13 C
Shkoder, AL

PROMOVOHEN “85 VJET NË KATËR KOHË” E “BISHTIDREQIT”

AUTORI AGIM MUSTA PREZANTON EDHE HARTËN EVRASJEVE TË KOMUNIZMIT. Shoqata e te perndjekurve politike ne Shkoder promovoi kete te premte disa nga veprat e profesor Agim Musta, vepra te cilat kane ne epiqender vuajtjet e popullit shqiptar gjate regjimit komunist sic ishte harta e poligoneve ku jane bere vrasje dhe librat “85 vjet ne kater kohe” e “Bishtidreqit”.

AMIR GWIRTZMAN PERFORMON PËR SHKODRANËT

MJESHTËR I MADH NDËRKOMBËTAR MUZIKË ME NJË GAMË TË GJËRË INSTRUMENTESH. Me ardhjen e pranverës duket se edhe aktivitetet artistike kanë filluar të shtohen në numër .

“CATI FOUNDATION” NË DITËN DITËN BOTËRORE TË LIBRIT

BAZHDARI: SË BASHKU DO TË HARTOJMË MUNDËSI QË LIBRIT TË JETË MIK I QYTETARËVE. Cati Foundation, ka qene pjese me aktivitetet e saj edhe ne diten boterore te librit. Ky aktivitet ka mbledhur rreth vetes personalitete te letrave shqipe, studiues dhe shkrimtare te cilet kane ndare idete e tyre ne lidhje me veshtiresite qe sot po kalon miku me I mire, sic eshte librit.

FOTOTEKA MARUBI, KRIJON BIBLIOTEKËN E ARTIT

BEDENI: KJO BIBLIOTEKË DO TË PASUROHET MË TEJ ME TË TJERË VËLLIME. Ne diten nderkombetare te librit,institucionet kulturore te qytetit te Shkodres kane realizuar nje game aktivitetesh,ku nder to eshte perfshire edhe fototeka “Marubi”,e cila ne kuader te kesaj date boterore,ka krijuar edhe bibloteken e saj,duke e pasuruar e duke shtrire edhe me tej vlerat e cmueshme te fototekes.

“CATI YOUTH” NË NISMËN “DHURO NJË LIBËR”

AKTIVITETI NË KUADËR TË DITËS NDËRKOMBËTARË TË LIBRIT. Nen moton dhuro nje liber te bibloteka te rinjte e forumit rinor Cati Youth e filluan qe ne mengjes veprimtarine e tyre ne kuader te dites Boterore te librit. Me mesazhin qe ti jepet me shume rendesi librit ne jeten e nje te riu te rinjte dhuruan disa libra per te pasuruar sado pak fondin e librit te Bibliotekes Marin Barleti.

TAKIM ME STEFAN ÇAPALIKUN

ME RASTIN E DITËS BOTËRORE TË LIBRIT DHE TË DREJTËS SË AUTORIT. Ne diten boterore te librit dhe te se drejtes se autorit ne Biblioteken e Universitetit u realizua nje takim me shkrimtare, perkthyes, profesore te letersise dhe studente nen laitmotivin “Pervujtnija” ku ne qender ishte profesori, shkrimtari, perkthyesi dhe studiuesi Stefan Çapaliku.

PROMOVOHET “VITI I QENVE”

AUTORI SHEHU: NGJARJET ZHVILLOHEN GJATË VITEVE TË KOMUNIZMIT. “Viti i qenve” eshte romani i autorit Arben Shehu i cili u promovua kete te merkure ne sallen e bibliotekes se universitetit ne kuader te aktiviteteve te shumta te organizuara per javen boterore te librit. Vete autori tregoi lidhjen shkakesore mes historise dhe titullit. Nga ana tjeter studente e profesore vleresuan kete roman por edhe vepren e profesor Shehut ne pergjithesi.

“DRINI PËRTEJ DY KOHËVE”

AKTIVITET PËR DITËN BOTËRORE TË LIBRIT KUSHTUAR SKËNDER DRINIT. Ne kuader te aktiviteteve per diten boterore te librit kete te marte u realizua ne sallen e bibliotekes se universitetit aktiviteti “Drini pertej dy koheve” kushtuar vepres dhe jetes se shkrimtarit te mirenjohur Skender Drini.

PROMOVOHET “KUJTIMET E NJË LABI SHKODRAN”

LIBRI I DEDIKOHET JETËS DHE VEPRËS SË VETERANIT MASAR DERVISHI. “Kujtimet e nje labi shkodran” eshte titulli i librit te promovuar kete te shtunde ne biblioteken e qytetit “Marin Barleti”. Libri i dedikohet jetes dhe vepres se veteranit Masar Dervishi.

NIS GARA NË “CMIMET PJETËR GACI”

QËLLIMI I KËTIJ AKTIVITETI ËSHTË EVIDENTIMI I BREZIT TË RI. Ka nisur gara e shumë nxënësve instrumentist pjesmarrës në edicionin e 14-ë të kompeticionit “Cmimi Pjeter Gaci” . Konkurs ky që organizohet nga qëndra kulturore “Pjeter Gaci” me mbështetjen e bashkisë shkodër , Ministris së Arsimit dhe Sportit dhe me bashkëpunimin e shkollave artistike Shqiptare . Pjesmarrja e konkurentëve ishte e larmishme si nga moshat por edhe trevat shqiptare.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA