
Me këto fjalë do ta niste Hafiz Sabri Koçi fjalimin e tij në rihapjen e xhamisë së plumbit me 16 nëntor 1990 pas 23 viteve të ndalimit të fesë nga diktatura komuniste.

“24 VJET LIRI BESIMI”

BESIMTARËT MYSLIMANË TË GJITHË SË BASHKU NË XHAMINË E PLUMBIT. 

MUZEU I DIKTATURËS FREKUENTIM TË LARTË

ASNJË AKTIVITET I PLANIFIKUAR PËR KËTË VIT. Muzeu i diktaturës i hapur prej me shume se nje muaji ka ngjallur interes per vizitoret. Pergjegjesja e ketij muzeu tregon se cdo ka nje numer te konsiderueshem vizitoresh shqiptare dhe ajo qe vihet re eshte edhe rritja e interesit e per rrjedhoje numrit te vizitoreve te huaj ne kete muze. Nderkohe muzeu vazhdon te jete ne process pasurimi me elementeve te rinj ne dokumenta dhe foto.

DOKUMENTOHET HAPJA E XHAMISË SË PLUMBIT

SYTARI: KEMI SIGURUAR REGJISTRIMIN AUDIO-VIDEO TË 16 NËNTORIT 1990. Hapja e xhamisë së plumbit në qytetin e Shkodrës me 16 nëntor të 1990-ës duke mposhtur ateizmin 23-vjeçar në Shqipëri është arritur që të dokumentohet me një regjistrim audio-video nën drejtimin e Hafiz Sabri Koçit.

24 VITE NGA RIKTHIMI I FESË

DOM GJERGJ SIMONi RRËFEN PËR TË PARËN HERË NGJARJE ENDE TË PAZBULUARA. Zona përreth varrezave katolike të Rrmajit në vende të ndryshme ishte rrethuar nga automatikë e mitraloza gjatë ditëve kur po përgatiteshin për të rrëzuar muret e mosbesimit të vendosura nga regjimi i egër monist. Për asnjë moment jta e tyre nuk ishte e sigurte.

STARTON “FJALA ARTISTIKE 2014”

28 SHKOLLA 9-VJEÇARE KONKUROJNË PËR INTERPRETIMIN MË TË MIRË. Ne qendren kulturore te femijeve ka filluar konkursi I pervitshem I fjales artistike.

“RËNDËSIA E TË QENIT I SINQERTË”

SHFAQET PREMIERA E KOMEDISË NË TEATRIN MIGJENI. Ne skenën e Teatrit Migjeni ketë te diele është shfaqur komedia “Rendesia e te qenit i sinqerte” një veper e Oscar wilde dhe nje shqiperim i mrekullueshem nga Zef zorba, me regji te Fatbardh Smajes dhe nen interpretimin e aktoreve te Teatrit Migjeni Enver Hyseni, Rita Gjeka, Merita Smaja, Simon Shkreli, Jozef Shiroka, Sara Smaja, Nikolin Ferketa, Ina Morinaj dhe Ergys Bamci.

Na ndiqni

71,958FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA