33 C
Shkoder, AL

RAMA I RIKTHEHET PASIONIT TË VJETËR

KRYEMINISTRI EKSPOZITË PIKTURE NË FRANCË. Kryeministri Rama i është rikthyer pasionit të të tij të vjetër, pikturës, të cilën duket se nuk e ka braktisur edhe gjatë detyrës si kryeministër i vendit.

“JO TË GJITHË HAJDUTËT VIJNË PËR TË VJEDHUR”

HOTI: PUBLIKU SHKODRAN NA MIRËPRITI SI GJITHMONË. "Jo të gjithë hajdutët vijnë për të vjedhur" eshte komedia e rradhes e shfaqur ne skenen e teatrit “Migjeni” me regji te Alma Hoti dhe nen interpretimin e aktoreve Pjerin Vlashi, Brikena Sinanaj, Edvin Mustafa, Alma Hoti, Alesia Xhemalaj dhe Orsi Vagjeli. 

DOKUMENTAR PËR AT VINÇENS PRENDUSHI

JETA, VEPRIMTARIA DHE VUAJTJET E MARTIRIT TË DEMOKRACISË .Këto janë fjalët e at Viçens Prendushit. Një prej martirëve të Kishës Katolike i cili vuajti kalvarin e torturave nga sistemi monist.

REKORD GUINNESS PËR KRISHTLINDJE NË AUSTRALI

CANVERRA VENDOS NJE REKORD TË RI PËR NDEZJEN E NJË MILION DRITAVE.Canberra ka  vendosur një rekord të ri botëror Guinness për dritat e saj të Krishtlindjeve, ku të enjten në mbrëmje qyteti ndriçoi pas ndezjes së një milion dritave për periudhën festive të fundvitit.

FRANÇESKANËT:”ATY KU GJUHA DOLI SI MENDIM”

Libraria françeskane “At Gjergj Fishta”, do rihapet me 1 dhjetor.Kjo librari iu nënshtrua një rikonstruksioni të gjatë dhe të plotë.Botimet françeskane i njohim shumë herët në histori. Në nëntor të vitit 1916, me ndihmën e Austro-Hungarisë, françeskanët sollën shtypshkronjën e tyre në Shkodër, në të cilën u botuan një sërë veprash të rëndësishme për kohën,

MUZEU FESTON PËRMES ARTIT MODERN

UKA: ME PROJEKSIONIN SYNOJNË PËRCJELLJEN E NDJENJËS KOMBËTARE.102-vjetori i Pavarësisë dhe 70-vjetori i çlirimit janë festuar ndryshe në shtëpinë muze të Shkodrës.

28-NËNTORI, BASHKIA PUBLIKON AKTIVITETET

AKTIVITETE TË SHUMTA NGA MËNGJESI DERI NË MBRËMJE .Bashkia e Shkodrës ka publikuar aktivitetetqe do organizoje ditën e nesërme me date 28 nëntor ne kuadër te përkujtimit te 102 vjetorit te Pavaresise.

“28-NËNTORI” NË FESTË

GJIMNAZI PËRMBYLL AKTIVITET E ORGANIZUARA PËR FESTAT E NËNTORIT. Edhe shkolla e mesme “28-Nentori” ne qytetin e Shkodrës i është bashkuar aktiviteteve festive me rastin e 102 vjetorit te panvarsise dhe 70 Vjetorit te Çlirimit te vendit.Nen kujdesin e Drejtorise se shkollës dhe mësuesve nxënesit e kësaj shkolle dhuruan nje aktivitet me kenge,

“ME GJUHËN E MUZIKËS”

HAPET EKSPOZITA E VEGLAVE FRYMORE DHE BARITORE NË MUZEUN E SHKODRËS. “Me gjuhen e muzikës “ pikërisht kështu është ideuar dhe realizuar ekspozita e veglave frymore dhe baritore e hapur ne shtëpinë muze “Oso Kuka” .

PAVARËSIA, FESTON SHKOLLA “PASHKO VASA”

KONCERT ARTISTIK ME RECITIME, KËNGË E VALLE NGA NXËNËSIT.Edhe shkolla 9- vjeçare “Pashko Vasa” ne qytetin e Shkodrës i eshte bashkuar aktiviteteve festive me rastin e 102 vjetorit te Pavaresise dhe 70 Vjetorit te Çlirimit te vendit. Drejtori i kesaj shkolle tregon per rendesine qe kane këto aktivitete ne aspektin historik dhe artistik. 

Na ndiqni

79,002FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA