12 C
Shkoder, AL

POLITIKE

“ARREST SHTËPIE” PËR MARK FRROKUN

GJYKATA E LARTË JEP VENDIMIN PËR DEPUTETIN E PKDSH-së. Gjykata e larte ka vendosur masën e sigurisë Arrest Shtëpie për deputetin Mark Frroku.

PD: RAMA I DINTE AKUZAT NDAJ DEPUTETIT FRROKU

RISTANI: DËSHMITË E MARK FRROKUT JANË MANIPULUAR NGA DYSHJA RAMA - META.

“DOSHI” DHE “FRROKU”, DOSJA MBËRRIN NË GJYKATËN E LARTË

AVOKATËT MBROJTËS DEKLAROJNË SË KLIENTËT E TYRE JANË TË PAFAJSHËM. Prokuroria e Përgjithshme ka dorëzuar në Gjykatën e Lartë dosjen në ngarkim të dy deputetëve të Parlamentit të Shqipërisë, Tom Doshi dhe Mark Frroku. Organi i akuzës ka kërkuar nga gjykata e Lartë vlerësimin të ligjshëm të ndalimit të dy deputetëve dhe caktimit të masës së sigurisë arrest me burg ndaj tyre.

MERREN NË PYETJE TOM DOSHI DHE MARK FRROKU

AVOKATI MBROTËS I TOM DOSHIT, DEKLARON SE PROKURORIA KA KALUAR KOMPETENCAT. Pasi kanë kaluar një natë të pazakontë në dhomat e paraburgimit të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, deputetët Tom Doshi dhe Mark Frroku janë përballur paraditen e të premtes me prokurorët që i kanë vënë nën akuzë. Në fillim mbërritën dy oficerë të policisë gjyqësore, e pas tyre prokurorët Adnand Xholi e Altin Binaj.

DEPUTETËT KËRKUAN QË TË NISTE NDJEKJA PENALE NDAJ ILIR METËS

PËR HERË TË PARË JEPET MOTIVI QË FSHIHET PAS SKENARIT TË VRASJES SË DY DEPUTETËVE. Për herë të parë jepet motivi që fshihet pas skenarit të vrasjes së dy deputetëve, Mhill Fufi dhe Tom Doshi, të urdhëruar dhe paguar nga Ilir Meta, të bërë publike nga deputeti Doshi. Sipas Prokurorisë së Përgjithshme historia e sajuar nga deputetët Tom Doshi, Mark Frroku dhe i dyshuari Durim Bami ka pasur një qëllim:

PD: QEVERIA PO GËNJEN ÇDO DITË QYTETARËT

SELIA BLU NË SHKODËR REAGON PËR VARFËRINË NË SHKODËR.

KRYEMINISTRI DHE ISH-KRYEMINISTRI REPLIKOJNË NË DISTANCË

RAMA: KJO OPOZITA QË S’NA DUHET ; BERISHA: PROKURORIA NËN PRESION. Jashtë kuvendit, gjatë pushimit 5 minutësh të seancës të marrë nga Dule për shkak të debatit, ish kryeministri Sali Berisha akuzoi maxhorancën se po kërkon të mbulojë skenarin ogurzi të Metës.

FRROKU: E PAPRECEDENT QË NJË DEPUTETI TI HIQET MANDATI

FRROKU MORI 79 VOTA PRO PER HEQJEN E IMUNITETIT DHE VETEM 1 ABSTENIM. Kreu demokristian Mark Frroku, ndryshe nga deputeti Tom Doshi i cili nuk u paraqit në asnjë moment në seancën e sotme në Kuvend,

KUVENDI I HEQ MANDATIN DY DEPUTETEVE TOM DOSHI DHE MARK FRROKU

VENDIMI PËR HEQJEN E MANDATIT PËR TOM DOSHIN MORI 80 VOTA PRO, PËR MARK FRROKUN MORI 79 VOTA. Parlamenti votoi për heqjen e mandatit të deputetëve të mazhorancës Tom Doshi dhe Mark Frroku duke i hapur rrugë kështu autorizimit të Prokurorisë për të kërkuar arrestimin e tyre dhe kontrollin e banesave.

NAMIK KOPLIKU NË TONIGHT STAR PLUS

DEPUTETI I SHKODRËS NUK JEP EMRA POR KONFIRMON QË NJË GRUA DO JETË NË GARË PËR SHKODRËN. Deputeti I Shkodrës Namik Kopliku ka qene I ftuari I radhes I emisionit Tonight Star Plus.

Na ndiqni

68,266FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA