18 C
Shkoder, AL

IKONA E KINEMATOGRAFISË SHQIPTARE FESTON 85-VJETORIN NË SPITAL

Margarita Xhepa mbushi plot 85 vjeç. Aktorja e madhe shqiptare këtë përvjetor të 85-të ështeë gjendur në spital, pasi ka bërë një ndërhyrje në...

SHKODËR, “40 HADITHET RRETH MIRËSISË SË NAMAZIT”

Në mjediset e xhamisë së Medresesë “Haxhi Sheh Shamia” dega e djeemeve, këtu në qytetin e Shkodrës u bë promovimi i librit “40 hadithe...

SHKODËR, LIBRI “DUKAGJINI YNË IV, KLERIKË TË SHQUAR”

“Dukagjini ynë IV, klerikë të shquar” është libri i autorëve Prelë Milani dhe Lazër Kodra që u promovua në sallën Kardinal Mikel Koliqi në...

ARTISTËT KUNDËR VELIAJ: NUK DO LEJOJMË SHEMBJEN E TEATRIT KOMBËTAR

Deklarata e kreut të bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, se do të shembet godina e Teatrit Kombëtar dhe do të ndërtohet Teatri i ri...

ARBËRESHËT, KONCERT TEK KISHA FRANÇESKANE NË SHKODËR

Aktivitetet për 200 vjetorin e lindjes të arbëreshit Françesko Andon Santori kanë vijuar me një koncert të zhvilluar tek kisha françeskane në Shkodër. Arqipeshkëvi i...

SHKODËR, PREMIERA E FRAGMENTIT TË DRAMËS “EMIRA”

Në kuadër të konferencës ndërkombëtare të 200-vjetorit të lindjes së shkrimtarit arbëresh Frangjisk Andon Santori, studentët e programeve të studimit Gjuhë Shqipe-Letërsi dhe Gazetari-Komunikim...

M.MADHE, PROMOVOHET LIBRI BURRAT E MALËSISË

Është promovuar sot në qender të qytetit të Koplikut libri me titull “Burrat e Malësisë” të shkrimtarit Ilmi Kurti. Në këtë aktivitet ishin të...

PËRKUJTOHET DRAMATURGU ARBËRESH AT ANDON SANTORI

Sot në Bibliotekën e Kishës Franceskane në qytetin e Shkodrës Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave në bashkëpunim me Qendrën Albanologjike të Universitetit të Shkodrës...

SHKODËR, SHFAQET “MBRETËRESHA E BUKURISË NGA LINEJNI”

Komedia e zezë “Mbretëresha e bukurisë nga Linejni” u shfaq në teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Trupa e teatrit kombëtar eksperimental me regji të Kiço...

RIKTHEHET NË SKENË YLLKA MUJO NË ROLIN E MBRETËRESHËS HERODIA

Teatri Kombëtar Eksperimental "Kujtim Spahivogli" do të ngjis në skenë më 13 prill dramën “Salome”, të shkruar nga Oscar Wilde. Premiera me regji nga...

Na ndiqni

72,169FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA