“AUSTRIA LEXON”, VIJON TRADITA NË SHKODËR

Në kuadër të festës së Austrisë, ne bliblioteken universitare te qytetit te Shkodrës është organizuar serish aktiviteti Austria Lexon. Ne kete aktivitet kane marre pjese perfaqesues te ambasades austriake ne tirane, por edhe pedagoge dhe perfaqesues te shoqates se fqinjesise, Austri Shqiperi. Kryetari i Shoqates, Shqiperi – Austri, ka vleresuar kete aktivitet por edhe marredheniet e mira mes dy vendeve.

“DREJT FUNDIT” PREMIERA NË SHKODËR ME 4 NËNTOR

“Drejt fundit” është produksioni me i ri aksion në kinematografinë shqiptare, i cili u shfaq premiere ne kryeqytet me regji të Drilon Hoxhes. Filmi perfshin skena dhune, perplasje me armë dhe intriga.Regjisori i filmit “Drejt Fundit” rrëfen se filmi ka ngjashmëri me aktualitetin shqiptar të viteve të fundit. Aktori me i vogel ne moshe qe luan ne kete film është 7 vjecari Klarku Morina.

TENORI AGIM HUSHI TAKIM ME STUDENTËT NË SHKODËR

Tenori me famë botërore Agim Hushi ishte i ftuar në një bisedë miqësore me student të universitetit të Shkodrës “Luigj Gurakuqi” nga ku artisti kreu studimet e larta.

“KANDILI I ARGJANDIT”, MBAHEN PROVAT GJENERALE

Provat gjenerale per premieren "Kandili i Argjandit", te shkruar nga Martin Camaj, jane tashme drejt fundit. Kjo drame do te paraqitet ne skene ne kuader te 90-vjetorit te shkrimtarit te njohur Martin Camaj. Ngjarjet ndodhin ne qytetin e Shkodres, ne nje familje tregtare shkodrane, ne fazen e pare te revolucionit komunist ne Shqiperi ose ne periudhen e mbledhjes se arit.

KOPLIK, MBAHET FESTIVALI I PARË I FJALËS ARTISTIKE

Ka qene takimi I pare I “Fjalës” Letraro-artistike, I cili është organizuar ne qytetin e Koplikut nga Shoqata kulturore artistike “Sali Mani” dhe revista “Fjala”.

FISHTEN E HARRON SHKODRA, POR JO LEZHA

Ka qene forumi I intelektualve  te qytetit Lezhe  me president te palodhuirin Pal Trashaj,  te cilet fale edhe mbeshtetjes se kryetarit te Bashkise se Lezhes, kane oerganizuar  nekuader te 144 vjetorit te lindjes se poetit mbaqre kombetare Gjergj Fishta seminarin Shkencor, kushtuar pikrisht  figures se Homerit Shqiptar.

AKTORET E TEATRIT MIGJENI INTERPRETOJNË NE SHKOLLEN “28NENTORI”

Aktoret profesioniste te teatrit “Migjeni” kane zhvilluar nje aktivitet artistik ne ambientet e shkolles se mesme 28 nentori duke sjelle teatrin e poezise. Eventi letrar mblodhi dhjetra te nxenes qe per gati nje ore degjuan interpretimin e aktoreve te njohur Agron Dizadari dhe Rajmonda Marku te cilet synojne te pergatisin te rinjte me magjine qe ofron teatri.

HARROHET, LINDJA E POETIT TË MADH, GJERGJ FISHTA

144 vite me pare ne Fishte te Zadrimes nga nje familje mirditore lindi frati,poeti,shkrimtari,studiuesi e deputeti shqiptar Atë Gjergj Fishta.  Ishte kandidati i pare per cmimin nobel te letersise,themeloi komisionin per kongresin e Manastirit ku u percaktua gjuha qe kemi sot.

HAP DYERT, KONKURIS KOMBËTAR “ÇMIMI IDROMENO”

Konkursi kombetar “Çmimi Idromeno” ka arritur ne edicionin e 4 te tij. Punimet e 7 artistëve të ekspozuara në galerinë e arteve, u vlerësuan nga një juri profesioniste e përbërë nga Adrian Paci, Ikbal Bushati dhe Corradao Gugliotta të cilët vlerësuan me këtë cmim artistin Lek Gjeloshi.

“ITALISHTJA DHE MUZIKA, NJË UDHËTIM I PANDALSHËM”

“Italishtja dhe muzika, një udhëtim i pandalshëm” është aktiviteti që u organizua nga seksioni i itanialistikës pranë departamentit të romanistikës në fakultetin e gjuhëve të huaja të universitetit “Luigj Gurakuqi”.

BOTA