18 C
Shkoder, AL

SHKODER, “TË MOS LIHEN NË MAGAZINA VEPRAT E LIN DELISË”

Gjatë mbrëmjes për prezantimin e projekt idesë për muzeun françeskan të kulturës, u firmos edhe një marrëveshje për dhurimin e pikturave të aristit të...

SHKODËR, PROJEKT IDE PËR MUZEUN FRANÇESKAN TË KULTURËS

Muzeu i kulturës françeskane është një projekt ide e prezantuar nga provinca françeskane e Shqipërie dhe e Malit të Zi. Kjo projekt ide u...

SHKODËR, ÇELET EKSPOZITA NGA STUDENTËT E ARTEVE

Në mjediset e Fakultetit të Shkencave të Edukimit, të universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër është hapur eskpozita me piktura të studentëve në degën e...

ARQIPESHKVI IMZOT GEORGE FRENDO PUBLIKON LIBRIN E RI

Arqipeshkvi Metropolitan i Dioqezës Tiranë-Durrës, George Frendo, promovoi librin “Bisedoj me miqtë e mi”. Ky libër shënon edhe 50-vjetorin e shugurimit meshtarak në Maltë (7...

PUBLIKOHET INTERVISTA AUDIO E FAIK KONICËS DHËNË NË AMERIKË

Gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi ka publikuar një material audio të Faik Konicës. Ai thotë se materiali zanor është i papublikuar më parë...

HAMZA KUÇI “NDERI I QARKUT SHKODËR” PAS VDEKJES

Këshilli i Qarkut Shkodër i ka dhënë titullin “Nderi i Qarkut Shkodër” veprimtarit dhe ushtarakut Hamza Kuçi pas vdekjes. Fillimisht historian Bajram Xhafa tha se...

SHKODËR, “BIJA SHQIPTARE” NË TEATRIN “MIGJENI”

Vepra letraro muzikore “Bija Shqiptare” me poezi të Viçens Prennushit dhe muzikën e At Martin Gjokës e ripunuar nga kompozitori Gjon Shllaku ka ardhur...

SHKODËR, BOTOHEN PËRKTHIMET E ZEF ZORBËS

Një ëndërr e përkthyesit Zef Zorba për të sjellë në gjuhën shqipe poezitë e Montale, Quasimodo dhe Ungaretti është realizuar 26 vite pas ndarjes...

PROFESOR MAHIR HOTI PËRKUJTOHET NË 1-VJETORIN E VDEKJES

Në 1 vjetorin e ndarjes nga jeta të profesor Mahir Hotit, shoqata e miqësisë Shqipëri-Austri dhe universiteti i Shkodrës zhvilluan një aktivitet në nder...

FRANKO ISHTE IDHULLI I BREZIT TONË DHE NË FATIN DHE DRAMËN E TIJ

Franko (Françesk Radi) ishte idhulli i brezit tonë dhe në fatin dhe dramën e tij, ne shikonim fatin dhe dramën tonë. Me Frankon jam takuar...

Na ndiqni

72,169FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA