25 C
Shkoder, AL

SHUHET PINO DANIELE

KËNGËTARI ITALIAN NDËRRON JETË NË MOSHËN 59 VJEÇARE. Ka nderruar jete ne moshen 59-vjeçare pas nje infarkti kengetari Italian pino daniele. Kantautori napoletan I cili më 19 mars do të mbushte 60 vjeç, ndërroi jetë gjatë oreve te natës. Lajmin fillimisht e ka bërë të ditur Eros Ramazzotti, mik i ngushtë i kantautorit, nëpërmjet profilit të tij në Twitter i cili duke postuar një fotografi të këngëtarit duke buzëqeshur shkroi, “Edhe Pino na la.

ELHAIDA DANI, ZËRI SHQIPTAR NË EUROPË

SHKODRANIA, DO TË PËRFAQËSOJ SHQIPËRINË NË FESTIVALIN EUROPIAN NË VIEN.Elhaida Dani do të prezantojë Shqipërinë në Festivalin Europian. Ajo është fituese e Festivalit të Këngës në RTSH me këngën “Diell” me muzikë të Aldo Shllakut dhe tekst të Viola Trebickës dhe Sokol Marsit.

NDEROHEN JULKA DHE VITOR DARRAGJATI

KËSHILLI I BASHKISË U JEP TITULLIN “QYTETAR NDERI” PËR KONTRIBUTIN ARTISTIK. Keshilli i Bashkise se Shkodres ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi” pas vdekjes Julka Kakarriqi Darragjati dhe Vitor Darragjati .

PAS 25 VITESGH, LEZHA DO TË KETË KINEMA

BRËNDA JANARIT 2015-TË PRITET TË PËRFUNDOJNË EDHE PUNIMET PËR KËTË INVESTIM.Pas 25-vitesh mungesë Lezhës, do ti kthehet sërish kinemaja e qytetit. Kjo është arritur falë disa donaciaoneve, dhe gjithçka do të konkretizohet gjatë muajit janar.

SHKODRA FEST, SHPALL FITUESIT

XHESIKA ME KËNGËN, PREKE PREKE, FITUESE E EDICIONIT TË PARË TË KËTIJ EVENIMENTI.Ka qene kjo fituesja e cmimit te pare te edicionit te pare te Shkodra Fest ne qytetin e Shkodrës.

ORGANIZOHET PËR FËMIJËT “SHKODRA FESTON”

KONCERT ME KËNGË E NDEZJE FISHEKZJARRESH, LUKA: FËMIJËT JANË E ARDHMJA.Pragfestat e fundvitit kanë sjellë aktivitetin “Shkodra feston”. Fëmijët e qytetit të Shkodrës në oborrin para Bashkisë janë mbledhur për të festuar sëbashku.

SHKOLLA E MUZIKËS SJELL “KONCERTI I KRISHTLINDJEVE”

AKTIVITET I ORGANIZUAR NGA “PRENKË JAKOVA” DHE KONSULLATA ITALIANE.“Koncerti i Krishtlindjeve” është aktiviteti i organizuar nga shkolla e mesme e muzikës “Prenkë Jakova” në bashkëpunim me konsullatën e Italisë në Shkodër.

KRAJA ME VEÇANTITË SHESTANASE

PARAQITJE E REZULTATEVE TË EKSPEDITAVE KËRKIMORE NË TERREN.Qendra e Studimeve Albanologjike ne Tirane dhe Shoqata “Gjon Buzuku” ne Ulqin kane promovuar kete te shtunde ne qytetin e Shkodres nje permbledhje te punimeve te konferences shkencore nderkombetare te mbajtur ne ulqin me titull “ Kraja me veçantite Shestanase ne rrjedhen e shekujve”

PËRKUJTOHEN ANTON XANONI DHE JUSTIN RROTA

UNIVERSITETI I SHKODRËS KONFERENCË SHKENCORE PËR KËTO DY FIGURA. Universiteti i Shkodres, fakulteti i shkencave shoqerore ne bashkepunim me institutin e studimeve albanologjike dhe me mbështetjen e konsullates se nderit ne Austri realizuan kete te premte konferencen shkencore ne nder te dy mendjeve te ndritura te cultures shqiptare Anton Xanoni dhe Justin rrota.

NATA FINALE E SHKODRA FEST

PERGATITJET E FUNDIT PER TI SERVIRUR PUBLIKUT SHKODRAN NJË KONCERT MADHËSHTOR. Vetem pak ore kane ngelur nga zgjedhje e fituesit te edicionit te pare te Shkodra Fest.

Na ndiqni

74,730FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA