26 C
Shkoder, AL

UDHA E KRYQIT NË MALIN E TARABOSHIT

MASSAFRA: KJO DITË PËR TË PËRKUJTUAR MUNDIMET E JEZUSIT. Edhe sivjet, në kohën e Kreshmeve, ashtu siç është bërë tashmë traditë,për 18 vite me rradhë u përkujtua Udha e Kryqit në malin e Taraboshit në shkodër. Besimtarë nga Shkodra e famullitë përreth iu ngjitën Malit Tarabosh për të përkujtuar Mundimet e Jezusit dhe për të lutur 14 ndalesat e Udhës së Kryqit.

KONCERT RECITAL NË VIOLONÇEL

LICEU ARTISTIK “JORDAN MISJA” NË BASHKËPUNIM ME SHKOLLËN “PRENKË JAKOVA”. Liceu artistik “Jordan Misja” ne Tirane ne bashkepunim me shkollen e muzikes “Prenke Jakova” ne Shkoder kane organizuar koncertin recital instrumental te nxenesit Klevis Tusha ne violonçel.

8 MARSI ËSHTË NJË HISTORI FEMËRORE E GJATË NJË SHEKULLI

OKB-JA PËRMES  REZOLUTËS 32/142 CAKTOI 8 MARSIN SI “DITËN E KOMBEVE TË BASHKUARA PËR TË DREJTAT E GRAVE”. Mes mimozash e aktivistesh të përkushtuara, 8 marsi është një histori femërore e gjatë një shekull.

EKSPOZITË E ARTEVE PAMORE

E REALIZUAR NGA MËSUESIT PIKTORË E SKULPTORË ME RASTIN E 7 MARSIT. Ne galerinë e arteve te Shkodrës u hap ekspozita e përbashkët me vepra të artistëve- mësues të Degës së artit pamor pranë Shkollës së Mesme Artistike "Prenkë Jakova"

GËZUAR 7-8 MARSIN!

KONCERT NGA NXËNËSIT E SHKOLLËS ARTISTIKE “PRENKË JAKOVA”. Nxenesit e shkolles se mesme artistike “Prenke Jakova” permes nje koncerti te realizuar nga ato vete nen perkujdesjen e mesuesve te tyre, kane uruar mesuesit e nenat e tyre per festat e 7-8 marsit.

FILLOJNË AKTIVITETET E 7-8 MARSIT

SHKOLLA 9-VJEÇARE DHE TË MESME UROJNË NËNAT E MËSUESIT. Mes urimesh kane filluar festimet per 7-8 marsin ne shkollat e qytetit te Shkodres.

8 MILIONË LEKË PËR AKTIVITET KULTURORE

LOHJA: 120 AKTIVITETE, 25 PREJ TYRE FINANCOHEN NGA BASHKIA E SHKODRËS. Megjithese kalendari i aktiviteteve kulrturore-artistike ne qytetin e Shkodres u publikua qe heret, aktivitetet ishin peng i miratimit te buxhetit te bashkise per vitin 2015, pas ketij miratimi u caktua fondi per kete ze. Ne lidhje me financimin e Karnavaleve duke qene se u zhvilluan perpara miratimit te buxhetit Lohja tregoi se nuk pati probleme.

“28 NËNTORI” DHURON LIBRA PËR MINORENËT E BURGOSUR

VEPRA TË NDRYSHME SHKOJNË PËR MINORENËT E BURGUT TË KAVAJËS. Shkolla e mesme 28 nëntori në qytetin e Shkodrës ka ndërmarrë një nisëm për të dhuruar disa libra të ndryshëm për të minorenët e burgut të Kavajës.

YLLKA MUJO MERR “ÇMIMI I KARRIERËS” NË MONTE KARLO

EDICIOMI I 12-TË TË FILMIT KOMEDI NDERON AKTOREN SHQIPËTARE. AKTORJA E MIRËNJOHUR E TEATRIT DHE FILMIT, YLLKA MUJO, FITOI ÇMIMIN E KARRIERËS NË FESTIVALIN E FILMIT TË KOMEDISË NË MONTE KARLO, KU PO ZHVILLOHET EDICIONI I 12-TË I KËTIJ EVENTI TË RËNDËSISHËM ARTISTIK. YLLKA MUJO ËSHTË ANËTARE E JURISË SË KËTIJ EDICIONI, ARTISTJA E PARË SHQIPTARE QË PËRFAQËSOHET NË KËTO NIVELE TË FILMIT NDËRKOMBËTAR.

NË PRAG TË 90 VJETORIT TË VDEKJES SË LUIGJ GURAKUQIT

STAR MEMORY, SJELL PËR TELESHIKUESIT JETËN VEPREN DHE KONTRIBUTIN E ATDHETARIT TË MADH. 90 vjet më parë,  në Bari të Italisë, një vrasës i paguar do të shtinte me armë mbi Luigj Gurakuqin.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA