17 C
Shkoder, AL

PAVARËSIA, FESTON SHKOLLA “DËSHMORËT E PRISHTINËS”

KONCERT ARTISTIK ME RECITIME, KËNGË E VALLE NGA NXËNËSIT.Me himnin e flamurit të kënduar e ka nisur aktivitetin në kuadër të festave të nëntorit shkolla 9-vjeçare “Dëshmorët e Prishtinës” në qytetin e Shkodrës.

EKSPOZITA “VJESHTË NË SHKOLLË”

SHKOLLA ARTISTIKE “PRENKË JAKOVA” SJELL EDICIONIN E TRETË TË “GJURMË”.Shkolla artistike “Prenke Jakova” ne kuadrin  aktiviteteve te organizuara për festat e nëntorit ka çelur kete te marte edicionin e trete te ekspozitës “Gjurme”Kjo ekspozite u konceptua nen tematiken “Vjeshte ne shkolle”

“PAX ALBANICA” NË SHKODËR

“PAX ALBANICA” NË SHKODËRFESTIVALI LETRAR MBYLLET ME PROMOVIMIN E LIBRIT TË MUSTAFA NANOSFestivali letrar ne Shkoder u permbyll kete te shtunde me promovimin dhe diskutime mbi librin e analistit dhe publicistit Mustafa Nano “Pax Albanica”.Ky krijim i Nanos i bazuar mbi fakte historike e dokumenta mori vleresime  e kritika nga te pranishmit.

“POETËT, PËR POETIN”

PËRKUJTOHET NË KUKËL, 148 VJETORI I LINDJES SË POETIT NDRE MJEDA.Ne Kukel te komunes se Bushatit është perkujtuar 148 vjetori i lindjes i poetit te madh te letrave shqipe, Ndre Mjeda.

MBRËMJA FESTIVE “ASHURA” VJEN NË SHKODËR

MUNDËSOHET NGA BASHKIA E BURSËS NË TURQI, I NJOHUR SI QYTETI I SHQIPTARËVE. Për herë të parë në qytetin e Shkodrës është organizuar mbrëmja festive e ashures. Bashkia e Bursës në Turqi, I njohur si qyteti i shqiptarë me afro 700 mijë banorë shqiptar që jetojnë atje me mbështetjen e Bashkisë Shkodër dhe shoqatës “Istanbul” në pedonalen para Bashkisë kanë zhvilluar mbrëmjen festive. 

GURI I ZI, NDERON FIGURAT

TITUJ NDERI DHE MIRËNJOHJE PËR ATA QË KONTRIBUAN PËR ZONËN. Komuna Guri I Zi ne Qarkun e Shkodrës ka nderuar disa prej figurave te cilat për vite kane kontribuar ne territorin e kësaj komune.

LAMTUMIRË, DOKTOR FLORI!

MIQ, TË AFËRM DHE ARTISTË I JAPIN LAMTUMIRËN MUZIKANTIT TË NJOHUR.Artistë, politikanë, miq,të afërm dhe adhurues të muzikës i kanë dhënë sot lamtumirën e fundit këngëtarit të njohur nga të gjithë si Doktor Flori. Homazhet u zhvilluan ne hollin e Radio Televizonit Shqiptar, nga ora 9 deri në orën 11. Më pas kortezhi u nis drejt varrezave të Sharrës, ku do të prehet trupi i këngëtarit të mirënjohur.mirënjohur.

SHFAQJE CIRKU PËR FËMIJËT E SHKOLLAVE

MAZI: CIRKU, NJË ARGËTIM PËR FËMIJËT E SHKODRËS. Për te katërtin vit radhazi Agjensia e Spektakleve Buna 1 ne bashkepunim me DAR dhe Teatrin Migjeni organizojne shfaqje te cirkut te Tiranes per femijet e shkollave te qytetit te Shkodrës.

AKTORËT PRITEN NË BASHKI

LUKA: DUHET NDRYSHIM I LIGJIT PËR FUNKSIONIMIN E TEATRIT. Trupa e aktoreve dhe regjizori i komedisë “Rendesia e te qenit i sinqerte” janë pritur kete te marte ne Bashkine  e Shkodrës nga kryetari Luka per ti vlerësuar e pergezuar per suksesin e tyre ne festivalin e komedisë ne Presheve. 

EDICIONI I 17-të I PANAIRIT TË LIBRIT

MBI 80 MIJË VIZITORË, PANAIRI MË I MIRË NË BALLKAN.Dashuria për librin duket se po rikthehet sërish. Në ditën e fundit Panairi i 17 i librit në kryeqytet është vizituar nga një numër i madh qytetarësh.

Na ndiqni

73,557FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA