28 C
Shkoder, AL

POLITIKE

NJOFTOHEN KËSHILLTARËT, KONSTITUIMI NË DATËN 20 GUSHT

Konstituimi I Këshillit të Bashkisë së Shkodrës, është caktuar për datën 20 Gusht. Ky është njoftimi që I është depozituar këshilltarëve të zgjedhur të Bashkisë së Shkodrës, e cila në qarkun e Shkodrës, ka ngelur e fundit në radhë edhe pse është bashkia më e rëndësishme. Kjo mbledhje pritet të drejtohet ashtu sic është e përcaktuar në ligj, nga këshilltari më I vjetër në moshë dhe fillon punën me zgjedhjen e komisionit të vertetimit të mandateve.

KONSTITUIMI I KËSHILLIT BASHKIAK, PREFEKTI KUNDËR DATËS

Gjatë kësaj të marte-je, është mësuar që 20 Gushti do të jetë data për të cilën institucioni I Bashkisë së Shkodrës e më konkretisht, Sekretari I këshillit të Bashkisë së Shkodrës ka kërkuar që të bëhet mbledhja për konstituimin e bashkisë, por ende pa u vendosur mirë, prefekti Paulin Radovani, në një deklaratë për mediat, ka deklaruar se kjo datë nuk është e ligjshme duke pretenduar për datën 18.

MARINAJ NIS PUNËN PËR STRUKTURËN E RE TË BASHKISË

Jane ditët e para te fillimit te punës ne krye te bashkise M.Madhe te z, Tonin Marinaj, dhe natyrisht veshtersit e fillimit , jane nga me te ndryshmet, por per te patur nje ecuri te mbare kërkohet dhe nje fillim I mbare, Kesisoj nder vendimet e para te rendesishme te firmosura nga Kryetari I bashkise z, Tonin Marinaj, mesohet te jene emerimi I disa prej administratorve ne ish komunat e M,madhe.

BRAHIMI : PS MORI VOTA NE BERDICE FALE MEJE

Në asamblenë e partisë Socialiste për Bashkinë Shkodër Besnik Brahimi, ishte ndër zërat me kritik në atë mbledhje. Në një dalje për mediat, kryekomunari i Bërdicës thotë se ish-kandidatja e PS Keti Bazhdari mori votat në Bërdicë falë kontributit të tij. Humbja e socialist në Shkodër thotë Brahimi erdhi si shkak i mos vlerësimit të simpatizantëve të PS duke përmendur se nuk janë punësuar ata që dhanë kontribute.

AKUZA DHE DEBATE NË ASAMBLENË E PS SHKODËR

Me akuza dhe kundërakuza është shoqëruar mbledhja e asamblesë së PS Shkodër. Përkundër asaj çfarë deklaruan në përfundim, gjatë mbledhjes ka patur debate të forta. Figura të partisë socialiste që janë lënë disi të mënjanuar kanë kritikuar ashpër qoftë për listën e këshillit bashkiak që për shumë kënd nuk ka përfaqësuar socialistët e Shkodrës por edhe për kandidaten duke thënë se nuk është pyetur baza e partisë.

DEPUTETI KOPLIKU: KETI BAZHDARI E LUAN HETA MIQTË E MI

Dy deputetët e PS Namik Kopliku e Mimoza Hafizi përmes ironisë e sarkazmës i janë shmangur situatës të nxehtë gjatë mbledhjes së asamblesë së PS qytet. Edhe pse deputeti Kopliku zhvilloi një debat me Keti Bazhdarin, pas mbledhjes tha se është ndër miket e tij më të mira ndërsa nuk dha një mendim për asamblenë.

PS SHKODËR, ZHVILLOHET ASAMBLEJA PËR BASHKINË

Partia Socialiste e Shkodrës ka thirrur Asamblenë e Qytetit për të diskutuar lidhur me rezultatin në zgjedhjet lokale të 2015-ës. Mbledhja e asamblesë u zhvillua me dyer të mbyllura pa praninë e mediave. Në këtë asamble që ishte thirrur nga deputeti Namik Kopliku morën pjesë përveç antarëve të asamblesë kryetari i PS Andi Halluni, koordinatori Luan Heta, Keti Bazhdari që kandidoi për Bashkinë Shkodër dhe deputetja Mimoza Hafizi.

ANALIZA E ZGJEDHJEVE, NGA E HËNA NË PARTINË SOCIALISTE

Partia Socialiste, nuk do të humbasë kohë për të kaluar në sitë, rezultatin e 21 qershorit, duke i hapur udhë analizës, që nga fillimi i javës së ardhshme. Mësohet se nga e hëna Asambletë në Rrethe të PS, do të bëjnë një bilanc të arritjeve dhe dobësive të partisë më të madhe në pushtet, për t’I paraprirë kështu zgjedhjeve të brendshme dhe betejës së 2017-ës.

MALËSI E MADHE, BASHKËPUNIMI PS – LSI SOLLI FITOREN

Fitorja ne Malësinë e Madhe, erdhi si rezultat I një bashkëpunimi te ngushte mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes socialiste për integrim.

MBLIDHET ASAMBLEJA KOMBËTARE E PARTISË SOCIALESTE

Asambleja Kombëtare e Partia Socialiste nisi punimet, ku në qendër të diskutimeve të saj ishte analiza e rezultatit zgjedhor të 21 Qershorit. Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama në fjalën e tij tha se me zgjedhjet e 21 qershorit PS-ja fitoi sfida të rëndësishme, por ka ende shumë punë përpara për të bërë e për të ecur në drejtimin e duhur.

Na ndiqni

75,622FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA