23 C
Shkoder, AL

NË 12 KORRIK ,145-VJETORI I LINDJES SË AT SHTJEFËN GJEÇOVIT

Në datën 12 korrik përkujtojmë 145-vjetorin e lindjes së At Shtjefën Gjeçovit At Shtjefën Gjeçovi lindi në Janjevë të Kosovës më 12 korrik, të vitit...

“OTELLO” NË BUTRINT, TRUPA E TEATRIT BULLGAR NGJITET NË SKENËN E FESTIVALIT VEROR

Tragjedia “Otello” e Shekspirit u vu në skenë në teatrin antik, si një ndër interpretimet kulmore të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Butrinti Summer Festival”. Në...

SHKODËR, BISEDË PËR EKSPOZITËN “FOTOGRAF TË JUGLINDJES”

Muzeu kombëtar “Marubi” ka zhvilluar një tjetër bisedë rreth ekspozitës “Fotografë të Juglindjes Shqiptare” e cila u hap në 28 qershor të këtij viti....

MUZETË E SHKODRËS, DESTINACION PËR TURISTËT NGA LINDJA E MESME

Rrjeti i muzeve të Shkodrës i krijuar për të promovuar dhe ruajtur trashëgiminë e përbashkët kulturore mbetet më aktivi për thithjen e turistëve vendas...

LEXUESIT SPANJOLLË: ISMAIL KADARESË T’I JEPET ÇMIMI NOBEL

Shkrimtari i ri, Rodrigo Blanco Calderón, që jeton në Malaga, të Spanjës, bëri një anketim spontan në rrjetin social Tuitwr, ku i pyeste lexuesit...

NDAHET NGA JETA AKTORJA KORÇARE

Kinematografia shqiptare në zi! Aktorja e mirënjohur shqiptare Valentina Çaçi është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare. Lajmin për vdekjen e saj e ka konfirmuar...

“LE MONDE” VLERËSON KADARENË, MES 100 EMRAVE TË MËDHENJ TË SUGJERUAR NGA KRITIKËT

Gazeta franceze “Le Monde” ka përzgjdhur në listën e 100 shkrimtarëve më të mirë, edhe Ismail Kadarenë më romanin “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur”....

ROZMARI JORGANXHI, MJESHTRE E MADHE, DIRIGJENTE KORI DHE MEZZOSOPRANO

Rozmari Jorganxhi u lind më 8 korrik 1937 në Korçë. Ajo ka nisur karrierën e saj që në vitin 1959 si soliste lirike në...

26 VJET ALEKS BUDEN, KRYETARI I PARË I AKADEMISË SË SHKENCAVE

Sot përkujtohet ndarja nga jeta Aleks Budën (1910-1993), Mësues i Popullit. Historiani i shquar, profesor, kryetari i parë i ASHSH. Lindi në Elbasan në një...

‘PËR FLAMUJT E MUZEUT KOMBËTAR’ – PROMOVOHET LIBRI I PROF. AS. DR. FREDERIK STAMATIT

Sot, në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar u bë promovimi i librit “Për flamujt e Muzeut Kombëtar” i Prof. As. Dr. Frederik Stamatit, me...

Na ndiqni

77,308FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA